حمله غافلگیرانه پلیس به منزل رئیس‌جمهوری پرو؛ ساعت‌های رولکس خانم بولوآرته جنجال‌برانگیز شد

 دینا بولوارته،رئیس جمهوری پرو، هنگام برگزاری کنفرانس مطبوعاتی در کاخ دولتی در لیما، پرو، دسامبر ۲۰۲۳
دینا بولوارته،رئیس جمهوری پرو، هنگام برگزاری کنفرانس مطبوعاتی در کاخ دولتی در لیما، پرو، دسامبر ۲۰۲۳ Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

مقام‌های پرو در چهارچوب تحقیق در مورد پرونده فساد احتمالی دینا بولوآرته، رئیس‌ جمهوری پرو و به خاطر دارایی‌های اعلام نشده ساعت‌های لوکس و گران‌قیمت او، روز شنبه به خانه این مقام اجرایی یورش بردند.

آگهی

به گزارش خبرگزاری فرانسه، حدود ۴۰ نفر با هدف «جستجو و توقیف» ساعت‌های گرانقیمت خانم بولوآرته با برند رولِکس که قبلا در فهرست اموال او به صورت علنی اعلام نشده بود، به منزل رئیس جمهوری پرو یورش بردند.

بنا بر گزارش‌ها، رئیس جمهوری پرو در زمان انجام این عملیات در منزل خود حضور نداشته است.

محاصره خانه رئیس‌ جمهوری

ماجرا از اینجا آغاز شد که تصاویر ساعت‌های لوکس خانم بولوآرته در مراسم‌های عمومی توجه یک رسانه خبری را به خود جلب کرد و همین امر باعث شد تا مقامات قضایی پرو تحقیقاتی را در این خصوص آغاز کنند.

این عملیات که به طور مشترک بین پلیس و دفتر دادستانی پرو ترتیب داده شد، از یک شبکه تلویزیونی محلی به نام «لاتینا» پخش شد.

آنطور که در این تصاویر مشاهده می‌شد، ماموران دولتی خانه رئیس جمهوری پرو را در شهر لیما، پایتخت این کشور محاصره کرده و جلوی عبور و مرور در اطراف آن را گرفته‌اند.

این حمله غافلگیرانه صبح زود به وقت محلی توسط مدعی‌العموم درخواست شد و دیوان عالی نیز مجوز تحقیقات مقدماتی آن را صادر کرد.

این موضوع در حالی است که درخواست خانم بولوآرته برای خرید زمان بیشتر جهت پاسخ به احضاریه قبلی مبنی بر ارائه مدارک خرید ساعت‌هایش، از سوی دادستانی پرو پذیرفته نشد.

محاصره خانه رئیس‌جمهوری پرو، مارس ۲۰۲۴
محاصره خانه رئیس‌جمهوری پرو، مارس ۲۰۲۴آسوشیتدپرس

ادعای «پاک دست بودن»

خانم بولوآرته که پیش از رسانه‌ای شدن این موضوع نیز با کاهش محبوبیت مواجه بود، با آغاز تحقیقات در مورد احتمال مال‌اندوزی غیرقانونی در زمان ریاست جمهوری، حالا با یک بحران سیاسی جدید روبرو است.

اگر خانم بولوآرته در این پرونده متهم شناخته شود، محاکمه او تا پس از پایان دوره ریاست جمهوری‌اش در ماه ژوئیه ۲۰۲۶ امکان‌پذیر نخواهد بود، اما ممکن است بر اساس قانون اساسی پرو مورد استیضاح قرار گیرد.

ده ها خبرنگار روز شنبه در محل خانه رئیس جمهوری پرو حضور به عمل رساندند اما دادستان‌ها و مقامات حاضر در صحنه به سوالات آن‌ها پاسخ ندادند.

دفتر رئیس جمهوری پرو نیز هنوز واکنشی نشان نداده است.

آیا ساعت‌های رولکس «محصول تلاش و پشتکار» او بوده است؟

این رسوایی پس از آن بالا گرفت که پایگاه خبری «La Encerrona» در اواسط ماه مارس گزارش داد که دینا بولوآرته در رویدادهای رسمی ساعت‌های مختلف رولکس را به دست کرده است.

این رسانه تصاویر ساعت‌های خانم بولوآرته را از زمان روی‌ کار آمدنش در دسامبر ۲۰۲۲ را مورد بررسی قرار داد.

ناظران دولتی بعد از این گزارش‌ها اعلام کردند که اظهارنامه‌های دارایی‌های اعلام شده خانم بولوآرته در دو سال گذشته را مورد بازبینی مجدد قرار خواهند داد.

این در حالی است که رئیس جمهور ۶۱ ساله پرو همچنان قاطعانه از خود دفاع می‌کند.

دینا بولوآرته هفته گذشته در طی سخنانی گفت: «من با دستانی پاک وارد کاخ دولت شدم و با دستان پاک هم از آن خارج خواهم شد.»

او در پاسخ به سؤالاتی در مورد اینکه چگونه می‌تواند چنین ساعت‌های گران‌قیمتی را با حقوق عمومی بخرد، گفت که این ساعت‌ها محصول تلاش و پشتکار او از ۱۸ سالگی هستند.

دینا بولوآرته که سابقه وکالت و معاونت سابق رئیس جمهوری پرو را نیز در سابقه خود دارد، در حالی به مقام اولین رئیس جمهوری زن پرو نائل شد که پدرو کاستیو، رئیس جمهور چپگرای وقت پرو تلاش داشت تا کنگره را منحل کند که همین امر باعث برکناری و دستگیری سریع آقای کاستیو شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مجلس ملی فرانسه تبعیض براساس مدل و رنگ مو را ممنوع کرد

اعتراضات جدید در مجارستان؛ مقام سابق با انتشار صدای ضبط شده دولت اوربان را به فساد متهم کرد

از زمین‌خواری تا درآمد ماهانه میلیاردی از هتل؛ از فساد مالی منتسب به کاظم صدیقی چه می‌دانیم؟