Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سلمان رشدی: اگر کشور فلسطینی اکنون وجود داشت، تحت‌الحمایه ایران توسط حماس اداره می‌شد

سلمان رشدی
سلمان رشدی Copyright Ebrahim Noroozi/Copyright 2024 The AP. All rights reserved
Copyright Ebrahim Noroozi/Copyright 2024 The AP. All rights reserved
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi با استفاده از  BILD, WSJ
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سلمان رشدی نویسنده سرشناس بریتانیایی-آمریکایی هندی‌تبار در گفتگو با روزنامه بیلت آلمان با اشاره به اعتراضات گسترده دانشجویان حامی فلسطین در دانشگاه‌های آمریکا، درخواست کرد که برخی از اعتراضات حماس را خطاب قرار دهند.

آگهی

سلمان رشدی در این گفتگو با اشاره به تلفات پر شمار غیرنظامیان در غزه گفت: «در حال حاضر، به دلیل جان‌باختن گسترده انسان‌های بی‌گناه در غزه، باید نسبت به آن‌چه در این باریکه اتفاق می‌افتد نگران بود. من فقط می‌خواهم برخی از این اعتراضات حماس را خطاب قرار دهند، زیرا همه‌چیز از آن‌جا شروع شد.»

آقای رشدی افزود: «حماس یک سازمان تروریستی است. این که دانشجویان جوان و پیشرو از یک گروه تروریستی فاشیست حمایت می‌کنند، واقعا جای تعجب دارد. آن‌ها سنگ آزادی فلسطین را به سینه می‌زنند و من بیشتر عمرم، یعنی از حدود ۱۹۸۰ به بعد، هوادار تشکیل یک کشور فلسطینی بودم.»

نویسنده «بچه‌های نیمه‌شب» و «آیات شیطانی» گفت: «اگر همین الان یک کشور فلسطینی وجود داشت، توسط حماس اداره می‌شد و به همین موضوع آن را مشابه کشوری زیر سلطه طالبان می‌‌ساخت و این کشور همچنین تحت حمایت جمهوری اسلامی ایران بود. این چیزی است که جنبش‌های پیشروی چپ غربی می‌خواهند به وجود آورند؟ آن‌ها می‌خواهند حکومت طالبانی، حکومت دیگری شبیه حکومت آیت‌الله‌ها در خاورمیانه درست در کنار اسرائیل به وجود آورند؟»

سلمان رشدی در آخر گفت: «بنابر این من فکر می‌کنم تفکر عمیقی [پشت این اعتراضات] نیست. آن‌ها واکنشی احساسی به مرگ‌ها در غزه‌ هستند و این کاملا درست است. اما وقتی این اعتراضات به سوی یهودستیزی لغزش پیدا می‌کند و گاهی نیز به حمایت واقعی از حماس منجر می‌شود، آن‌جا است که بسیار مشکل‌ساز می‌شوند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سلمان رشدی چند شب پیش از چاقو خوردن خواب دیده بود

سلمان رشدی جایزه صلح اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان آلمان را دریافت کرد

سلمان رشدی: در واقع هیچ خدایی وجود ندارد