Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

از اینجا رانده از آنجا مانده؛ آوارگان گرفتار فلسطینی در مرکز نوار غزه به دنبال سرپناه می‌گردند

آوارگان فلسطینی در نزدیکی دیرالبلح
آوارگان فلسطینی در نزدیکی دیرالبلح Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی با استفاده از  AP
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

از زمان آغاز جنگ در ماه اکتبر، بسیاری از اهالی نوار غزه را از شمال به جنوب پیمودند. اما پس از اینکه اسرائیل از آوارگان در رفح خواست به مناطق «امن» تعیین شده بروند،‌ آن مناطق به شدت شلوغ شدند و خیلی‌ها دوباره به سمت شمال رفتند.

آگهی

خانواده‌های آواره فلسطینی روز چهارشنبه در کنار آب‌های شهر دیرالبلح در مرکز غزه تجمع کردند و گفتند که برای یافتن غذا و آب در تلاش هستند اما جایی برای رفتن ندارند.

یکی از این آوارگان ام عصام است که با ۵۵ نفر از بستگانش در ساحل دیرالبلاح اردو زده است. او می‌گوید که هیچ امکاناتی در نوار کوچک خط ساحلی که شب را در آن گذرانده‌اند، وجود ندارد.

او که اصالتاً اهل بیت حانون است می‌گوید: «ما اینجا اردو زدیم ولی به خاطر نزدیکی جاده و دریا، برای بچه‌های کوچک نگران هستیم. به همین دلیل دوست داریم به منطقه‌ای که دورتر از ساحل باشد برویم.» اما او نمی‌داند که به کجا می‌توانند بروند.

یک زن آواره دیگر به نام سوسان الحلو با ۳۰ نفر از بستگان خود آواره است و نمی‌داند کجا پناه بگیرد. آنها در زمینی چادر زده بودند اما مالکان آن زمین از آنها خواستند جابجا شوند. او که اصالتا اهل غزه است، تعریف می‌کند: «ما تمام شب از سگ‌ها ترسیده بودیم. و چون در کنار آب هستیم، هوا سرد است و همانطور که می‌بینید، بی‌خانمان هستیم.»

ورود تانک‌های اسرائیلی در روز سه‌شنبه به منطقه رفح، به نگرانی‌ جهانیان نسبت به امنیت جان بیش از یک میلیون غیرنظامی فلسطینی آواره که در آنجا پناه گرفته‌اند، دامن زده است.

حدود ‍۱،۳ میلیون فلسطینی، یعنی بیش از نیمی از جمعیت غزه، در رفح گرفتار شده‌اند و سرپناه مناسبی ندارند. در این شرایط، احتمال تخلیه منطقه بسیار بالاست. اسرائیل روز دوشنبه دستور داد محله‌های شرقی رفح، که پذیرای حدود ۱۰۰ هزار نفر بود تخلیه شود.

اسرائیل تخلیه‌شدگان را تشویق کرد که به مواسی، که آن را «منطقه امن»‌ خوانده است بروند. اسرائیل می‌گوید قرار است این منطقه امن گسترش یابد و به بیمارستان‌های صحرایی، پناه‌گاه و سایر امکانات مجهز شود.

به گفته آژانس آوارگان فلسطینی سازمان ملل متحد، مواسی اکنون بیش از ۴۵۰ هزار آواره را در خود جای داد است. بسیاری از این آوارگان در ماه‌های اخیر با تشدید حملات زمینی اسرائیل به مرکز و جنوب غزه به مواسی پناه برده‌اند.

این اردوگاه یک نوار زمینی تقریبا ۸ کیلومتری است در امتداد خط ساحلی که از رفح تا خان یونس، دو شهر جنوبی نوار غزه امتداد دارد. لشکرکشی اسرائیل یکی از مرگبارترین و مخرب‌ترین حملات در تاریخ اخیر بوده است و بخش بزرگی از غزه را به ویرانه تبدیل کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نوای عود در میانه جنگ غزه؛ دختری برای کودکان آواره فلسطینی موسیقی می‌نوازد

روایت یک مقام سازمان ملل از وخامت زندگی روزمره ۶۰۰ هزار آواره فلسطینی نوار غزه در گفتگو با یورونیوز

یورش اسرائیل به اردوگاه آوارگان جنین نزدیک به ۴ هزار آواره جدید را به چرخه آوارگان فلسطینی افزود