فاجعه‌بارترین سوانح فروریختن پل در ایالات متحده بر اثر برخورد کشتی‌‌ها

فرو ریختن پل سان‌شاین اسکای‌وی در آمریکا
فرو ریختن پل سان‌شاین اسکای‌وی در آمریکا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اوایل روز سه‌شنبه ۲۶ مارس (۷ فروردین) پل «فرانسیس اسکات‌کی» در بالتیمور آمریکا در پی برخورد یک کشتی باری فروریخت.

آگهی

بر اثر این سانحه چندین خودرو به درون آب سقوط کردند و ۶ نفر که هویت آنها هنوز اعلام نشده است مفقود شدند.

یک گزارش منتشره متعلق به انجمن جهانی زیرساخت‌های حمل‌ونقل آبی در سال ۲۰۱۸، نشان می‌دهد که از سال ۱۹۶۰ تا ۲۰۱۵، ۳۵ پل بزرگ در سراسر جهان به دلیل برخورد با کشتی یا قایق فروریخته‌اند و در مجموع ۳۴۲ نفر نیز در جریان این حوادث جان خود را از دست داده‌اند.

۱۸ مورد از این فروریختن‌ پل‌ها در ایالات متحده اتفاق افتاده است. در زیر فهرستی از مهمترین این حوادث آمده است:

پل «پاپس فری»، ۲۰ مارس ۲۰۰۹

یک کشتی که هشت کانتینر باری را یدک‌ می‌کشید به به پل پاپس فری (Popp's Ferry) در بیلوکسی می‌سی‌سی پی برخورد کرد. در نتیجه این حادثه، یک بخش ۴۵ متری از پل به داخل خلیج سقوط کرد.

برخورد کشتی پاپس فری به پل
برخورد کشتی پاپس فری به پلعکس: آسوشیتد پرس

پل «اینتراستیت ۴۰»، ۲۶ مه ۲۰۰۲

یک کشتی بزرگ تفریحی به پل اینتراستیت ۴۰ واقع بر روی رودخانه آرکانزاس در اوکلاهاما برخورد کرد و بخشی ۱۵۰ متری از آن را ویران ساخت. در پی این سانحه شماری از وسایل نقلیه در آب سقوط کرده و ۱۴ نفر کشته و ۱۱ نفر مجروح شدند.

پل «کوئین ایزابلا»، ۱۵ سپتامبر ۲۰۰۱

یک یدک‌کش و یک کشتی بزرگ تفریحی به پل کوئین ایزابلا در پورت ایزابل تگزاس برخورد کردند و باعث شدند بخش میانی پل از ارتفاع ۲۵ متری به درون خلیج سقوط کند. هشت نفر از سرنشینان خودروها در بر اثر این حادثه جان خود را از دست دادند.

برخورد کشتی به پل کوئین ایزابلا
برخورد کشتی به پل کوئین ایزابلاعکس: آسوشیتد پرس

پل «ایدس»، ۱۴ آوریل ۱۹۹۸:

در این اتفاق، یدک‌کش «آن هالی» که از بندر سنت لوئیس عبور می‌کرد به دهانه مرکزی پل ایدس برخورد کرد. در نتیجه این اتفاق، هشت قایق درهم‌شکسته شدند که سه تا از آنها به یک کشتی تفریحی قمار که به صورت دائمی زیر پل لنگر انداخته بود برخورد کردند. ۵۰ نفر در جریان این حادثه دچار جراحات جزئی شدند.

پل «بیگ بایو کانوت»، ۲۲ سپتامبر ۱۹۹۳

قایق‌های یدک‌کش در مه غلیظ به پل راه‌آهن بیگ بایو کانوت در نزدیکی موبایل آلاباما برخورد کردند و آنها را جابجا کردند. دقایقی بعد یک قطار با ۲۲۰ سرنشین به پل ویران‌شده رسید و از ریل خارج شد. در نتیجه این سانحه ۴۷ نفر کشته و ۱۰۳ نفر مجروح شدند.

برخورد کشتی به پل فرانسیس اسکات‌کی
برخورد کشتی به پل فرانسیس اسکات‌کیعکس: آسوشیتد پرس

پل «ویلیام سیبر»، ۲۸ مه ۱۹۹۳:

قایق یدک‌کش کریس با هل دادن یک واگن کشتی باری به پل ویلیام سیبر در نیواورلئان برخورد کرد. به خاطر برخورد روی‌داده، دو دهانه و دو ستون پل خم شده و روی کشتی فرو ریختند. دو خودرو حامل سه نفر نیز داخل کانال سقوط کردند. این حادثه یک کشته و دو نفر مجروح برجا گذاشت.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

پل «سان‌شاین اسکای‌وی»، ۹ مه ۱۹۸۰:

کشتی باری ۱۸۵ متری سامیت‌ونچر در حال عبور از کانال باریک و پر پیچ و خم خلیج تامپا در فلوریدا بود که دچار مشکل در رادار شد. کشتی به تکیه‌گاه پل برخورد کرد و باعث شد در ساعات شلوغی صبح ۴۳۰ متر از جاده بتنی سازه فروبریزد.

هفت وسیله نقلیه از جمله یک اتوبوس با ۲۶ سرنشین از ارتفاع ۴۵ متری در آب سقوط کردند و ۳۵ نفر جان خود را بر اثر این سانحه از دست دادند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ریزش پل معلق در گجرات هند؛ شمار قربانیان به ۱۳۲ نفر رسید

مرگبارترین سوانح ریزش پل ۲۰ سال گذشته در جهان

فرو ریختن پل در ایتالیا یک قربانی گرفت