Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

حوثی‌های یمن ناوشکن‌های آمریکا و یک کشتی فله‌بر را با موشک و پهپاد هدف گرفتند

آتش‌سوزی در ناو فله‌بر True Confidence پس از حمله موشکی حوثی‌های یمن در خلیج عدن
آتش‌سوزی در ناو فله‌بر True Confidence پس از حمله موشکی حوثی‌های یمن در خلیج عدن Copyright U.S. military's Central Command/AP
Copyright U.S. military's Central Command/AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حوثی‌های یمن می‌گویند روز شنبه ۹ مارس در دو عملیات جداگانه موشکی و پهپادی به یک کشتی فله‌بر بنام «پروپل فورچون» و همچنین ناوشکن‌های آمریکایی در خلیج عدن و دریای سرخ حمله کردند.

آگهی

یحیی سریع، سخنگوی شبه‌نظامیان حوثی، کشتی «پروپل فورچون» را که با پرچم سنگاپور در حرکت بوده یک کشتی آمریکایی خواند.

نیروهای آمریکایی و فرانسوی مستقر در آبهای دریای سرخ می‌گویند روز شنبه ده‌ها فروند پهپاد شورشیان حوثی را هدف گرفته و سرنگون کرده‌اند.

سخنگوی شبه‌نظامیان حوثی در یک سخنرانی تلویزیونی در همین روز گفت که حوثی‌ها با ۳۷ پهپاد به کشتی باری و ناوشکن‌های جنگی آمریکایی حمله کرده‌اند.

بنا به اعلام سنتکام، فرماندهی مرکزی آمریکا، کشتی‌ها و هواپیماهای نیروی دریایی آمریکا ۱۵پهپاد حوثی‌ها را در آسمان دریای سرخ سرنگون کردند.

سنتکام در پستی در شبکه اجتماعی ایکس اعلام کرد که نظامیان آمریکایی در حال پاسخ به حمله‌ای در «مقیاس بزرگ» بودند که بین ساعت ۴ تا ۶ و نیم صبح بوقت محلی در دریای سرخ و خلیج عدن صورت گرفت.

فرماندهی مرکزی آمریکا حمله پهپادی را «تهدیدی قریب‌الوقوع برای کشتی‌های تجاری، ناوگان نیروی دریایی ایالات متحده و کشتی‌های ائتلاف در منطقه» توصیف کرد. 

فرانسه پس از آغاز حملات حوثی‌ها به کشتی‌ها یک فروند ناو جنگی خود را به آبهای دریای سرخ گسیل کرد. این کشور همچنین هواپیماهای جنگی خود را در پایگاه‌هایی در جیبوتی و امارات عربی متحده مستقر کرده است.

آژانس «عملیات تجارت دریایی بریتانیا (UKMTO)» با تایید این که به کشتی پروپل فورچون حمله شده است اعلام کرد که دو انفجار در مجاورت این کشتی صورت گرفته است اما کشتی آسیبی ندیده است، همه خدمه کشتی سالم هستند و این شناور در حال حرکت به سمت بندر بعدی است.

حوثی‌های تحت حمایت ایران از ماه نوامبر گذشته در همبستگی با فلسطینی‌ها و حملات اسرائیل به غزه، به کشتی‌های مرتبط با اسرائیل در دریای سرخ حمله می‌کنند.

 آنان کشتی‌های بریتانیایی و آمریکایی را نیز هدفی مشروع برای خود خوانده‌اند و به کشورهایی همچون ایتالیا در صورت پیوستن به آمریکا و بریتانیا هشدار داده‌ و تهدید به حملات مشابه کرده‌اند.

حملات حوثی‌ها تجارت بین‌المللی از طریق کانال سوئز که کوتاه‌ترین مسیر کشتیرانی بین اروپا و آسیاست و حدود یک ششم ترافیک دریایی در جهان را از طریق آبراه حیاتی دریای سرخ و باب‌المندب به خود اختصاص می‌دهد، مختل کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا و بریتانیا در اقدامی هماهنگ جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران و حوثی‌ها را تحریم کردند

اتحادیه اروپا و حملات حوثی‌های یمن به کشتی‌ها؛ ادعای باج‌گیری و مذاکره انصارالله با اروپایی‌ها

حملات حوثی‌ها در دریای سرخ؛ کشتیرانی جهانی با افزایش حق بیمه روبرو شده است