Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آدامس جویده شده معمای قتل یک زن جوان را پس از چهار دهه در آمریکا حل کرد

آدامسی جویده‌شده (عکس تزئینی است)
آدامسی جویده‌شده (عکس تزئینی است) Copyright Canva
Copyright Canva
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دادستان‌های آمریکایی در ایالت اورگون در غرب این کشور می‌گویند که آزمایش «دی ان ای» آدامسی که بر روی زمین افتاده بود، پس از چهار دهه به حل معمای یک قتل کمک کرد.

آگهی

رابرت پلایمپتون، مرد ۶۰ ساله‌ای است که هفته گذشته در زمینه قتل یک زن ۱۹ ساله در روز ۱۵ ژانویه سال ۱۹۸۰ میلادی مجرم شناخته شد. 

مقتول پس از ربوده شدن قربانی تعرض جنسی شده بود و سپس تا حد مرگ مورد ضرب و جرح قرار گرفته بود. 

رابرت پلایمپتون اتهام وارده علیه خود را در دادگاه رد کرد. وکلای مدافع او گفته‌اند که در اعتراض به محکومیت او درخواست تجدیدنظر خواهند کرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

معمای قتل چگونه به کمک یک آدامس جویده‌شده حل شد؟

پرونده قتل این زن ۱۹ ساله یکی از پرونده‌های مفتوح و حل نشده جنایی موسوم به «پرونده‌های سرد» بود. در نهایت اما نمونه‌برداری‌های انجام‌شده هنگام کالبدشکافی قربانی پس از چهار دهه به شناسایی «دی ان ای» فرد مظنون به قتل کمک کرد.

این نمونه‌ها چند سال پیش به یک آزمایشگاه تخصصی در ایالت ویرجینیا فرستاده شد تا نقشه ژنتیکی فرد مظنون به قتل به دست آید. کارآگاهان دریافتند که مظنون احتمالامردی با موی قرمز بوده است.

آنها سپس براساس همین نقشه ژنتیکی به  رابرت پلایمپتون که در همان ایالت اورگون ساکن است مشکوک شدند. کارآگاهان در سال ۲۰۲۱ او را زیر نظر گرفتند تا بتوانند «دی ان ای» وی را به دست آورند و آن را با نقشه ژنتیکی به دست آمده مقایسه کنند.

رابرت پلایمپتون در روز ۲۱ مارس همان سال آدامسی را که مشغول جویدن آن بود در خیابان به زمین انداخت و کارآگاهان با انجام آزمایش بر روی همان آدامس توانستند «دی ان ای» او را با نقشه ژنتیکی فرد مظنون به قتل مقایسه کنند.  

رابرت پلایمپتون در ماه ژوئن سال ۲۰۲۱ براساس همین مقایسه به اتهام قتل بازداشت شد. او حالا پس از سه سال در دادگاه بابت قتل در سال ۱۹۸۰ مجرم شناخته شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دانشجویی در اوتاوای کانادا مادر و فرزندانش را با چاقو به قتل رساند

کهنه سرباز آمریکایی متهم به قتل در آلمان پس از ۴۶ سال دستگیر شد

دادگاه بریتانیا هویت دو نوجوان ۱۶ ساله متهم به قتل یک فرد تراجنسیتی را فاش کرد