Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

حملات سپاه به اسرائيل چه هزینه‌ای روی دست دو طرف گذاشت؟

موشک جمهوری اسلامی ایران و سامانه پدافند هوایی گنبد آهنین اسرائيل
موشک جمهوری اسلامی ایران و سامانه پدافند هوایی گنبد آهنین اسرائيل Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حملات پهپادی و موشکی شامگاه شنبه جمهوری اسلامی ایران به اسرائيل فارغ از هزینه‌های سیاسی و نگرانی‌ها از گسترش جنگ در خاورمیانه، برای هر دو طرف درگیر هزینه‌های مالی در پی داشته است. این هزینه‌ها صرف چه شده و چقدر است؟

آگهی

به گزارش نیویورک‌تایمز به نقل از مقامات اسرائيلی، جمهوری اسلامی ایران در این حمله از ۳۳۱ تسلیحات شامل ۱۸۵ پهپاد، ۳۶ موشک کروز و ۱۱۰ موشک زمین به زمین استفاده کرده است.

به گزارش تایمز اسرائیل به نقل از دانیل هاگاری، سخنگوی ارتش اسرائيل این تسلیحات در مجموع حامل ۶۰ تن مواد منفجره بوده است.

بنابر گزارش‌ها، اسرائیل به کمک متحدانش موفق شده است تا ۹۹ درصد این پهپاد‌ها و موشک‌ها را رهگیری و سرنگون کند و به گزارش سی‌بی‌اس به نقل از یک مقام آمریکایی تنها تعداد هفت موشک به خاک اسرائیل اصابت کرده است.

بنابر ویدیویی که ارتش اسرائیل منتشر کرده است این حملات تنها خسارت اندکی به زیرساخت‌های پایگاه هوایی نواتیم واقع در صحرای نگب زده است و بنابر برخی گزارش‌ها یک دختر ۷ ساله در پی این حملات مجروح شده است.

اکنون نیز کابینه جنگ اسرائيل در حال بررسی چگونگی پاسخ به این حملات و جهان نگران گسترش جنگ منطقه‌ای در صورت درگیری شدیدتر میان جمهوری اسلامی ایران و اسرائیل است.

جدای از این نگرانی‌ها، اقتصاد ایران و اسرائيل در حال حاضر هرکدام به نوبه‌ای تحت فشار است.

افت ارزش ریال در مقابل دلار هر روز رکورد تازه‌ای را ثبت می‌کند و سفره مردم به ویژه دهک‌های پایین جامعه هرروز کوچک‌تر می‌شود.

اسرائیل هم در پی درگیری شش‌ماهه در غزه، هزینه بالایی را تا کنون صرف بمب‌ها و تسلیحات به کار گرفته شده در این جنگ کرده و بسیاری از نیروی کارش نیز به جبهه‌های جنگ فراخوانده شدند.

اکنون این نکته قابل تامل است که حملات شنبه شب جمهوری اسلامی به اسرائیل چه هزینه‌ای را به این دو اقتصاد متحمل کرده است؟

هزینه ایران چقدر بود؟

بنابر گزارش‌های منتشر شده، جمهوری اسلامی ایران در این حمله از ۱۸۵ پهپاد انتحاری شاهد ۱۳۶ و ۱۳۱ استفاده کرده است. قیمت هرکدام از این پهپادها بین ۲۰ تا ۵۰ هزار دلار است در نتیجه میانگین هزینه‌ای که طی این حملات صرف این پهپاد‌ها شده چیزی حدود شش میلیون و ۴۷۵ هزار دلار است.

بنابر اعلام سخنگوی ارتش اسرائيل تهران در این حمله از ۳۶ موشک کروز استفاده کرده است. بنابر منابع اینترنتی هزینه هر یک از این موشک‌ها بین پنج تا ۱۲ میلیون دلار است و در نتیجه به طور میانگین حدود ۳۰۶ میلیون دلار هزینه استفاده از این موشک‌ها شده است.

همچنین به گزارش نیویورک‌تایمز در این حمله از ۱۱۰ موشک زمین به زمین میان‌برد استفاده شده است. بنابر منابع اینترنتی قیمت هرکدام از این موشک‌ها بین یک تا پنج میلیون دلار است. و در نتیجه به طور میانگین هزینه‌ای حدود ۲۷۵ میلیون دلار صرف این موشک‌ها شده است.

در نتیجه به نظر می‌رسد تنها تسلیحات مورد استفاده ایران در این حملات هزینه‌ای حدود ۵۸۷ میلیون دلار روی دست جمهوری اسلامی ایران گذاشته است که البته باید بدان هزینه‌های لجستیکی و انسانی را اضافه کرد.

این نکته قابل ذکر است که این هزینه‌ها به صورت تخمینی و از راه بررسی سایت‌های اینترتی به دست آمده و به هیچ‌عنوان دقیق نیست.

ارتش اسرائيل طی پستی در شبکه اجتماعی ایکس بهای تسلیحات استفاده شده به دست جمهوری اسلامی ایران در این حملات را اعلام کرد.

بر اساس اعلام ارتش اسرائيل در این حمله از پهپاد‌های  شاهد آرش به ارزش ۷۵ هزار دلار، شاهد غزه به ارزش ۷۰ هزار دلار، کمان ۲۲ به قیمت ۴۵ هزار دلار و شاهد ۱۳۶ به بهای ۲۰ هزار دلار استفاده شده است. 

همچنین سپاه پاسداران از موشک‌های خیبر به ارزش ۳۰۰ هزار دلار و قدیر به بهای دو میلیون دلار در این حملات استفاده کرده است. 

بنابر تخمین ارتش اسرائيل، هزینه کلی حملات شنبه شب سپاه پاسداران به این کشور ۵۰۰ میلیون دلار بوده است. 

آگهی

هزینه دفاع اسرائیل چقدر بود؟

رام آمیناخ، مشاور مالی سابق رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل در گفتگو با نشریه اسرائیلی یدیعوت آهرونوت هزینه دفاعی اسرائيل را برای حمله شنبه شب جمهوری اسلامی حدود چهار الی پنج میلیارد شکل (۱.۳۵ میلیارد دلار) برآورد کرد.

آقای آمیناخ گفت: «موشک‌های بالستیک باید با استفاده از سامانه پیکان (Arrow System) سرنگون شوند و موشک‌های کروز را می‌توان با موشک‌های دیگر ساقط کرد. پهپاد‌ها هم عمدتا توسط هواپیما‌ها هدف قرار داده می‌شوند. هزینه هر موشک سامانه پیکان ۳.۵ میلیون دلار و قیمت هر فلاخن داوود یک میلیون دلار است. با اضافه کردن هزینه هواپیما‌ها به حدود چهار تا پنج میلیارد شکل (۱.۳۵میلیارد دلار) برای کل عملیات شب گذشته می‌رسیم.

منابع بیشتر • NYTimes, WSJ, Yedioth Ahronoth

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«کلاشنیکف دنیای پهپاد‌ها»؛ توانایی اصلی شاهد ۱۳۶ ارزان قیمت و کم سرعت در جنگ‌ها چیست؟

همکاری با اسرائیل در «پروژه نیمبوس»؛ معترضان در کنفرانس سالانه گوگل تجمع کردند

اتحادیه اروپا بر دامنه تحریم‌های خود علیه ایران به دلیل «حمایت از روسیه و حمله به اسرائیل» می‌افزاید