Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

اعضای کنگره آمریکا به طور فراجناحی به دنبال واکنش سریع به حملات ایران به اسرائیل هستند

کنگره آمریکا
کنگره آمریکا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حملات پهپادی و موشکی ایران به اسرائیل باعث شده است تا نمایندگان کنگره آمریکا اقدامات فراجناحی علیه تهران را در دستور کار قرار دهند، هرچند همچنان سایه خطر جنگ منطقه‌ای گسترده‌تر بر خاورمیانه سنگینی می‌کند.

آگهی

تدابیر متعددی در راستای محکومیت حملات ایران وضع تحریم‌های تازه علیه جمهوری اسلامی به مجلس نمایندگان و مجلس سنا ارائه شده و یا به تصویب رسیده است. قانونگذاران آمریکایی اقدامات جمهوری اسلامی را که در واکنش به حمله اسرائیل به ساختمان کنسولگری ایران در سوریه انجام شد محکوم کرده‌اند.

مایک مک کال، نماینده تگزاس، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا، روز سه شنبه در یک کنفرانس خبری گفت: «جهان در آستانه آتش‌گرفتن است و تاریخ ما را به خاطر اقدامات‌مان قضاوت خواهد کرد.»

محکومیت سریع و فراجناحی ایران در کنگره نشان دهنده سطح بالای حمایت آمریکا از اسرائیل حتی در بحبوحه اختلافات حزبی فزاینده بر سر نحوه مدیریت جنگ بیش از شش ماهه این کشور با حماس است.

مجلس نمایندگان تا روز چهارشنبه نزدیک به دوازده طرح یا قطعنامه علیه ایران تصویب کرد. تعیین فهرستی از تحریم‌های جدید و سایر محدودیت‌های مالی علیه ایران و رهبران آن از جمله این طرح‌ها بود. مصوبات دیگر نیز به دنبال جلوگیری از دور زدن تحریم‌ها از سوی مقامات ایرانی است و از اتحادیه اروپا می‌خواهد که مانند ایالات متحده «به سرعت» سپاه پاسداران ایران را به عنوان یک سازمان «تروریستی» معرفی کند. 

در سوی دیگر ساختمان کنگره، کمیته روابط خارجی سنا روز سه‌شنبه پنج طرح، از جمله طرح‌هایی که ایران را به دلیل سابقه نقض حقوق بشر هدف قرار می‌دهد به تصویب رساند. در این طرح‌ها بنادر و پالایشگاه‌هایی که نفت ایران را دریافت و فرآوری می‌کنند نیز تحریم شده‌اند. 

جین شهین، سناتور دموکرات از نیوهمپشایر در بیانیه‌ای در این خصوص گفت: «حمله مستقیم ایران به اسرائیل بر نیاز به قطع بیشتر جریان‌های درآمدی کلیدی رژیم ایران تأکید می‌کند من از همکارانم در سنا می‌خواهم از این لایحه که قبلا در مجلس نمایندگان تصویب شده، حمایت کنند تا بتوانیم فورا آن را به میز رئیس جمهور بایدن بفرستیم.»

تعدادی از این طرح‌ها هفته‌ها قبل از حمله حماس به اسرائیل در ماه اکتبر گذشته در مجلس نمایندگان تصویب شده بود اما در کمیته سنا متوقف شده بود. حملات اسرائيل در غزه تاکنون جان بیش از ۳۳ هزار انسان را گرفته و همچنان اقدامی از سوی کنگره آمریکا علیه این کشور صورت نمی‌گیرد هرچند برخی از نمایندگان آمریکایی انتقاداتی را آن‌هم نه در خصوص تعداد بالای افراد کشته شده در غزه که به دلیل ممانعت اسرائيل از ارسال کمک‌های بشردوستانه به این باریکه مطرح کرده‌اند. 

مایک جانسون، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، روز چهارشنبه پیش‌نویس طرحی را منتشر کرد که ۹۵ میلیارد دلار کمک به اسرائیل، اوکراین و تایوان در آن در نظر گرفته شده است. 

این بسته کمکی ماه‌ها به دلیل مخالفت جمهوری‌خواهان با ادامه کمک‌های مالی به اوکراین در زمان جنگ با روسیه متوقف شده بود. حمله ایران به اسرائیل باعث شد تا تصویب و ارسال این کمک‌های مالی به اسرائيل سرعت بیشتری پیدا کند. 

اقداماتی که ایران را مورد هدف قرار می دهد با حمایت قاطع در کنگره روبرو شده است. با این حال شماری از قانونگذاران دموکرات پیشرو در هر دو مجلس هشدار می‌دهند چنین اقداماتی می‌تواند به تشدید بیشتر بحران در خاورمیانه بیانجامد.  

الکساندریا اوکاسیو کورتز، نماینده دموکرات از نیویورک در این خصوص می‌گوید: «به دنبال پاسخ بی‌سابقه ایران به حمله اسرائیل به کنسولگری این کشور، اکثریت جمهوری‌خواه به صراحت مجموعه‌ای از طرح‌ها را برای تشدید بیشتر تنش‌ها در خاورمیانه در دستور کار قرار داده‌اند اما این تلاشی آشکار برای انحراف توجهات از بی‌کفایتی خود آنها است.» 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

سناتور برنی سندرز، از سناتورهای کهنه‌کار آمریکایی از ایالت ورمونت هم در بیانیه‌ای حمله ایران را محکوم کرد اما از همکارانش خواست تا با احتیاط واکنش نشان دهند. 

وی هشدار داد که اقدام بیشتر آمریکا علیه ایران می‌تواند منجر به تشدید تنش خطرناکی شود که ممکن است آمریکا را وارد جنگ در خاورمیانه کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پایگاه‌های نظامی در دل کوه تا پالایشگاه‌ها؛ اسرائیل کدام هدف را برای ضربه به ایران انتخاب می‌کند؟

رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا: حمله ایران به اسرائیل نشانه تشکیل «اتحاد جدید اقتدارگرایان» است

آیا اسرائيل میان حمله به ایران و تهاجم نظامی به رفح مجبور به انتخاب است؟