نیکی هیلی به کارزار انتخاباتی خود برای ورود به کاخ سفید پایان داد

Election 2024 Haley
Election 2024 Haley Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نیکی هیلی در پی شکست در انتخابات مقدماتی جمهوری‌خواهان در تقریبا سراسر ایالات متحده، به کارزار انتخاباتی خود پایان داد و به این ترتیب دونالد ترامپ به آخرین نامزد باقی‌مانده برای نامزدی جمهوری‌خواهان در انتخابات سال ۲۰۲۴ تبدیل شد.

آگهی

خانم هیلی اعلامیه‌ای را که در همین ارتباط آماده کرده بود، در ابتدای روز چهارشنبه به وقت محلی، در چارلستون منتشر کرد.

او گفت: «اکنون زمان تعلیق کمپین من فرا رسیده است. من پشیمان نیستم» و افزود که به احتمال زیاد دونالد ترامپ نامزد جمهوری‌خواهان برای انتخابات پیش‌رو خواهد بود؛ با این وجود از او حمایت نکرد.

او تنها گفت: «اکنون به دونالد ترامپ بستگی دارد که آرای اعضای حزب ما و فراتر از آن را به دست آورد و امیدوارم او بتواند این کار را انجام دهد.»

خانم هیلی با توجه به تجربه سیاست خارجی خود در سازمان ملل گفت که ادامه رهبری جهانی ایالات متحده مهم است. او در طول مبارزات انتخاباتی‌اش نیز تاکید داشت که ایالات متحده باید به اوکراین در دفاع از خود در برابر تجاوز روسیه کمک کند؛ موضعی که با ترامپ در تضاد است.

خانم هیلی بار دیگر در این سخنرانی گفت: «اگر ما بیشتر عقب‌نشینی کنیم، جنگ بیشتر خواهد شد و نه کمتر.»

نیکی هیلی، فرماندار پیشین کارولینای جنوبی و سفیر پیشین ایالات متحده در سازمان ملل، اولین رقیب جدی ترامپ بود که در فوریه ۲۰۲۳ میلادی وارد صحنه رقابت شد و خروج او باعث می‌شود که ترامپ صرفا بر رویارویی‌اش با بایدن در نوامبر آینده تمرکز کند.

دونالد ترامپ برای کسب نامزدی نهایی حزب جمهوری‌خواه برای انتخابات ماه نوامبر، باید بتواند از ۲۴۲۹ نماینده نیابتی حزب جمهوری‌خواه دست‌کم ۱۲۱۵ نماینده را از آن خود کند.

شکست نیکی هیلی یک ضربه دردناک و البته قابل پیش‌بینی برای آن دسته از رای دهندگان، کمک کنندگان مالی و مقامات حزب جمهوری‌خواه است که با ترامپ و سیاست‌های رادیکال او مخالفت کردند.

هیلی به ویژه در میان رای دهندگان میانه‌رو و تحصیلکرده دانشگاهی محبوب بود؛ حوزه‌هایی که احتمالاً نقشی اساسی در انتخاب نهایی ایفا خواهند کرد.

مشخص نیست ترامپ، که اخیراً اعلام کرده بود کمک‌کنندگان به هیلی برای همیشه از جنبش او منع می‌شوند، درنهایت می‌تواند یک حزب عمیقاً تقسیم شده را متحد کند یا خیر.

دونالد ترامپ سه‌شنبه شب نیز اعلام کرد که جمهوری‌خواهان پشت سر او متحد شده‌اند، با این وجود اندکی پس از آن اولیویا پرز‌کوباس، سخنگوی هیلی اعلام کرد: «اتحاد تنها با ادعای "ما متحد هستیم" به دست نمی‌آید.»

هیلی در حالی این کارزار انتخاباتی را ترک می‌کند که نام او در تاریخ ایالات متحده، به عنوان اولین زنی ثبت می‌شود که توانسته در یک انتخابات مقدماتی جمهوری‌خواهان به پیروزی برسد. او ترامپ را روز یکشنبه در منطقه کلمبیا و روز سه‌شنبه در ورمونت شکست داد.

او پیش از این نیز گفته بود که تا «سه شنبه بزرگ» در رقابت‌های انتخاباتی باقی خواهد ماند و پس از آن تصمیم خواهد گرفت که به این مبارزه ادامه دهد یا آن را به پایان برساند.

