حمله حوثی‌ها به یک کشتی با پرچم لیبریا؛ حملات آمریکا و بریتانیا در غرب یمن ۱۱ کشته بر جا گذاشت

حوثی‌ها (عکس تزئینی است)
حوثی‌ها (عکس تزئینی است) Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به گفته مقامات بریتانیایی، شورشیان حوثی روز دوشنبه ۱۱ مارس (۲۱ اسفند) یک کشتی کانتینری با پرچم لیبریا را در دریای سرخ با موشک هدف قرار دادند که این حمله منجر به انفجار در نزدیکی کشتی شد، اما خسارتی در پی نداشت.

آگهی

مرکز عملیات تجارت دریایی ارتش بریتانیا اعلام کرد که فرمانده کشتی از انفجار خبر داده و گفته که به کسی آسیب نرسیده است. این مرکز بعداً کشتی را با نام پینوکیو شناسایی کرد که تحت مدیریت یک شرکت سنگاپوری است.

فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا اعلام کرد حوثی ها در این حمله از دو موشک بالستیک ضد کشتی استفاده کردند.

یورونیوز فارسی را در ایکس دنبال کنید

یحیی سریع، سخنگوی نظامی حوثی‌ها در سخنانی از پیش ضبط شده، مسئولیت این حمله را در اوایل روز سه شنبه برعهده گرفت و بدون ارائه مدرکی برای اثبات ادعایش، مدعی شد که پینوکیو یک کشتی آمریکایی است.

وی گفت که حوثی‌ها به حملات خود با هدف فشار برای پایان دادن به جنگ اسرائیل و حماس در نوار غزه ادامه خواهند داد. 

سخنگوی حوثی‌ها همچنین گفته است که این گروه در همبستگی با فلسطینیان در غزه، عملیات نظامی خود را در ماه رمضان تشدید خواهد کرد.

با وجود اقدامات تلافی‌جویانه ایالات متحده، بریتانیا و سایر اعضای ائتلاف، حوثی‌ها عملیات خود را علیه کشتی‌های تجاری دریای سرخ، یکی از شلوغ‌ترین خطوط کشتیرانی جهان، تشدید کرده‌اند.

این اتفاق چند روز پس از غرق شدن کشتی باری روبیمار رخ داد که حدود دو هفته پس از اصابت موشک حوثی‌ها در ۱۸ فوریه غرق شد.

حمله روز دوشنبه در حالی صورت گرفت که هفته گذشته نیز یک موشک حوثی‌ها به یک کشتی تجاری با پرچم باربادوس در خلیج عدن اصابت کرد. سه تن از خدمه آن کشتی کشته و نجات‌یافتگان مجبور به ترک کشتی شدند. این اولین حمله مرگبار در سلسله حملات این گروه مورد حمایت ایران بر سر جنگ اسرائیل علیه حماس در نوار غزه بود.

حوثی‌ها می‌گویند هدف از این حملات فشار آوردن به اسرائیل برای توقف جنگ است، اما اهداف آنها به طور فزاینده‌ای نامرتبط با آن جنگ است.

۱۱ کشته در حملات آمریکا و بریتانیا به حوثی‌ها

سخنگوی دولت به رسمیت شناخته شده یمن به خبرگزاری رویترز گفت که حملات هوایی آمریکا و بریتانیا به چند شهر و بندر کوچک در غرب یمن دست کم ۱۱ کشته و ۱۴ زخمی برجای گذاشته است.

فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام) اعلام کرد ارتش آمریکا روز دوشنبه شش حمله در منطقه دریای سرخ انجام داده و مدعی شد که یک شهپاد زیر آب و ۱۸ موشک ضد کشتی را در مناطق تحت کنترل حوثی‌ها منهدم کرده است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

سنتکام در بیانیه خود گفت: «این تسلیحات تهدیدی قریب‌الوقوع برای کشتی‌های تجاری و کشتی‌های نیروی دریایی ایالات متحده در منطقه بودند.»

شبکه خبری ماهواره‌ای المسیره متعلق به حوثی‌ها نیز از حملات آمریکا به استان‌های حدیده و صعده در یمن خبر داد.

حملات حوثی‌ها در دریای سرخ، کشتی‌رانی جهانی را مختل و شرکت‌ها را مجبور به تغییر مسیر با انجام سفرهای طولانی‌تر و پرهزینه‌تر با دور زدن جنوب آفریقا کرده است، در حالی که گسترش جنگ اسرائیل و غزه بیم بی‌ثباتی گسترده‌تر در خاورمیانه را دامن می‌زند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تنش در دریای سرخ؛ سنتکام: نیروی دریایی آمریکا ۱۵ پهپاد حوثی‌ها را سرنگون کرد

دردسرهای کشتیرانی‌ها در دریای سرخ؛ حوثی‌های یمن این بار کشتی شرکتی سوئیسی را هدف گرفتند

آمریکا و بریتانیا ۱۸ موضع حوثی‌ها در یمن را هدف حمله قرار دادند