Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

یورش سحرگاهی پلیس آمریکا به دانشگاه کالیفرنیا؛ جو بایدن: آزادی بیان و حکومت قانون باید رعایت شود

یورش پلیس به دانشگاه کالیفرنیا
یورش پلیس به دانشگاه کالیفرنیا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

صدها نفر از ماموران پلیس لس‌آنجلس سحرگاه پنجشنبه به وقت محلی برای برچیدن چادرهای دانشجویان مدافع حقوق فلسطینی‌ها به محوطه مرکزی دانشگاه کالیفرنیا یورش بردند.

آگهی

تجمع این دانشجویان چهارشنبه شب از سوی گروه‌های مدافع اسرائیل مورد حمله قرار گرفته بود. هجوم پلیس به محوطه مرکزی دانشگاه آخرین نمونه از بروز درگیری در دانشگاه‌های ایالات متحده بر سر دفاع از حقوق فلسطینی‌ها است.

بنا به گزارش‌ها ماموران پلیس دستکم شش نفر را بازداشت کردند. در جریان هجوم پلیس به محوطه دانشگاه صدای چند انفجار شدید که احتمالا ناشی از انفجار بمب‌های صوتی پلیس بود شنیده شد. 

ماموران پلیس پیش از هجوم به محوطه با بلندگو از دانشجویان معترض خواسته بودند محل را ترک کنند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

دانشگاه کالیفرنیا (معروف به «یو سی ال اِی») روز چهارشنبه کلاس‌های درس در این مرکز آموزش عالی را لغو کرده بود. فعالیت‌های این دانشگاه در روزهای پنجشنبه و جمعه نیز تنها در برخی موارد به صورت محدود انجام خواهد شد. 

اسحاق هرتزوگ، رئیس‌جمهوری اسرائیل روز پنجشنبه در واکنش به موج اعتراض‌ها علیه کشورش در دانشگاه‌های برخی از کشورهای غربی گفت مراکز آموزش عالی آمریکا به «نفرت و یهودستیزی آلوده شده» است. 

مقام‌های دولت اسرائیل اغلب اعتراض‌ها به سیاست این کشور در قبال فلسطینی‌ها را با استناد به مواردی از شعارهای دوپهلو «یهودستیزانه» می‌خوانند. 

دفتر گوین نویسام، فرماندار دموکرات کالیفرنیا از واکنش «محدود و با تاخیر» پلیس به تجمع اعتراضی در دانشگاه «یو سی ال ای» انتقاد کرده است.

دانشگاه کالیفرنیا روز سه‌شنبه تجمع هواداران حقوق فلسطینی‌ها در محوطه این مرکز آموزش عالی را «غیرقانونی» خوانده بود. 

بایدن: هم آزادی بیان و هم حکومت قانون باید رعایت شود

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا روز پنجشنبه در واکنش به درگیری‌ در دانشگاه‌های این کشور گفت که هم «آزادی بیان» و هم «حکومت قانون» باید رعایت شود. وی افزود که این اعتراض‌ها باعث نشده است که او به دنبال بازنگری در سیاست خاورمیانه‌ای واشنگتن باشد. 

تجمعات دانشجویی در اعتراض به جنگ غزه و سیاست اسرائیل در قبال فلسطینی‌ها طی روزهای گذشته به برخی دانشگاه‌های فرانسه از جمله دانشگاه علوم سیاسی پاریس و دانشگاه سوربون نیز کشیده شده بود. در همین راستا شماری از دانشجویان روز پنجشنبه درب ورودی دانشگاه «سن-اتین» در شرق این کشور را مسدود کردند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پلیس نیویورک وارد دانشگاه کلمبیا شد؛ماموران با یورش به چادرهای دانشجویان، ده‌ها نفر را بازداشت کردند

خاطره جنگ ویتنام زنده شد؛ معترضان به جنگ غزه ساختمان هامیلتون دانشگاه کلمبیا را تصرف کردند

آیا اعتراضات دانشجویان در دانشگاه‌های آمریکا توسط جورج سوروس تامین مالی می‌شود؟