Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

جنبش «من هم» برای پسران؛ گرفتن یک نقش سینمایی در ازای لطف جنسی، بازیگرمرد فرانسوی چه می‌گوید؟

اعتراض به جایزه سزار رومن پولانسکی در مراسم سزار سال ۲۰۲۰ به دلیل اتهام وی به تجاوز جنسی، پاریس ۲۰۲۰
اعتراض به جایزه سزار رومن پولانسکی در مراسم سزار سال ۲۰۲۰ به دلیل اتهام وی به تجاوز جنسی، پاریس ۲۰۲۰ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«اورلین ویک» بازیگر و کارگردان اهل فرانسه در حساب اینستاگرامی خود از اینکه «در سن ۱۱ تا ۱۵ سالگی توسط مدیر و اطرافیانش مورد تجاوز جنسی قرار گرفته است» پرده برداشت.

آگهی

این بازیگر ۴۳ ساله با انتشار هشتگ «من هم» برای پسران ( #MeToogarcons) در حساب ایکس خود (توئیتر سابق) و با هدف ترویج صحبت کردن در مورد تجاوز جنسی علیه پسران جوان اقدام کرد.

استفان گایار مدیر انتخاب بازیگران به عنوان سخنگوی این تابو در استوری حساب اینستاگرام خود نوشت: «اگر تو هم قربانی بودی، من این آدرس ایمیل را ساخته‌ام (metooacteur@gmail.com) تا بتوانی در گمنامی مطلق آن را بگویی. داستان‌ات را می‌خوانم و به تو پاسخ خواهم داد.» او همچنین «پسران سینما» را تشویق به ارسال مشاهدات خود کرد.

در حال حاضر این مدیر انتخاب بازیگران با ۲۸ سال سابقه در حرفه خود « شواهد حدود پنجاه نفر» را دریافت کرده است. در برابر این حجم از بازیگرانی که وقایعی یکسان برای آن‌ها رخ داده است، این استعدادیاب، مامنی به دور از نگاه‌ها و «فضای گفتگویی که گوش داده ‌می‌شود» را ایجاد کرده است. او توضیح داد که «هرچیزی به تدریج اتفاق می‌افتد» و برای باز شدن سر صحبت‌ها باید صبور بود. وی بدون افشای هیچ نامی «تاکتیک‌های مشابه برای شکار بازیگران زن» را در مورد پسران جوان آشکار کرد.

اورلین ویک بازیگر فرانسوی در شصتمین جشنواره بین‌المللی فیلم در کن، ۲۰۰۷
اورلین ویک بازیگر فرانسوی در شصتمین جشنواره بین‌المللی فیلم در کن، ۲۰۰۷AP Photo

جنبش در حال فراگیر شدن

از فردای اظهارات جودیت گودرش، بازیگر مطرح فرانسوی در مراسم سزار ۲۰۲۴ در مورد آزار جنسی، صدها تجربه آزار جنسی بر روی شبکه ایکس و به صورت ناشناس، البته توسط افرادی خارج از فضای سینما منتشر شد. اندی کربرات نماینده حزب «فرانسه تسلیم ناپذیر» گفت که «در سن ۳ تا ۴ سالگی توسط یک بهره کش جنسی مورد تجاوز قرار گرفته و از آن زمان مرده است بدون آنکه هیچ شانسی برای برقراری عدالت داشته باشد.»

عده دیگری همچون لوران بوایه، موسس یک خیره کمک به کودکان به نام پاپیون مورد تقدیر قرار گرفتند. او در این‌باره در حساب ایکس خود نوشت: « من در سال ۲۰۱۷ و زمانی که علنا در مورد تجاوزی که برادرم به من در سن۶ سالگی انجام داد صحبت کردم، احساس تنهایی کردم. امروزه موج #MeToogarcons در حال پیشروی است. پسران و دختران! ما بیش از همه قربانی هستیم و دیگر هیچ چیز مثل قبل نخواهد شد. صدای ما را بشنوید. » سرانجام، اظهارات آدرین بورن، رمان نویس فرانسوی در سال ۲۰۱۶ در مجموعه فیلم «این برای توست/ C à vous» پخش شد.

در حالی که اعتراف به تجاوز جنسی همیشه دشوار است، این اظهرات برای مردان دشوارتر است.
سباستین شوون
جامعه شناس

یک مرد از خودش دفاع می‌کند

سباستین شوون، جامعه شناس معتقد است که در حالی که اعتراف به تجاوز جنسی همیشه دشوار است، این اظهرات برای مردان دشوارتر است. این متخصص در مسائل جنسیتی «ایدئولوژی مردانگی» را  دلیل جلوگیری از «به زبان آوردن کلمات» و «باورپذیری تروماها» می‌داند. برای مردان از دوران کودکی همواره قانونی وجود دارد که باید بتوانند از خود دفاع کنند، امری که چنین اعترافی را شرم آور می‌سازد.

اگر اعترافات مردان جوان قربانی تجاوز جنسی به تدریج و به ویژه -با جنبش #MetooInceste و سپس #MetooGay مربوط به سال ۲۰۲۱ علنی شد، گزارش سال ۲۰۲۳ کمیسیون مستقل زنای با محارم و خشونت علیه کودکان (Ciivise) نشان داد که تنها ۱۷ درصد از شهادت‌ها مربوط به پسران است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فیلمساز اسرائيلی برنده جایزهٔ برلیناله مدعی شد: «من و خانواده‌ام به مرگ تهدید شده‌ایم»

کتاب ۴۷ سال رابطه عاشقانه رئیس جمهوری و بانوی اول آمریکا؛ «سکس خوب راز ازدواج پایدار جو بایدن است»

روایت‌های ممنوعه از جنگ جهانی دوم؛ زن فرانسوی از تجاوز جنسی سربازان آمریکایی به مادرش می‌گوید