Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سلاح‌های شنیداری؛ شواهد تازه از ردپای سرویس اطلاعات نظامی روسیه در سندرم مرموز هاوانا حکایت دارد

پرچم روسیه در بیرون از سفارت این کشور در واشنگتن آمریکا، فوریه ۲۰۲۴
پرچم روسیه در بیرون از سفارت این کشور در واشنگتن آمریکا، فوریه ۲۰۲۴ Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بر اساس یک گزارش تحقیقاتی مشترک بین سه رسانه خبری، ادعا می‌شود که یکی از واحدهای اطلاعات نظامی روسیه که در حوزه حملات به سراسر اروپا نقش دارد، احتمالا از سلاح‌های شنیداری علیه تعداد زیادی از دیپلمات‌ها و ماموران مخفی آمریکایی در سراسر جهان استفاده کرده باشد.

آگهی

تحقیقات مشترک روزنامه لتونیایی «اینسایدر»، برنامه خبری «۶۰ دقیقه» و وب‌سایت آلمانی «اشپیگل» دست‌های پشت پرده‌ای را در ایجاد عارضه‌های نامشخص جسمانی و اسرارآمیز که به عنوان «سندرم هاوانا» شناخته می‌شوند، روشن‌تر می‌کند.

نام سندروم هاوانا برای اولین بار در سال ۲۰۱۶ میلادی بر سر زبان‌ها افتاد، زمانی که دیپلمات‌های آمریکایی در پایتخت کوبا گزارش دادند که شب‌ها ناخوش احوال می‌شوند و صداهای گوش‌خراش می‌شنوند. این موضوع باعث گمانه‌زنی‌هایی در مورد احتمال حمله دشمن خارجی با استفاده از یک سلاح شنیداری شد.

تا به امروز، بیش از ۱۰۰ مورد از این ناخوشی که به طور رسمی به عنوان «عارضه ناهنجار بهداشتی / AHIs» شناخته می‌شود از سوی ماموران مخفی، دیپلمات‌ها، افسران نظامی و پیمانکاران آمریکایی در چین، اروپا و واشنگتن دی.سی. گزارش شده است.

سوابق حملات سرویس مخفی نظامی روسیه

این گزارش تحقیقی با استناد به اسناد رهگیری‌شده اطلاعاتی روسیه، گزارش‌ سفرها، فراداده‌های استخراجی از تماس‌های تلفنی و به گواهی شاهدان عینی تهیه شده و نشان می‌دهد که واحد شماره ۲۹۱۵۵ سازمان اطلاعات نظامی روسیه پشت این حملات مرموز بوده است.

واحد ۲۹۱۵۵، یکی از جوخه‌های ترور و خرابکاری اداره کل اطلاعات نیروهای مسلح فدراسیون روسیه (گیرو / GRU» است که در سال‌های گذشته با یک سری تلاش‌های بی‌ثبات‌کننده قتل‌های سیاسی در جمهوری چک، مولداوی، بلغارستان، مونته‌نگرو و بریتانیا مرتبط بود.

بر اساس این تحقیقات، اعضای ارشد این واحد اطلاعاتی به دلیل ساخت «سلاح‌های غیر مهلک شنیداری» با اعطای جایزه مورد تشویق قرار گرفته و جایگاه سیاسی آن‌ها ترفیع یافته است.

با توجه به گزارش اینسایدر، قبل از همه این‌ها دو حمله جداگانه دیگر نیز در نوامبر ۲۰۱۴ در فرانکفورت آلمان روی داده است و این بدین معنی است که حملات مبتنی بر صدا و فرکانس‌های رادیویی ممکن است زودتر از این موارد هم وجود داشته باشد.

علائم سندرم هاوانا

مسکو قبلا هر گونه مسئولیت در قبال این حوادث مرموز را رد کرده بود،‌مضافا اینکه اطلاعات ایالات متحده نیز به این نتیجه رسید که دخالت خارجی در ایجاد سندرم هاوانا با علائم مزمنی همچون میگرن، سرگیجه و افسردگی «بسیار بعید» است.

سازمان‌های اطلاعاتی در مارس ۲۰۲۳ گزارش دادند که این علائم احتمالا نتیجه بیماری‌های زمینه‌ای، عارضه‌های مرسوم و عوامل محیطی بوده است. اولین افسر سازمان اطلاعاتی آمریکا (سازمان سیا) که تحت تأثیر سندرم هاوانا در کوبا قرار گرفت، در اظهارنظر خود با اینسایدر، ارزیابی را سازمان‌های اطلاعاتی مردود خواند.

این افسر سازمان اطلاعاتی آمریکا با نام مستعار آدام در این خصوص گفته است که «آنچه که تحقیقات طولانی‌مدت [اینسایدر] نشان می‌دهد این است که یا جامعه اطلاعاتی [ایالات متحده] قادر به انجام اساسی ترین وظیفه خود نیست، یا در جهت لاپوشانی حقایق و آسیب‌دیدگی کارکنان و مردم نقش داشته است.»

کنگره ایالات متحده در سال ۲۰۲۱ قانونی تحت عنوان «هاوانا» را تصویب کرد که به موجب آن وزارت امور خارجه، سازمان سیا و سایر سازمان‌های دولتی ایالات متحده اجازه دارند به کارکنان و خانواده‌های افرادی که در طول مأموریت تحت تأثیر این عارضه قرار گرفته‌اند، مبالغی را پرداخت کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تبعات منطقه‌ای حمله به کنسولگری ایران در دمشق؛ اسرائیل به دنبال چیست؟

حمله پهپادی اوکراین به بزرگترین پالایشگاه نفت روسیه در دریای سیاه

روسیه برای عقب راندن بمب‌افکن‌های آمریکایی از مرزهای خود جنگنده به پرواز درآورد