واشنگتن پست: آمریکا دو هفته پیش از حمله مسلحانه روسیه را از محل احتمالی آن باخبر کرده بود

حمله به سالن کنسرت کروکوس سیتی در حومه مسکو
حمله به سالن کنسرت کروکوس سیتی در حومه مسکو Copyright Dmitry Serebryakov/Copyright 2024 The AP. All rights reserved.
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به گزارش واشنگتن پست به نقل از مقامات آمریکایی، ایالات متحده دو هفته پیش از حمله مسلحانه عوامل «داعش خراسان» به سالن کنسرت «کروکوس سیتی»، مشخصا این مکان را به عنوان هدف بالقوه حملات گروه‌های اسلام‌گرای افراطی به روسیه اعلام کرده بود.

آگهی

در حمله مسلحانه روز ۲۲ مارس به سالن کنسرت «کروکوس سیتی» در حومه مسکو بیش از ۱۴۰ نفر کشته شدند و داعش خراسان مسئولیت این حمله را پذیرفت.

آمریکا پیش‌تر در روز هفتم مارس به روسیه اعلام کرده بود که گروه‌های اسلام‌گرای افراطی در حال تدارک حمله به یک مکان پر جمعیت هستند. روسیه تنها سه روز پیش از حمله ۲۲ مارس ضمن تکذیب هشدارهای آمریکا، آن‌ها را «باج‌خواهی آشکار» و «تلاش برای ارعاب و بی‌ثبات کردن جامعه» خوانده بود.

سرگئی ناریشکین، رئیس سرویس اطلاعات خارجی روسیه روز سه‌شنبه دوم آوریل گفت که اطلاعاتی که آمریکا در اختیار مسکو قرار داده است، بسیار کلی بوده و «به ما در شناسایی عوامل اصلی این جنایت وحشتناک کمکی نمی‌کند.»

او همچنین افزود که روسیه در واکنش به اطلاعات آمریکا اقدامات مقتضی را برای دفع حملات بالقوه اتخاذ کرده است.

با این حال، بنابر گزارش واشنگتن پست، اطلاعاتی که آمریکا در اختیار روسیه قرار داده بسیار دقیق بوده است. همچنین بنابر ویدیوهای منتشر شده از صحنه حمله مسلحانه، مهاجمان با هیچ مقاومت خاصی برای ورود به ساختمان سالن کنسرت مواجه نمی‌شوند. همچنین بنابر گزارش رسانه‌های روسیه، یگان ویژه پلیس بیش از یک ساعت پس از آغاز تیراندازی به محل رسید و در ورودی ساختمان ۳۰ دقیقه منتظر ماند. همین تعلل نیز سبب شد که مهاجمان بتوانند از صحنه بگریزند.

اگرچه واشنگتن به صورت معمول تحت سیاستی با عنوان «وظیفه هشدار» وقوع حملات احتمالی را به کشورهای خارجی هشدار می‌دهد، اما بنابر اظهارات مقامات و کارشناسان ارسال اطلاعات با چنین دقتی به یک دولت «متخاصم» امری غیرمعمول است، زیرا که ممکن است کشور مقصد را از چگونگی به دست آوردن اطلاعات و جاسوس‌ها و نیروهای اطلاعاتی مستقر مطلع سازد.

اما اطلاعات ارائه شده در مورد حمله به سالن کنسرت، به خطرات بالقوه برای شهروندان آمریکایی مستقر در روسیه نیز اشاره داشت. سفارت ایالات متحده در مسکو در روز هفتم مارس به صورت علنی اعلام کرد که «بر اساس گزارش‌های رصد شده، افراط‌گریان برای هدف قرار دادن اجتماعات بزرگ در مسکو از جمله کنسرت‌ها برنامه‌ریزی کرده‌اند.» این سفارتخانه همچنین به شهروندان آمریکایی توصیه کرد که «از تجمعات بزرگ در ۴۸ ساعت آینده» دوری کنند.

منابع بیشتر • Washington Post

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رویترز: ایران پیش از تیراندازی در سالن کنسرت مسکو درباره وقوع حمله به روسیه هشدار داده بود

تبعات حمله تروریستی به کنسرتی در مسکو: کارگران مهاجر در حال فرار از روسیه هستند

ادعای رئیس سرویس امنیتی روسیه: اوکراین، آمریکا و بریتانیا در حمله به سالن کنسرت در مسکو دست داشتند