Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مقامات روسیه: حمله خونین به سالن کنسرت به درخواست‌ها برای پیوستن به ارتش بطور چشمگیری افزود

سربازان روسی روز شنبه، در نزدیکی محل کنسرت کروکوس
سربازان روسی روز شنبه، در نزدیکی محل کنسرت کروکوس Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقامات روسی روز چهارشنبه اعلام کردند که از زمان حمله مرگبار ماه میلادی گذشته به یک سالن کنسرت در حومه شهر مسکو که منجر به کشته شدن ۱۴۴ نفر شد، تعداد مردانی که برای پیوستن به ارتش درخواست می‌دهند، افزایش چشمگیری یافته است.

آگهی

هرچند پس از این حمله گروه داعش بلافاصله مسئولیت آن را بر عهده گرفت اما روسیه ادعا می‌کند که اوکراین با این حمله مرتبط بوده است.

وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد بیش از ۱۰۰ هزار نفر از ابتدای سال جاری با نیروهای مسلح قرارداد امضا کرده‌اند. آن‌ها همچنین اذعان داشتند که ۱۶ هزار نفر از این تعداد تنها در ۱۰ روز گذشته به ارتش این کشور پیوسته‌اند.

این وزارتخانه گفته است که اکثر مردانی که در روزهای اخیر برای پیوستن به ارتش درخواست داده‌‌‌اند انگیزه خود را «انتقام از کشته شدگان فاجعه ۲۲ مارس ۲۰۲۴» اعلام کرده بودند.

یکی از سربازان استخدام شده به نام اولگ ترنوف در ویدئویی که توسط این وزارتخانه منتشر شده است گفت: «پس از حوادث وحشتناک مسکو، نمی‌خواهم ساکت بمانم. نمی‌خواهم شهر خودم نیز شاهد چنین تراژدی باشد.»

تعداد درخواست‌ها برای پیوستن به ارتش روسیه به دنبال مجموعه‌ای از اظهارات ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و سایر مقامات امنیتی این کشور، افزایش یافته است. آن‌ها بدون ارائه مدرک مدعی شدند که اوکراین پشت تیراندازی مرگبار چند روز گذشته بوده است.

کی‌یف اما بارها این موضوع را رد کرده است. ایالات متحده نیز گفته است که داعش مسئولیت این حمله را بر عهده گرفته و آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا هم هفته‌ها قبل به مسکو در مورد آن هشدار داده‌ بودند.

با این حال پذیرفتن این موضوع که حمله کار گروه داعش بوده چندان برای روسیه خوشایند نیست زیرا با پذیرش این موضوع سوالاتی درباره چرایی بی‌توجهی مسکو به هشدارهای ایالات متحده و ضعیف بودن سازمان‌های اطلاعاتی روسیه مطرح و از سوی دیگر تمرکز‌ها به جای جنگ با اوکراین به سمت مبارزه با اسلام‌گرایان کشیده می‌شود.

روسیه حالا با اتکا به نیروهای جدید به دنبال نفوذ بیشتر به داخل خاک اوکراین است. آقای پوتین که در سپتامبر ۲۰۲۲ حدود۳۰۰ هزار نفر از شهروندان را به جنگ فراخوانده بود، حالا گفته است که دیگر نیازی به بسیج اجباری نیست زیرا تعداد امضاکنندگان قراردادهای داوطلبانه برای پیوستن به ارتش بسیار زیاد است.

پوسترهایی در سطح شهرهای روسیه دیده می‌شود که در آن از سربازان جنگ با اوکراین به‌عنوان افرادی میهن‌دوست و قهرمان تمجید شده است.

گفته می‌شود حقوق کسانی که به ارتش می‌پیوندند بسیار بالاتر از آن چیزی که می‌توانند به عنوان یک فرد غیرنظامی دریافت کنند.

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه ماه میلادی گذشته اعلام کرد که مسکو ارتش خود را با اضافه کردن ۳۰ تشکل جدید تا پایان سال میلادی جاری تقویت خواهد کرد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

از سوی دیگر ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین روز سه‌شنبه به منظور افزایش نیروی نظامی بیشتر، قانون سن سربازی اجباری را از ۲۷ به ۲۵ سال در این کشور کاهش داد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واشنگتن پست: آمریکا دو هفته پیش از حمله مسلحانه روسیه را از محل احتمالی آن باخبر کرده بود

همکلاسی سابق پوتین به عنوان تنها نامزد برای ریاست دیوان عالی روسیه معرفی شد

حمله داعش در روسیه، احضار تاجیک‌ها در فرانسه؛ تروریسم اسلامی مهم‌ترین دغدغه پاریس پیش از المپیک است