Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

مواجهه فلسطینی‌ها با وسعت ویرانی‌‌ها در خان یونس؛ اسرائیل: عقب کشیدیم تا برای حمله رفح آماده شویم

ویرانه‌های خان یونس در نوار غزه
ویرانه‌های خان یونس در نوار غزه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقام‌های اسرائیلی می‌گویند ارتش این کشور با وجود عقب‌نشینی نظامیانش از خان یونس برای عملیات تهاجمی در رفح در جنوب نوار غزه آماده می‌شود.

آگهی

اکثر ساکنان نوار غزه از زمان آغاز جنگ بین اسرائیل و گروه حماس به مناطق جنوبی این باریکه به ویژه رفح پناه برده‌اند. نظامیان اسرائیل روز یکشنبه از جنوب نوار غزه خارج شدند. با این حال یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل ساعاتی پس از عقب‌نشینی نیروهای کشورش از خان یونس گفت که هدف از این اقدام «کسب آمادگی برای ماموریت‌های بعدی از جمله در رفح» بوده است.

از سوی دیگر برخی گزارش‌ها حاکی است که مذاکرات قاهره برای دستیابی به توافق آتش‌بس که با میانجیگری مصر، قطر و آمریکا صورت می‌گیرد «پیشرفت‌های محسوسی» داشته است. انتظار می‌رود این گفتگوها طی روزهای آینده ادامه پیدا کند. 

فشارهای آمریکا بر اسرائیل برای برقراری آتش‌بس در نوار غزه طی روزهای گذشته افزایش یافته بود. واشنگتن هشدار داده است که رویکرد آمریکا در صورت عدم انعطاف اسرائیل تغییر خواهد کرد. 

نتانیاهو: تنها یک گام تا پیروزی باقی مانده است

ویرانه‌های خان یونس
ویرانه‌های خان یونسAP Photo

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل نیز پس از عقب‌نشینی نظامیان کشورش از جنوب نوار غزه گفت که اسرائیل «تنها یک گام» با پیروزی فاصله دارد. سخنانی که به نظر می‌رسد به طرح اسرائیل برای انجام عملیات نظامی در رفح اشاره دارد.

این در حالی است که حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار آواره فلسطینی یعنی بیش از نیمی از جمعیت نوار غزه به رفح در جنوب این باریکه پناه برده‌اند. 

نخست‌وزیر اسرائیل که در داخل و خارج از کشورش با انتقادهای زیادی روبرو است از سوی مخالفان خود به تلاش برای طولانی کردن جنگ غزه یا گسترش آن در خاورمیانه با هدف بقا در قدرت متهم می‌شود.

بسیاری از آوارگان فلسطینی پس از خروج نظامیان اسرائیل از خان یونس به امید بازگشت به محل سکونت خود وارد این شهر شدند. این در حالی است که بخش زیادی از خان یونس طی شش ماه گذشته ویران شد. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

دیگر شهری نداریم، فقط آوار است. هیچ چیز باقی نمانده است. موقع عبور از شهر نمی‌توانستم جلوی اشک‌هایم را بگیرم.
یکی از زنان اهل خان یونس پس از بازدید از شهر

«بوی مرگ» در شهری که ۴۰۰ هزار سکنه داشت

ویرانه‌های خان یونس
ویرانه‌های خان یونسAP Photo

یکی از زنان آواره فلسطینی که مجبور به ترک خانه‌اش شده بود روز یکشنبه پس از بازگشت به خان یونس در برابر وسعت ویرانی‌ها گفت که «شهر بوی مرگ می‌دهد.»

این زن فلسطینی که چهار فرزند دارد افزود: «دیگر شهری نداریم، فقط آوار است. هیچ چیز باقی نمانده است. موقع عبور از شهر نمی‌توانستم جلوی اشک‌هایم را بگیرم.»

نزدیک به ۴۰۰ هزار فلسطینی تا پیش از آغاز جنگ بین حماس و اسرائیل در شهر خان یونس زندگی می‌کردند. 

بنا به آمار مقام‌های بهداشتی در نوار غزه بیش از ۳۳ هزار نفر که اکثر آنها را زنان و کودکان تشکیل می‌دادند در جریان جنگ در نوار غزه کشته شدند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش مسئولان به تحصن حامیان فلسطینی‌ها در دانشگاه‌های آمریکا؛ دانشجویان چه می‌خواهند؟

تهدید ایران به انتقام؛ شمار قابل توجهی از مراکز دیپلماتیک اسرائیل در سراسر جهان تعطیل شد

پیش‌روی تانک‌های اسرائیلی به عمق رفح؛ بیش از ۸۰۰ هزار فلسطینی از جنوب غزه گریخته‌اند