Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کره جنوبی به افزایش زاد و ولد با قطارهای سریع السیر جدید امید بست

عکس آرشیوی از قطار در کره جنوبی
عکس آرشیوی از قطار در کره جنوبی Copyright Ahn Young-joon/Copyright 2024 The AP. All rights reserved.
Copyright Ahn Young-joon/Copyright 2024 The AP. All rights reserved.
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کره جنوبی در حال راه‌اندازی قطارهای سریع السیر جدیدی است که زمان رفت و آمد بین مرکز سئول و حومه آن را به شدت کاهش می‌دهد. مقامات امیدوارند این پروژه جوانان بیشتری را ترغیب کند تا زندگی در خارج از شهر را در نظر بگیرند و تشکیل خانواده دهند.

آگهی

کره جنوبی پایین‌ترین نرخ زاد و ولد در جهان را دارد و جوانان این کشور اغلب به رفت و آمدهای طولانی و خانه‌های کوچک و گران قیمت در کلان شهر سئول (که تقریباً نیمی از جمعیت را در خود جای داده) به عنوان دلایل اصلی ازدواج نکردن و تشکیل خانواده اشاره می‌کنند.

نرخ زاد و ولد در سئول حتی از میانگین ملی هم پایین‌تر است و دولت با ارائه یارانه سعی کرده است تا تعداد زادوولد را افزایش دهد، اما تاکنون موفقیت کمی داشته است.

در حال حاضر مقامات امید خود را به پروژه توسعه قطار سریع السیر زیرزمینی (GTX) با بودجه ۱۳۴ تریلیون وون (معادل ۹۹.۵ میلیارد دلار) بسته‌اند که تا سال ۲۰۳۵، شش خط را برای اتصال سئول به چندین منطقه حومه‌ای راه‌اندازی خواهد کرد.

یون سوک یول، رئیس جمهوری کره جنوبی روز جمعه بخشی از اولین خط را افتتاح کرد که زمان رفت و آمد از محله سوسئوی پایتخت به شهر اقماری دونگتان را از ۸۰ دقیقه فعلی با اتوبوس به ۱۹ دقیقه کاهش می‌دهد.

رئیس جمهور کره جنوبی همچنین اضافه کرد که «کاهش زمان رفت و آمد به مردم این امکان را می‌دهد تا صبح‌ها و عصرها زمان بیشتری را با خانواده خود بگذرانند.»

این خط قرار است روز شنبه افتتاح شود و مقامات می‌گویند پس از راه‌اندازی کامل، جی‌تی‌ایکس GTX یکی از سریع‌ترین سیستم‌های حمل‌ونقل زیرزمینی جهان خواهد بود و قطارها با سرعت ۱۸۰ کیلومتر در ساعت (۱۱۲ مایل در ساعت) حرکت خواهند کرد.

تحلیلگران می‌گویند، خانه در کره جنوبی بسیار گران است و قیمت‌ متوسط خانه‌ها پس از افزایش ۴۵ درصدی طی پنج سال، در ژوئن ۲۰۲۱ به اوج خود رسید. سئول به طور خاص شهر بسیار گرانی است و به گفته تحلیلگران، از نظر نسبت قیمت به مساحت، یکی از بدترین گزینه‌ها در میان اقتصادهای پیشرفته است.

پارک سانگ-وو، وزیر زمین کره جنوبی به رویترز گفت که GTX به جوانان این امکان را می‌دهد تا خانه‌هایی دور از پایتخت را در نظر بگیرند بدون اینکه مجبور باشند ساعت‌ها در رفت و آمد بمانند. او افزود زمانی که صرفه جویی می‌شود، می‌تواند صرف خانواده شود.

وزیر گفت: «برای مثال، با دو ساعت رفت و آمد در مسیر خانه، چطور کسی می‌تواند برای بچه وقت بگذارد؟ هدف این است که به مردم بعد از کار زمان فراغت بیشتری بدهیم.»

با این حال، برخی تحلیلگران معتقدند که GTX می‌تواند با جذب بیشتر مردم به پایتخت شلوغ، باعث افول مناطق روستایی کره جنوبی شود.

کیم جین-یو، استاد برنامه‌ریزی شهری و مهندسی حمل‌ونقل در دانشگاه کیونگی، گفت: «برای احیای شهرهای منطقه‌ای که با خطر نابودی مواجه هستند، مهم‌ترین کار این است که سایر مناطق را نیز به زیرساخت‌های مشابه حمل‌ونقل عمومی مجهز کنیم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خروج از ریل یک قطار سریع السیر مسافربری ایتالیا دو کشته برجا گذاشت

پادشاه عربستان خط آهن سریع السیر بین مکه و مدینه را افتتاح کرد

برق گرفتگی یک پناهجوی افغان در ایستگاه قطار سریع السیر پاریس