اعضای سازمان جهانی بهداشت بر سر مقابله با همه‌گیری‌های آینده به توافق نرسیدند

لوگوی سازمان جهانی بهداشت در مقر این سازمان در ژنو
لوگوی سازمان جهانی بهداشت در مقر این سازمان در ژنو Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کشورهای عضو سازمان جهانی بهداشت (WHO) پس از دو سال بحث و گفتگوی فشرده، نتوانستند به توافقی بین‌المللی با هدف آماده‌سازی جهان برای مقابله با بیماری‌‌های همه‌گیر در آینده دست یابند. قرار است مذاکرات در ماه آوریل از سر گرفته شود.

آگهی

کشورهای عضو سازمان جهانی بهداشت در این نشست تصمیم گرفتند که در ادامه مذاکرات متنی الزام‌آور تهیه کنند تا از تکرار اشتباهات مرگ‌بار و پرهزینه مانند بحران کووید-۱۹ جلوگیری شود.

نهمین دور از مذاکرات کشورهای عضو سازمان جهانی بهداشت که از روز ۱۸ مارس آغاز شده بود روز گذشته بدون دست‌یابی به متن نهایی توافق به پایان رسید.

تدروس آدهانوم، مدیر کل سازمان جهانی بهداشت در پایان نشست در مقر این سازمان در ژنو گفت: «شما فاصله زیادی تا رسیدن به توافق ندارید.»

او با یادآوری این که «توافقنامه یک ابزار نجات بخش است، نه فقط یک تکه کاغذ» افزود: «امیدوارم که شما به آنجا برسید.»

آقای آدهانوم از کشورهای عضو خواست تا برای دستیابی به توافق نهایی مذاکرات را از سر بگیرند.

اولین دور از این گفت‌‌وگوها در فوریه ۲۰۲۲ برگزار شد اما با گذشت دو سال و با وجود آسیب‌های باقی مانده از شیوع کرونا، همچنان کشورهای عضو این سازمان با یکدیگر اختلاف نظر دارند. با این حال، امید به دستیابی به توافق از بین نرفته است و مذاکرات از ۲۹ آوریل از سر گرفته خواهد شد و تا ۱۰ مه ادامه خواهد یافت.

اعضای سازمان جهانی بهداشت به روندهای طولانی برای دستیابی به توافقات از طریق اجماع همه کشورها عادت دارد، رویه‌‌ای که معمولا سال‌ها طول می‌کشد.

پیش‌نویس توافق‌نامه احتمالی با اصلاحات پیشنهادی از ۳۰ صفحه به حدود ۱۰۰ صفحه رسیده و مملو از عبارات موقتی است که داخل پرانتز گذاشته شده و ممکن است با عبارات دیگری جایگزین شود.

یک دیپلمات غربی گفت که این پیش‌نویس بیش از حد مفصل و گسترده است و نمی‌توان در این مدت کوتاه با این سطح از عدم قطعیت به توافق رسید.

موضوعات کلیدی که هنوز بحث روی آن ادامه دارد مربوط به دسترسی به انواع جدید پاتوژن‌ها، تامین مالی قابل اعتماد و انتقال فناوری به کشورهای فقیرتر است.

کشورهای اروپایی خواهان سرمایه‌گذاری بیشتر برای پیشگیری از بیماری‌های همه‌گیر هستند و کشورهای آفریقایی می‌گویند به دانش فنی، دسترسی کافی به آزمایش‌ها، واکسن‌ها و سایر درمان‌ها و بودجه نیاز دارند. از سوی دیگر ایالات متحده نیز خواستار تضمین شفافیت و به اشتراک‌گذاری سریع داده‌ها در مورد شیوع هر بیماری ناشناخته شده است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

مدیر کل سازمان جهانی بهداشت می‌گوید که بدون دستیابی به توافق «ما شاهد همان نابرابری‌ها، همان عدم هماهنگی، همان تلفات جانی، مشکلات معیشتی قابل اجتناب و همان تحولات اجتماعی، اقتصادی و سیاسی خواهیم بود که با همه‌گیری کرونا تجربه کردیم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ذرات مرگبار معلق در هوا؛ تنها هفت کشور دارای استاندارد کیفیت هوای سازمان جهانی بهداشت هستند

سازمان جهانی بهداشت: نوشیدن الکل حتی به مقدار کم، خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می‌دهد

۱۱ توصیه سازمان جهانی بهداشت برای مبتلایان به افسردگی و کسانی که به خودکشی فکر می‌کنند