Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

واکنش اسرائیل به سفر احمدی‌نژاد به مجارستان؛ دانشگاه ملی بوداپست پاسخی به درخواست یورونیوز نداد

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری سابق ایران با اسکورت امنیتی وارد بوداپست، پایتخت مجارستان می‌شود
محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری سابق ایران با اسکورت امنیتی وارد بوداپست، پایتخت مجارستان می‌شود Copyright کپی رایت عکس: moniban.ir
Copyright کپی رایت عکس: moniban.ir
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

محمود احمدی‌نژاد هم اکنون در مجارستان به سر می‌برد. هر چند تا کنون نه دانشگاه دعوت کننده از او و نه دولت مجارستان واکنشی نسبت به حضور رئیس جمهور اسبق ایران نشان ندادند، اما سفارت اسرائیل در مجارستان در بیانیه‌ای خشمگینانه، دعوت از وی را به عنوان کسی که «منکر هولوکاست» است، محکوم کرد.

آگهی

به گزارش سرویس یورونیوز مجار، «دانشگاه ملی خدمات عمومی لودوویکا» در خصوص دعوت از رئیس جمهور اسبق ایران سکوت خبری اختیار کرده و رئیس این دانشگاه از صبح تاکنون به استعلام این بخش از یورونیوز که در بوداپست مستقر است، پاسخی نداده است. بخش مطبوعاتی این موسسه آموزش عالی اما به این بسنده کرد که مایل به اظهار نظر در مورد این موضوع نیست.

به گزارش کانال تلگرامی دولت بهار، محمود احمدی نژاد رئیس‌جمهوری پیشین ایران، به منظور شرکت در یک نشست علمی در مورد «ارزش‌های مشترک در محیط زیست جهانی» در روز دوشنبه ۱۷ اردیبهشت وارد بوداپست پایتخت مجارستان شد.

خوشامدگویی رئیس دانشگاه ملی لودوویکای مجارستان به محمود احمدی نژاد
خوشامدگویی رئیس دانشگاه ملی لودوویکای مجارستان به محمود احمدی نژادعکس از وب سایت دولت بهار

به گفته دولت بهار، احمدی نژاد به دعوت رسمی گرگلی دلی رئیس «دانشگاه ملی لودوویکای» مجارستان در این نشست علمی که به مدت پنج روز از ۱۷ الی ۲۱ اردیبهشت در بوداپست برگزار می‌شود، شرکت کرده است. کانال تلگرامی دولت بهار اعلام کرد که او به عنوان «میهمان ویژه» این نشست در مورد «ضرورت مقابله با تهدیدها و آسیب‌های وارده به محیط زیست» سخنرانی می‌کند.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

علاوه بر دانشگاه، وزارت امور خارجه مجارستان نیز تاکنون در این مورد اظهار نظر نکرده است، اما سفارت اسرائیل در بیانیه مطبوعاتی خود به شدت این موضوع انتقاد کرد.

در بیانیه سفارت اسرائیل در مجارستان آمده است که « دعوت از چنین فردی برای سخنرانی برای دانشجویان در هر دانشگاه غربی، توهین بزرگی به یاد و خاطره قربانیان هولوکاست است.» همین «روز یکشنبه بود که در شهر بوداپست، مراسم روز یادبود هولوکاست اسرائیل را با تمرکز ویژه بر کشتار ۸۰  سال پیش یهودیان مجارستانی، برگزار کردیم.»

در این پیام آمده است که «سفر احمدی نژاد توهینی جدی است و خاطره ۶۰۰ هزار یهودی مجارستانی کشته شده در هولوکاست را پایمال می کند.»

بر اساس بیانیه سفارت اسرائیل، رئیس جمهور پیشین ایران به عنوان «منکر خودخوانده هولوکاست، مسئولیت مستقیم سازماندهی رویدادهایی همچون کنفرانس بدنام انکار هولوکاست در سال ۲۰۰۶ را بر عهده دارد که هولوکاست و قربانیان آن را به تمسخر، تحقیر و تردید می اندازد.»

در ادامه این پیام آمده است که «محمود احمدی نژاد به عنوان رئیس جمهوری ایران مرتباً خواهان نابودی اسرائیل بوده و دعوت از چنین فردی توهین به یاد قربانیان است.»

پیام سفارت اسرائیل در مجارستان در خصوص سفر احمدی‌نژاد

هر چند که هنوز هیچ نشانه‌ای از حضور محمود احمدی‌نژاد در وبسایت این دانشگاه نیست اما وب‌سایت دولت بهار آورده است که احمدی نژاد بعد از خوشامدگویی رئیس دانشگاه ملی لودوویکای مجارستان در یک نشست کاری با رئیس و معاون دانشگاه، به بحث و تبادل نظر پرداختند.

نشست کاری احمدی‌نژاد با رئیس و معاون دانشگاه ملی لودوویکای مجارستان
نشست کاری احمدی‌نژاد با رئیس و معاون دانشگاه ملی لودوویکای مجارستانوب‌سایت دولت بهار

همچنین در وب‌سایت دولت بهار آمده است که محمود احمدی نژاد روز سه‌شنبه در نشست علمی و تخصصی «ارزش‌های مشترک در محیط زیست جهانی» سخنرانی کرد و طی آن، «اهمیت دریافت مشترک از محیط زیست انسانی برای رسیدن به تفاهم درباره مسئولیت های مشترک و التزام به ایفای تعهدات ناشی از آن را مورد تاکید قرار داد و حرکت تکاملی بشر جهت رسیدن به سرنوشت واحد از رهگذر درک سرشت واحد و نیز در تعامل با طبیعت و محیط زیست را ضروری خواند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فرانسه با محکوم کردن «سیاست گروگان‌گیری دولت ایران»: اتهامات پوچ و دادگاه‌ها نمایشی هستند

بزرگترین دغدغه اروپایی‌ها چیست؛ اقتصاد و مسکن، مهاجرت و اقلیم و یا جنگی فراگیر با روسیه؟

روایت‌های ممنوعه از جنگ جهانی دوم؛ زن فرانسوی از تجاوز جنسی سربازان آمریکایی به مادرش می‌گوید