Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

بزرگترین آتش‌سوزی تاریخ تگزاس جان دست کم ۲ نفر را گرفت

آتش‌سوزی جنگلی در ایالت تگزاس آمریکا
آتش‌سوزی جنگلی در ایالت تگزاس آمریکا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یوورنیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بزرگترین آتش سوزی تاریخ تگزاس که از پنج روز گذشته بخش‌های بزرگی از مناطق جنگلی این ایالت جنوبی آمریکا را در بر گرفته بنا به آخرین گزارش‌ها تاکنون دست کم ۲ کشته به جا گذاشته است.

آگهی

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده این آتش‌سوزی گسترده را از جمله تبعات مستقیم تغییرات آب و هوایی در کشورش توصیف کرده است.

علاوه بر یک زن سالخورده ۸۳ ساله که در آتش‌سوزی خانه‌اش در شهر کوچک استینت جان خود را از دست داد، یک زن ۴۴ ساله نیز روز پنجشنبه در پی شدت جراحات ناشی از سوختگی پس از آنکه با کامیون خود در حلقه‌ای از آتش گرفتار شده بود، جان باخت.

به گزارش چند رسانه محلی، یک مقام مسئول در اداره امنیت عمومی تگزاس روز جمعه این خبر را تایید کرد.

آخرین گزارش اداره جنگلداری این ایالت جنوبی آمریکا حاکی از آن است که در مجموع ۵۰۹ هزار و ۸۰۰ هکتار زمین در آتش‌سوزی‌های تگزاس طعمه حریق شده است.

بنا به این گزارش، از این میزان ۱۱ مورد آتش‌سوزی به نسبت مهار شده‌ (شعله‌ها باقی است اما گسترش نمی‌یابند) و ۱۲ مورد آتش‌سوزی دیگر به طور کامل تحت کنترل درآمده‌اند.

اداره جنگلداری تگزاس در گزارش خود یادآور شده است که پنج آتش‌سوزی همچنان در شمال این ایالت «فعال» هستند.

بزرگترین کانون آتش‌سوزی در «اسموک‌هاوس کریک» گزارش شده که روز پنجشنبه حدود ۴۳۵ هزار هکتار زمین را در این منطقه طعمه حریق کرد.

به گفته مقامات محلی، این آتش‌سوزی که اکنون به بخش‌هایی از ایالات اوکلاهاما در همسایگی تگزاس سرایت کرده تاکنون تنها تا میزان ۵ درصد مهار شده است.

مسئولان یک مزرعه کشاورزی و مرتع پرورش دام در این منطقه اعلام کردند که ۸۰ درصد از زمین‌های ۳۲ هزار هکتاری خود را در آتش‌سوزی از دست داده‌اند.

این افراد در بیانیه‌ای که «ای‌بی‌سی نیوز» آنرا منعکس کرد «از دست رفتن این میزان دام‌ و محصولات کشاورزی، تلف شدن این تعداد حیوانات وحشی و از بین رفتن بخش بزرگی از زیرساخت‌ها در جریان سرایت آتش‌سوزی به مزارع و خانه‌های این منطقه را از نظر تارخی بی‌سابقه توصیف کردند.

آتش‌نشانان از احتمال وخامت اوضاع در طول روزهای آخر هفته به دلیل وزش باد، گرمای هوا و خشکی هوا ابراز نگرانی کرده‌اند.

به گفته کارشناس هواشناسی شبکه سی‌ان‌ان، آتش با سرعت پیمودن وسعتی به اندازه دو زمین فوتبال در ثانیه در حال پیش‌روی است.

جو بایدن در سفر انتخاباتی خود به تگزاس که محور اصلی آن «موضوع مهاجرت» بود به خبرنگاران گفت که ۵۰۰ مامور فدرال در کنار آتش‌نشانان محلی برای مهار آتش‌سوزی‌ها تلاش می‌کنند.

چندین شهر در ایالات متحده و کانادا در ماه فوریه دمای بی‌سابقه‌ای را که در برخی موارد مشابه گرمای تابستانی بود، تجربه کردند؛ به گفته کارشناسان، پدیده ال نینو و همچنین تغییرات آب و هوایی در این امر نقش داشته‌اند.

آقای بایدن در ادامه خطاب به رقبای جمهوری خواه خود که به اعتقاد وی نسبت به تبعات تغییرات آب و هوایی تردید دارد به شکلی طعنه‌آمیز گفت: «من برخی از دوستان نئاندرتال را که هنوز اعتقادی به تغییرات آب و هوایی ندارند، دوست دارم.»

یورونیوز فارسی را در ایکس دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آتش‌سوزی مرگبار در ساختمان‌های مسکونی والنسیا در اسپانیا؛ «شعله‌ها ظرف ۱۵ دقیقه کل بنا را در بر گرفت

آتش‌سوزی‌های مرگبار جنگلی در شیلی؛ از سرنوشت صدها نفر اطلاعی در دست نیست

چرا در بیمارستان‌ها آتش‌سوزی روی می‌دهد و چطور می‌شود از آن پیشگیری کرد؟