Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

عفو بین‌الملل «تداوم فرسایش» حقوق بشر در فرانسه در سال ۲۰۲۳ را محکوم کرد

France Police
France Police Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سازمان غیردولتی عفو بین‌الملل در گزارش سالانه خود که چهارشنبه ۲۴ آوریل منتشر شد، اعلام کرد که انتشار «سخنان نفرت‌انگیز» در فرانسه افزیش یافته که «نشانه بدی» برای آینده این کشور است.

آگهی

در این گزارش آمده است که افزایش «محدودیت‌ها» برای استفاده از حق برگزاری تظاهرات همچنین افزایش نظارت‌های الگوریتمی باعث شده است که روند «فرسایش» وضعیت حقوق بشر در فرانسه در سال ۲۰۲۳ نیز ادامه یابد.

ژان کلود سامویر، رئیس عفو بین‌الملل فرانسه، در حاشیه یک کنفرانس مطبوعاتی در پاریس گفت: «وضعیت حقوق بشر و احترام به حقوق بشر در فرانسه رو به وخامت است، موارد نقض حقوق بین‌المللی نیز رو به افزایش است و جامعه مدنی باید هوشیار باشد. سخنان نفرت‌انگیز روز به روز بیشتر می‌شود که واقعا نشانه بدی برای آینده کشور ماست.»

عفو بین‌الملل همچنین اعلام کرد قانونی که نظارت‌های مرتبط با هوش مصنوعی را مجاز می‌داند و مقامات فرانسه آن را یک تجربه و تضمین کننده امنیت در جریان برگزاری بازی‌های المپیک و پارالمپیک ۲۰۲۴ معرفی می‌کنند، خطر «توسعه بیش از حد اختیارات پلیس از طریق گسترش استفاده از تجهیزات نظارتی» همچنین استفاده «دائمی» از این ابزار را افزایش داده است.

این سازمان غیردولتی مستقر در لندن همچنین نگران گسترش رفتارهای خشونت‌آمیز در جریان برگزاری تظاهرات است.

در گزارش این سازمان، با اشاره به «خشونت‌های پراکنده و چماق‌بازی‌های بی‌رویه» در جریان تظاهرات اعتراضی به اصلاحات قانون بازنشستگی یا اعتراضات دارای مجوز در حمایت از فلسطینی‌ها اعلام کرد که مقامات فرانسه در مقابل این اعتراضات از «نیروی برقرارکننده نظم» سوء استفاده کردند.

در این گزارش آمده است: «مقامات فرانسه سال گذشته بارها محدودیت‌های بیش از حد، نامتناسب و نامشروع بر حق تظاهرات اعمال کردند... و وزیر کشور در ماه اکتبر پیامی به بخشداران فرستاد و از آنها خواست هرگونه تظاهراتی را که در همبستگی با فلسطین سازماندهی شده، که حمله‌ای نامتناسب و تبعیض‌آمیز به حق تجمع مسالمت‌آمیز است، ممنوع کنند.»

ناتالی گدار، مدیر عملیات عفو بین‌الملل فرانسه نیز درباره «تبعیض سیستماتیک توسط پلیس فرانسه» بویژه تاثیر این تبعیض بر گسترش سخنرانی‌های نژادپرستانه و انگ‌زننده علیه مسلمانان در فرانسه هشدار داد.

او در مورد مسئله آزادی بیان نیز گفت: «آزادی بیان باید در مورد مسائلی که منجر به تحریک به نفرت می‌شوند، محدود شود.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعدام ۸۵۳ نفر در سال ۲۰۲۳؛ عفو بین‌الملل: چوبه دار ابزار حکومت ایران برای سرکوب و ارعاب است

عفو بین‌الملل: جمهوری اسلامی از تجاوز به عنوان ابزار سرکوب معترضان «زن، زندگی، آزادی» استفاده کرد

عفو بین‌الملل: اسرائیل و جهاد اسلامی فلسطین به ارتکاب احتمالی جنایت جنگی متهم هستند