Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آیا پارلمان اروپا پس از «قطر گیت» در آستانه مواجهه با «روسیه گیت» است؟

پارلمان اروپا
پارلمان اروپا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مسئولان روابط عمومی پارلمان اروپا می‌گویند این نهاد درباره ادعاهای مطرح‌شده مبنی بر دریافت پول از سوی برخی از نمایندگان در ازای دفاع از تبلیغات سیاسی مورد نظر روسیه تحقیق می‌کند.

آگهی

مقام‌های جمهوری چک چند روز پیش از متلاشی شدن یک شبکه تبلیغات سیاسی به نفع روسیه خبر داده بودند. الکساندر دوکرو، نخست‌وزیر بلژیک گفت که مسکو با برخی از نمایندگان پارلمان اروپا تماس برقرار کرده و به آنها پول داده بود. 

به گفته نخست‌وزیر بلژیک پرداخت پول به این نمایندگان در ازای دفاع از تبلیغات سیاسی مورد نظر مسکو صورت گرفته بود. 

بنا به گزارش‌های مقام‌های جمهوری چک در جریان تحقیق در مورد شبکه تبلیغات سیاسی به نفع روسیه در این کشور به برقراری تماس با برخی از نمایندگان پارلمان اروپا پی بردند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مسئولان روابط عمومی پارلمان اروپا به یورونیوز گفته‌اند که نمی‌توانند تعداد نمایندگانی را که در این ماجرا دخیل هستند تائید کنند.

والری هیه
والری هیهAP Photo

والری هیه، رئیس گروه میانه‌روی «نوسازی اروپا» در پارلمان اروپا در نامه‌ای به روبرتا متسولا، رئیس این نهاد از «حمله واضح» به پارلمان اروپا و «ماموریت دموکراتیک» آن سخن گفت.

وی تاکید کرد که اسامی نمایندگان یا نامزدهای نمایندگی پارلمان اروپا که از روسیه یا طرف‌های وابسته به مسکو پول گرفته‌اند باید فاش شود. 

نخست‌وزیر بلژیک تائید کرده است که کشورش از طریق نهادهای اطلاعاتی جمهوری چک در جریان ادعاهای مطرح‌شده علیه برخی از نمایندگان پارلمان اروپا قرار گرفت. 

رسانه‌های جمهوری چک به نقل از منابعی در نهادهای اطلاعاتی گزارش داده‌اند که شماری از سیاستمداران از کشورهای آلمان، فرانسه، لهستان، بلژیک، هلند و مجارستان در مظان اتهام هستند. 

سرویس‌ امنیتی لهستان روز پنجشنبه اعلام کرد که با همکاری جمهوری چک یک شبکه جاسوسی را که برای روسیه فعالیت می‌کرد شناسایی و منهدم کرده است.

ادعای دریافت پول از سوی برخی نمایندگان پارلمان اروپا از شبکه تبلیغات سیاسی روسیه در حالی مطرح می‌شود که حدود دو ماه به برگزاری انتخابات پارلمان اروپا باقی مانده است. پارلمان اروپا اواخر سال ۲۰۲۲ با رسوایی دریافت وجه نقد از سوی برخی مقام‌های این نهاد از قطر و مراکش در ازای اتخاذ مواضع سیاسی همسو با حکومت این کشورها روبرو شده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پوتین: روسیه به ناتو حمله نخواهد کرد؛ اما جنگنده‌های اف۱۶ را هرکجا که باشند سرنگون می‌کند

رویترز: روسیه برای دریافت پول نفت‌های فروخته شده‌اش دچار مشکل شده است

پارلمان اروپا عرف دیرین را شکست؛ به اوربانِ مجارستان مجال سخنرانی در نشست افتتاحیه داده نشد