از درخواست برای آزمون تعیین صلاحیت تا انتقاد از سیاست خارجی ترامپ

هیلی که از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۸ میلادی از اعضای کابینه ترامپ بود، در فوریه ۲۰۲۳ اعلام نامزدی کرد و رئیس‌جمهور سابق را به چالش کشید.

در واقع خانم هیلی که ابتدا نامزدی در برابر ترامپ را برای انتخابات سال ۲۰۲۴ رد کرده بود، درنهایت نظر خود را تغییر داد و سه ماه پس از ترامپ، با اشاره به مشکلات اقتصادی کشور، نامزدی خود را اعلام کرد.

نیکی هیلی ۵۲ ساله بعداً خواستار برگزاری آزمون تعیین صلاحیت برای سیاستمداران بالای ۷۵ سال شد که حمله‌ای به ترامپ ۷۷ ساله و جو بایدن ۸۱ ساله محسوب می‌شد.

اگرچه روند جذب حمایت‌های مالی برای او در ابتدا کند بود، اما خانم هیلی درنهایت توانست از همه رقبای جمهوری‌خواه خود از جمله ران دیسانتیس فرماندار فلوریدا، مایک پنس معاون پیشین رئیس‌جمهور و سناتور تیم اسکات پیشی بگیرد و به این ترتیب روند جذب حمایت‌های مالی توسط کمپین انتخاباتی‌اش نیز سرعت یابد.

هیلی نزد بسیاری از اهداکنندگان مالی جمهوری‌خواه، رای دهندگان مستقل و جمعیت به اصطلاح «هرگز ترامپ» محبوبیت پیدا کرد و حمله حماس به اسرائیل در ماه اکتبر نیز این فرصت را به هیلی داد که با توجه به تجربیاتش در سازمان ملل، در حوزه سیاست خارجی قوی‌تر ظاهر شود و طرفداران بیشتری کسب کند.

آگهی

با این وجود، او انتقاد از دونالد ترامپ یعنی رئیس پیشین خود را دیر آغاز کرد. او در ابتدای فعالیت‌های انتخاباتی‌اش اغلب از دستاوردهای دولت ترامپ در موضوع سیاست خارجی تعریف می‌کرد؛ اما به تدریج خط مشی خود را تغییر داد و انتقاد از او را نیز وارد سخنرانی‌هایش کرد.

او استدلال کرد که تمرکز بیش از حد ترامپ بر موضوعات مرتبط با «تجارت» با چین باعث شده بود که او «تهدیدات امنیتی» را که از سوی رقیب اصلی ایالات متحده متوجه این کشور بود، نادیده بگیرد.

او همچنین معتقد بود که حمایت ضعیف از اوکراین، چین را برای حمله به تایوان «تشویق» می‌کند؛ دیدگاهی که در میان دیگر رقبای جمهوری‌خواه او نیز وجود داشت آنهم در شرایطی که بسیاری از رای‌دهندگان آمریکا این سوال را مطرح می‌کردند که آیا ایالات متحده باید به اوکراین کمک کند یا خیر.

نیکی هیلی همچنین حمله به ساختمان کاپیتول در ۶ ژانویه ۲۰۲۱ را «روزی وحشتناک» توصیف کرد و از رفتار ترامپ در جریان شورش علیه کنگره و در زمان‌های دیگر انتقاد کرد؛ با این وجود گفت که چنانچه رئیس جمهور آمریکا شود و در صورت محکومیت ترامپ در دادگاه، او را عفو خواهد کرد.

نیکی هیلی همچنین با ماندن در این کارزار انتخاباتی، حمایت بسیاری از رای دهندگان حومه شهرها و رای دهندگان تحصیل کرده دانشگاهی را به دست آورد و به این ترتیب عدم محبوبیت ترامپ در این گروه‌ها را برجسته کرد.

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترامپ یک گام دیگر به نامزدی ریاست جمهوری آمریکا از سوی جمهوری‌خواهان نزدیک‌ شد

ترامپ در نیوهمپشایر هم پیروز شد؛ نیکی هیلی: به مبارزه ادامه می‌دهم

رقیبی برای ترامپ و بایدن؛ میلیاردرهای آمریکایی روی نیکی هیلی شرط بندی کردند