Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سرنوشت نوار غزه پس از جنگ؛ نتانیاهو ساز خود را می‌زند،‌ وزیر دفاع مخالف می‌کند

کابینه سه نفره جنگ اسرائیل از چپ به راست: نتانیاهو،‌ یوآو گالانت،‌ و بنی گانتس
کابینه سه نفره جنگ اسرائیل از چپ به راست: نتانیاهو،‌ یوآو گالانت،‌ و بنی گانتس Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل روز چهارشنبه ۱۵ مه (۲۶ اردیبهشت) آشکارا مخالفت خود را با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر این کشور در مورد آینده نوارغزه در دوران پس از جنگ اعلام کرد.

آگهی

گالانت اعلام کرد که در برابر هرگونه کنترل نظامی طولانی‌مدت اسرائیل بر سرزمین‌های ویران شده فلسطینی مقاومت خواهد کرد.

اظهارات تلویزیونی یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل نشان دهنده یک چالش بزرگ در درون رهبری اسرائیل است که بر اختلافات داخلی این کشور در بحبوحه درگیری‌های اسرائیل در چند جبهه مختلف در این هفت ماه تاکید می‌کند. امری که نگرانی‌های بین المللی را نیز برانگیخته است.

نتانیاهو به طور غیرمستقیم بدون اشاره به نام گالانت گفت که این ژنرال بازنشسته به دلیل عدم توانایی در شکست حماس پس از گذشت هشت ماه، «بهانه» می‌آورد.

اما به نظر می‌رسد که نخست‌وزیر محافظه‌کار و کهنه‌کار اسرائیل رفته رفته از کابینه جنگی خود فاصله می‌گیرد؛ چرا که بنی گانتس، ژنرال میانه‌روی سابق اسرائیل و تنها عضو دیگر صاحب رای در کابینه جنگ اسرائیل،اعلام کرده که وزیر دفاع «درست» می‌گوید.

اظهارات وزیر دفاع اسرائیل

گالانت با تکرار اهداف دولت نتانیاهو در مورد شکست حماس و نجات گروگان‌های باقی مانده از حمله ۷ اکتبر بر لزوم آماده شدن برای حکومت جایگزین فلسطینی و در عین حال از بین بردن کنترل حماس در غزه تاکید کرد. گالانت تصریح کرد که دستیابی به این هدف مستلزم اقدام نظامی و ایجاد ساختارجدید حکومتی در غزه است.

او در این‌باره افزود: «در غیاب چنین جایگزینی، تنها دو گزینه باقی می‌ماند: حکومت حماس در غزه یا حکومت نظامی اسرائیل در غزه.» او با بیان اینکه با سناریوی دوم مخالف است، از نتانیاهو خواست که رسما آن را نادیده بگیرد.

گالانت از تلاش خود از ماه اکتبر در ارائه طرحی برای ایجاد یک «جایگزین حکومتی غیرخصمانه فلسطینی» گفت که اما هیچ پاسخی در این‌باره از کابینه اسرائیل دریافت نکرده است.

اظهارات صریح اخیر گالانت که از طریق یک کنفرانس خبری زنده پخش شد، شبیه هشدار قبلی او در مارس ۲۰۲۳ در مورد تاثیر اصلاحات خودسرانه قضایی نتانیاهو به عنوان تهدیدی بر انسجام نظامی بود.

در ابتدا، نتانیاهو در واکنش به این اظهارات اعلام به اخراج گالانت کرد، اما در میان اعتراضات گسترده، در نهایت تصمیم خود را تغییر داد. برخی از تحلیلگران نظامی معتقدند که پیش بینی گالانت در مورد در خطر بودن انسجام نظامی اسرائیل با حمله غافلگیرانه موفقیت آمیز حماس به نیروهای اسرائیلی محقق شد.

پس از اظهارات روز چهارشنبه گالانت، زمانی که از او پرسیده شد که آیا از اخراج دوباره می‌ترسد؟ گالانت پاسخ داد که «باید به عنوان یک وزیر دفاع، نظرات خود را در یک کشور دموکراتیک به طور علنی بیان کند.»

انتقاد گالانت در واقع منعکس کننده طرح پیشنهادی ایالات متحده است که قصد دارد تشکیلات خودگردان فلسطینی را تحت حمایت‌های بین المللی در امور غزه در دوران پس از جنگ مشارکت دهد.

اظهارات نتانیاهو

نتانیاهو این رویکرد را رد کرده و تشکیلات خودگردان را به عنوان یک نهاد متخاصم خطاب کرده است. او در ویدیویی در رسانه‌های اجتماعی و بلافاصله پس از اظهارات گالانت تاکید کرد که هرگونه طرحی برای دولت جایگزین درغزه باید ابتدا شامل نابودی حماس باشد و این هدف «بدون هیچ بهانه‌ای» پیگیری شود.

ائتلاف حاکم در اسرائیل به رهبری نتانیاهو شامل گروه‌های ملی‌گرای افراطی است که خواهان برچیده شدن تشکیلات خودگردان فلسطینی و احداث شهرک‌های جدید یهودی در نوار غزه هستند. شرکای ائتلافی نتانیاهو در مواقعی با گالانت، به عنوان یکی از هم حزبی‌های نتانیاهو از حزب لیکود، بر سر سیاست‌های او بحث و جدل کرده‌اند.

نتانیاهو گفته است که اسرائیل پس از جنگ نیز کنترل امنیتی کلی بر نوار غزه را حفظ خواهد کرد. او از توصیف این سناریو به عنوان اشغالگری خودداری می‌کند. واشنگتن نیز با اشغالگری اسرائیل در نوار غزه مخالف است. نتانیاهو همچنین گفته است که مخالف اسکان اسرائیلی‌ها در این سرزمین است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تهدید فراتر از دریای سرخ حوثی‌ها: از این پس «تمام کشتی‌های عازم اسرائيل» را هدف می‌گیریم

تصاویری از آتش و ویرانی و مرگ در جبالیا؛ تاکنون «پانزده هزار کودک» در غزه کشته شده‌اند

از سرگیری حملات ارتش اسرائیل به شمال غزه؛ در اردوگاه جبالیا چه می‌گذرد؟