Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پیش‌روی تانک‌های اسرائیلی به عمق رفح؛ بیش از ۸۰۰ هزار فلسطینی از جنوب غزه گریخته‌اند

تصویر آرشیوی از پیشروی تانک‌های اسرائیلی در بخش‌هایی از رفح
تصویر آرشیوی از پیشروی تانک‌های اسرائیلی در بخش‌هایی از رفح Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تانک‌های اسرائیلی روز چهارشنبه در ادامه عملیات زمینی در جنوب غزه تا نزدیکی منطقه‌ای بسیار پر تردد در قلب ارودگاه رفح پیش‌روی کردند.

آگهی

به گزارش رویترز، ارتش اسرائیل پیش از این پیشروی نظامی، شب گذشته دست به یکی از شدیدترین بمباران‌ها و حملات هوایی به بخش‌های جنوبی غزه از زمان آغاز جنگ در هفتم اکتبر گذشته زده بود.

حمله اسرائیل به رفح در بخش جنوبی باریکه غزه همچنین باعث فرار و آوارگی صدها هزار نفر از محل پناه نیمی از جمعیت ۲ میلیون و سیصد هزار نفری ساکن در این بخش از اراضی فلسطینی شده است.

ارتش اسرائیل به موازات این حملات، مسیرهای اصلی دسترسی به منظور ارائه کمک‌های انسانی به غیرنظامیان فلسطینی در غزه را مسدود کرده و بدین ترتیب به تشدید نگرانی‌ها در جامعه بین‌المللی نسبت به افزایش تلفات و گسترش قحطی دامن زده است.

اسرائیل می‌گوید برای از بین بردن آخرین گردان‌های شبه‌نظامیان حماس و ریشه‌کن کردن این تشکیلات، برغم مخالفت متحدان غربی، چاره‌ای جز حمله به شهر رفح ندارد.

از این رو، نظامیان اسرائيلی از ابتدای ماه جاری به آرامی پیش‌روی به سمت حومه شرقی رفح در جنوب غزه را آغاز کردند.

ساکنان و شبه‌نظامیان پناه‌گرفته در جنوب نوار غزه می‌گویند که تانک‌های اسرائیلی روز چهارشنبه از نوار مرزی با مصر با سمت غرب پیشروی کرده و اکنون در نزدیکی محله‌ای واقع در مرکز رفح مستقر شده اند.

شاخه مسلح حماس در این میان مدعی شد که با راکت‌های ضد تانک، دو خودرو زرهی حامل نیروهای اسرائیلی را در دروازه ای واقع در امتداد حصار مرزی هدف قرار داده است.

ساکنان فلسطینی می گویند پهپادهای تهاجمی اسرائیلی به سمت حومه «یبنا» شلیک کردند و در طول شب نیز تیراندازی به سوی قایق‌های ماهیگیری در ساحل رفح باعث آتش گرفتن برخی از آنها شد.

یکی از ساکنان رفح به رویترز گفت: «حملات اسرائیل به این منطقه با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین، هلیکوپترها، هواپیماهای جنگی و تانک‌ها هر شب ادامه دارد و متوقف نشده است.»

ارتش اسرائیل همچنین اعلام کرد که تعدادی از جنگجویان حماس را طی چندین عملیات هدفمند در خان یونس واقع در شمال رفح نابود کرده است.

نظامیان اسرائیلی به موازات حملات در جنوب و بویژه مناطق شمالی و شرقی رفح، بر شدت عملیات خود علیه شبه‌نظلمیان حماس در جبالیا، بزرگترین اردوگاه آوارگان فلسطینی در مرز شمالی نوار غزه نیز افزوده‌اند.

نظامیان اسرائیلی در حالی برای انجام عملیات به بخش‌های شمالی نوار غزه بازگشته‌اند که ماه‌ها پیش، از متلاشی شدن هسته اصلی تشکیلات شبه نظامیان فلسطینی در این منطقه خبر داده بودند.

بنا به تخمین آنروا، آژانس امدادرسان سازمان ملل متحد برای آوارگان فلسطینی در غزه، بیش از ۸۰۰ هزار نفر تا روز دوشنبه گذشته در پی آغاز حملات اسرائیل به رفح در اوایل ماه مه از رفح گریخته‌اند.

این حملات در حالی همچنان با شدت و به شکلی مستمر از سوی ارتش اسرائيل دنبال می‌شود که جامعه بین‌المللی خواستار توقف فوری هر گونه عملیات نظامی در رفح است.

یورونیوز فارسی را در ایکس دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سرنوشت نوار غزه پس از جنگ؛ نتانیاهو ساز خود را می‌زند،‌ وزیر دفاع مخالف می‌کند

تصاویری از آتش و ویرانی و مرگ در جبالیا؛ تاکنون «پانزده هزار کودک» در غزه کشته شده‌اند

تکمیل اسکله شناور غزه؛ ارتش آمریکا: کمک‌های بشردوستانه در راه است