Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

بازیِ برگشت؛ رقابت بایدن و ترامپ برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ آمریکا قطعی شد

دونالد ترامپ و جو بایدن
دونالد ترامپ و جو بایدن Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با تعیین تکلیف نامزدهای نهایی در انتخابات درون‌حزبی دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان برای شرکت در انتخابات آتی ریاست‌ جمهوری آمریکا رقابت میان جو بایدن و دونالد ترامپ قطعی شد.

آگهی

در پایان انتخابات درون‌‌حزبی روز سه‌شنبه ۱۲ مارس (۲۲ اسفند)، جو بایدن، رئیس جمهوری کنونی و نامزد حزب دموکرات و دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین و نامزد حزب جمهوری‌خواه، هر کدام به حد نصاب کمینه آرا مورد نیاز دست یافتند و به این ترتیب دو رقیب باید خود را برای بازی برگشت، یعنی انتخابات ریاست جمهوری آینده که در ماه نوامبر برگزار می‌شود آماده کنند.

بایدن علیه «افراط‌گرایان»

بایدن تا روز گذشته برای به دست آوردن نامزدی حزب متبوعش نیاز به هزار و ۹۶۸ رأی داشت. به گفته مؤسسه تحقیقاتی ادیسون، با آغاز شمارش آرا برای انتخابات مقدماتی دموکرات‌ها در ایالت جورجیا در عصر سه شنبه، آرا بایدن از این تعداد فراتر رفت، گرچه هنوز نتایج انتخابات مقدماتی در ایالت‌های می‌سی‌سی‌پی، واشنگتن و جزایر ماریانای شمالی معلوم نشده است.

یورونیوز فارسی را در ایکس دنبال کنید

پس از اعلام این نتایج بایدن ۸۱ ساله گفت: «ما اکنون در برابر یک انتخاب در مورد آینده کشور قرار داریم. آیا مقاومت کرده و از دموکراسی خودمان دفاع می‌کنیم یا اجازه می‌دهیم دیگران آن را نابود کنند؟ آیا حق تصمیم‌گیری و حفظ آزادی‌های خود را دوباره برقرار می‌کنیم یا به افراط‌گرایان اجازه می‌دهیم تا آن را مصادره کنند؟»

ترامپ: بایدن بدترین رئیس جمهوری تاریخ آمریکاست

دونالد ترامپ نیز برای قطعی شدن نامزدی‌اش از طرف جمهوری‌خواهان به هزار و ۲۱۵ رأی نیاز داشت که در نتیجه انتخابات مقدماتی روز سه شنبه در چهار ایالت از جمله جورجیا به آن دست یافت. ترامپ پیش از این به تلاش برای تغییر نتایج انتخابات ریاست جمهوری در این ایالت در نوامبر ۲۰۲۰ متهم شده بود.

ترامپ ۷۷ ساله در ویدئویی که در شبکه‌های اجتماعی همرسان کرد، گفت: «برای جشن گرفتن وقت نداریم، در عوض باید تمرکز خود را بر شکست بایدن بگذاریم»، زیرا او «بدترین رئیس‌جمهور تاریخ ایالات متحده» است.

وی افزود: «ما شخم می‌زنیم عزیزم، شخم. مرزهای خود را می‌بندیم. کارهایی را انجام می‌دهیم که هیچ کس تا به حال ندیده است. ما می‌خواهیم اقتصاد کشورمان را به بهترین اقتصاد جهان تبدیل کنیم.»

از حدود ۷۰ سال پیش تاکنون در آمریکا این نخستین بار است که دو نامزد برای دومین بار در انتخابات ریاست‌جمهوری رقیب هم می‌شوند. آخرین بار این رویداد در انتخابات ۱۹۵۶ پیش آمد، زمانی که آیزنهاور برای دومین بار با فرماندار پیشین ایلینوی، آدلای استیونسون دموکرات رقابت کرد و او را شکست داد.

امسال رأی‌دهندگان نسبت به سال ۲۰۲۰ اشتیاق چندانی به شرکت در انتخابات درون‌حزبی از خود نشان ندادند. نظرسنجی‌های رویترز/ایپسوس نشان می‌دهد که بایدن و ترامپ هیچ کدام مورد پسند اکثریت رأی‌دهندگان نیستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سهام شرکت رسانه‌های اجتماعی ترامپ در اولین روز معاملات خود در نزدک ۵۰ درصد رشد کرد

ورود نامزدی دیگر به رقابت تکراری بایدن و ترامپ؛ رابرت کندی جونیور کیست و چرا نامزد ریاست جمهوری شد؟

تلاش بایدن و متحدانش برای جذب رای دهندگان زن جمهوریخواه در حومه شهرها