Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

آیا مصرف به‌اندازه الکل برای سلامتی مفید است؟

فروشگاه الکل
فروشگاه الکل Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

زمانی تصور می‌شد که نوشیدن الکل به میزان ملایم برای قلب فوایدی دارد، اما یافته‌های تحقیقات جدیدتر توصیه‌های پیشین را زیر سوال برده‌اند و شاید زمان آن رسیده است که در مورد مصرف نوشیدنی‌های الکلی تجدید نظر کرد.

آگهی

دکتر تیموتی نعیمی، مدیر مؤسسه تحقیقاتی مصرف الکل در دانشگاه ویکتوریا در بریتیش کلمبیا، در این باره می‌گوید: «در واقع نوشیدن کمتر است که راهی عالی برای سالم‌تر شدن محسوب می‌شود.»

در سال‌های اخیر دستورالعمل‌ها در خصوص میزان نوشیدن الکل در کشورها تغییر یافته‌اند. این تغییرات در دستورالعمل‌ها از کشوری به کشور دیگر بسیار متفاوت هستند، اما روند کلی به سمت مصرف کمتر رفته است.

بریتانیا، فرانسه، دانمارک، هلند و استرالیا اخیراً شواهد جدیدی را بررسی کرده و توصیه‌های خود در تعیین میزان مصرف الکل را کاهش داده‌اند. در این میان ایرلند استفاده از برچسب‌های هشداردهنده سرطان روی بطری‌های الکل را از سال ۲۰۲۶ اجباری کرده است.

کارینا فریرا بورگز، مشاور منطقه‌ای مصرف الکل در بخش اروپای سازمان جهانی بهداشت، می‌گوید: «اجماع علمی به دلیل شواهد فراوانی که الکل را با بیش از ۲۰۰ بیماری از جمله سرطان، بیماری‌های قلبی عروقی و صدمات مرتبط می‌کند، تغییر کرده است.»

اما آیا نوشیدن ملایم فوایدی برای سلامتی ندارد؟

این ایده در اصل از مطالعات ناقصی به وجود آمد که در آن‌ها گروه‌هایی از مردم بر اساس میزان مصرف الکل‌شان مقایسه شده بودند. در این مطالعات معمولاً مصرف الکل در یک بازه زمانی محدود اندازه‌گیری می‌شد و هیچ یک از آن پژوهش‌ها نتوانسته بودند رابطه علت و معلولی را ثابت کنند.

دکتر نعیمی می‌گوید افرادی که به میزان متوسطی الکل مصرف می‌کنند، سطح تحصیلات بالاتر، درآمد بالاتر و دسترسی بهتری به مراقبت‌های بهداشتی دارند. او اضافه کرد: «معلوم است که وقتی از چنین مزایایی برخوردار هستید، نقش آن‌ها را نمی‌بینید.»

مشکل دیگر این است که بیشتر مطالعات افراد جوان‌تر را شامل نمی‌شوند. این در حالی است که تقریبا نیمی از افرادی که به دلایل مرتبط با الکل می‌میرند، هنوز ۵۰ سالگی را رد نکرده‌اند.

نوشیدنی‌های با الکل صفر در سال‌های اخیر رواج بیشتری یافته‌اند
نوشیدنی‌های با الکل صفر در سال‌های اخیر رواج بیشتری یافته‌اندعکس: آسوشیتد پرس

دکتر نعیمی می‌گوید: «اگر در حال مطالعه افرادی هستید که تا میانسالی زنده مانده‌اند، به دلیل مشکلی الکل را ترک نکرده‌اند و یا به دائم‌الخمر تبدیل نشده‌اند، این گروه خیلی گزینشی بوده است. کار روی چنین اجتماعی از آدم‌ها، یک لایه ظاهری سودمند برای مصرف‌کنندگان متوسط الکل ایجاد می‌کند که در واقع یک توهم آماری است.»

پس با این حساب در روز چند نوشیدنی می‌توانیم مصرف کنیم؟

در پاسخ باید گفت نوشیدن الکل خطر ابتلا به انواع مختلف سرطان از جمله روده بزرگ، کبد، پستان، دهان و گلو را افزایش می‌دهد. الکل در بدن به ماده ای به نام «استالدئید» تجزیه می‌شود که می‌تواند به سلول‌های شما آسیب برساند و از ترمیم آنها جلوگیری کند. این عامل، شرایط را برای رشد سرطان ایجاد می‌کند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

دکتر نعیمی می‌گوید با تبعیت از دستورالعمل‌های دولتی که توصیه می‌کند مردان میزان مصرف الکل‌شان را به دو نوشیدنی یا کمتر در روز و زنان به یک نوشیدنی یا کمتر در روز محدود کنند، می‌توان از هزاران مرگ در سال در ایالات متحده جلوگیری کرد.

یک نوشیدنی معادل حدود یک قوطی ۳۳۰ میلی‌لیتری آبجو، یک لیوان ۱۵۰ میلی‌لیتری شراب یا یک شات لیکور است.

دکتر نعیمی می‌گوید: «پیام ساده‌ای که به بهترین وجه توسط شواهد تأیید می‌شود این است که هر چقدر کمتر الکل مصرف کنید، برای سلامتی‌تان بهتر است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مصرف الکل در کدام کشورهای اروپایی افزایش و در چه کشورهایی کاهش یافته است؟

اروپایی‌ها برای درمان خماری بعد از نوشیدن الکل چه می‌کنند؟

چرا انسان‌ها تا این حد نوشیدن الکل را دوست دارند؟