دونالد ترامپ: ایران در زمان من می‌توانست به پیمان ابراهیم و عادی‌سازی روابط با اسرائیل بپیوندد

دونالد ترامپ
دونالد ترامپ Copyright Mike Stewart/Copyright 2024 The AP. All rights reserved
Copyright Mike Stewart/Copyright 2024 The AP. All rights reserved
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا در گفت‌وگو با فاکس نیوز با بیان اینکه اسرائیل باید به جنگ غزه پایان دهد، گفت: «این اقدام را سریع انجام دهید و به دنیای صلح برگردید.»

آگهی

وی مدعی شد که در زمان ریاست جمهوری‌اش، دنیا به دوران صلح نزدیک شده و حتی ایران نیز می‌توانست به «پیمان ابراهیم» بپیوندد. او گفت: «ما به صلح در جهان نیاز داریم.»

وی تاکید کرد که اگر او رئیس جمهوری آمریکا بود، اسرائیل مورد حمله قرار نمی‌گرفت چراکه ایران در دوره او «فقیر شده بود و بنابراین به حزب‌الله پول نمی‌داد.»

موجودیت «پیمان ابراهیم» در تاریخ ۱۵ اوت ۲۰۲۰ با حضور وزیر امور خارجه امارات متحد عربی، وزیر امور خارجه بحرین، دونالد ترامپ، رئیس جمهور وقت آمریکا، و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در کاخ سفید اعلام و امضا شد. این دو کشور نخستین کشورهایی بودند که به این پیمان پیوستند.

پس از امارات و بحرین، سودان و مراکش نیز روابطشان را با اسرائیل عادی کردند. البته پیش از امضای پیمان ابراهیم، مصر و اردن پیشتاز عادی کردن روابط با اسرائیل در جهان عرب بودند. آمریکا امیدوار بود عمان، اندونزی و عربستان سعودی نیز با امضای پیمان ابراهیم روابطشان را با اسرائیل عادی کنند. اما به نظر می‌رسد جنگ غزه این اقدام را به تاخیر انداخت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا «توافق ابراهیم»، ضمانتی برای صلح در خاورمیانه است؟

محاکمه ترامپ بخاطر پرداخت حق‌السکوت به یک پورن‌استار وارد چهارمین روز شد

آزمون بر سر راه بایدن در خطرناک‌ترین لحظه؛ آیا خاورمیانه درگیر جنگی تمام‌عیار می‌شود؟