سازمان ملل: در حملات هفتم اکتبر حماس به اسرائیل «تجاوز گروهی» رخ داده است

شبه‌نظامیان حماس در حملات هفتم اکتبر در حال حمل پیکر برهنه یک گروگان
شبه‌نظامیان حماس در حملات هفتم اکتبر در حال حمل پیکر برهنه یک گروگان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بنابر گزارش متخصصان سازمان ملل متحد، «دلایل منطقی باورپذیری» وجود دارد که در حمله هفتم اکتبر ۲۰۲۳ شبه‌نظامیان حماس به اسرائیل در چندین مکان خشونت جنسی از جمله تجاوز و تجاوز گروهی رخ داده است.

آگهی

به گزارش رویترز، تیمی از کارشناسان سازمان ملل متحد به سرپرستی پرامیلا پاتن، فرستاده ویژه این نهاد در امور خشونت جنسی در منازعات طی ماموریتی از ۲۹ ژانویه تا ۱۴ فوریه از اسرائیل بازدید کرده و با جمع‌آوری، تحلیل و راستی‌آزمایی اطلاعات مرتبط با خشونت جنسی در حمله هفتم اکتبر حماس به اسرائیل گزارشی را منتشر کرده است.

در این گزارش ۲۴ صفحه‌ای آمده است: «اطلاعات مفصل و معتبری مبنی بر احتمال وقوع اشکالی از خشونت جنسی از جمله بریدن آلت تناسلی، شکنجه جنسی و رفتار‌های ظالمانه، غیرانسانی و تحقیرآمیز [در حمله هفتم اکتبر] موجود است.»

وال‌استریت ژورنال پیشتر در روز ۳۱ دسامبر ۲۰۲۳ طی گزارشی با عنوان «شبات سیاه اسرائیل؛ قتل، خشونت جنسی و شکنجه در ۷ اکتبر» با بررسی مدارک پزشکی قانونی اسرائیل و تصاویری از پیامد‌های حادثه و همچنین گفتگوی با چند شاهد عینی مدعی شده بود که برخی اجساد قربانیان مثله شده و اندام‌ جنسی آن‌ها نیز بریده شده است. خبرنگار این روزنامه همچنین گفته بود که در اجساد زنان و دختران نشانه‌های گوناگونی مبنی بر تجاوز جنسی دیده می‌شود.

با این حال مقام‌های حماس تاکنون چندین‌بار هرگونه اتهام مرتبط با خشونت جنسی را رد کرده‌اند.

در حمله هفتم اکتبر شبه‌نظامیان حماس به اسرائیل دست‌کم هزار و ۲۰۰ نفر کشته و ۲۵۳ نفر نیز گروگان گرفته شدند. همچنین، بنابر اعلام وزارت بهداشت حماس، در حملات انتقام‌جویانه اسرائیل به غزه تاکنون حدود ۳۰ هزار فلسطینی کشته‌شدند.

در گزارش تیم اعزامی سازمان ملل آمده است که اطلاعات واضح و قانع‌کننده‌ای مبنی بر این که برخی از گروگان‌هایی که به غزه برده شدند، مورد اشکال مختلف خشونت جنسی قرار گرفته‌اند، وجود دارد و همچنین دلالی منطقی و باورپذیری مبنی بر احتمال ادامه این خشونت‌ها موجود است.

تیم اعزامی سازمان ملل متحده همچنین اعلام کرد که از طریق منابع نهادی و جامعه مدنی و گفتگوی رودررو با شاهدان، اطلاعاتی را درباره اعمال «خشونت جنسی علیه زنان و مردان فلسطینی در بازداشتگاه‌های واقع در اسرائیل و طی هجوم به خانه‌ها و ایست‌های بازسی» پس از حمله هفتم اکتبر دریافت کرده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

اگرچه اسرائيل می‌گوید که تا کنون هیچ شکایتی علیه اعمال خشونت جنسی از سوی اعضای ارتش دریافت نکرده است، اما سازمان ملل اعلام کرد که اطلاعات و اتهامات مرتبط با اعمال «خشونت جنسی علیه زنان و مردان فلسطینی» را در اختیار وزارت دادگستری و دادستانی نظامی کل اسرائیل قرار داده است.

منابع بیشتر • Reuters, WSJ

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سازمان ملل می گوید ادعاهای «معتبری» درباره تجاوز سربازان اسرائیل به زنان فلسطینی دریافت کرده است

گزارش فیگارو از جزئيات حمله ۷ اکتبر؛ «تقریبا هیچ‌کس از عملیات خبر نداشت، نه ایران و نه نصرالله»

اسرائیل: حمله‌ای را که به دستور ایران علیه شهروندانمان در قبرس طراحی شده بود، خنثی کردیم