بزم جنجالی روس‌های مقیم سریلانکا به سفارت کشید و برگزارکننده آن از ترس جان متواری شد

اتباع روس در سواحل سریلانکا
اتباع روس در سواحل سریلانکا Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دست‌اندرکاران برگزاری یک میهمانی در سریلانکا گفتند که منظور آن‌ها نژادپرستانه نبوده و صرفا قصد داشتند با دیگر هموطنان ترک‌وطن‌کرده خود یک دورهمی داشته باشند.

آگهی

گروهی از مهاجران روسی مقیم سریلانکا که قصد برگزاری یک میهمانی تحت عنوان «مهمانی سفیدها» را داشتند، پس از برانگیخته شدن واکنش‌های شدید کاربران شبکه‌های اجتماعی، به خاطر این رویداد عذرخواهی کردند.

برگزارکنندگان این بزم در توضیح اینکه این مهمانی چیست و چه کسانی به آن دعوت خواهند بود در یک جمله آورده بودند که «پایش چهره: سفید». 

قرار بود این میهمانی در روز شنبه در یکی از کلوپ‌های شبانه تحت مدیریت روسیه در شهر تفریحی «اوناواتونا / Unawatuna» در جنوبی‌ترین نقطه سریلانکا برگزار شود.

اما انتشار پوستر دعوتنامه این مهمانی در فضای مجازی خشم بسیاری را برانگیخت، چرا که تفسیر عمومی از عبارت «پایش چهره: سفید» به گونه‌ای بود که افراد غیرسفید پوست اجازه ورود ندارند. این نوع برداشت کافی بود تا این مراسم پیش از برگزاری لغو شود.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

برگزارکنندگان این مراسم در شبکه اجتماعی اینستاگرام به دلیل «سوءتفاهم» پیش آمده عذرخواهی کردند. کاربری با نام geo_ecstatic که ادعا می‌کند سازمان‌دهنده این رویداد بوده است، نوشت «ما صرفا می‌خواستیم با مهاجرانی که مدت‌هاست اینجا زندگی می‌کنند و سریلانکا را دوست دارند دیداری داشته باشیم.»

او تاکید کرد که «هیچگونه سوء‌نیت یا نژادپرستی» در کار نبوده است و افزود که پس از دریافت تهدید و سوء استفاده آنلاین مجبور به ترک کشور شده است: «انتظار نداشتم که این موضوع برای این همه مردم موضوع حساسی باشد. اعتراف می‌کنم که ایده بدی بود... و قبول دارم که خودمان از روی حماقتمان آن را ایجاد کردیم. من عمیقا از همه کسانی که احساساتشان جریحه‌دار شده عذرخواهی می‌کنم.»

سارایکا لانژ، کلوپ شبانه‌ای که قرار بود مراسم در آن برگزار شود نیز در اینستاگرام عذرخواهی کرد و نوشت که آن‌ها «فورا» جشن را لغو و «ارتباطات» خود را با برگزارکنندگان قطع کردند. صاحبان این سالن قبول داشتند که «بررسی‌های کامل» در مورد این مهمانی را انجام نداده بودند.

صاحبان این سالن تاکید کردند که «هرگز از بیانیه‌ها یا سازمان‌های نژادپرستانه مختلف حمایت نکرده و نخواهد کرد.»

سفارت روسیه در شهر کلمبو،‌پایتخت سریلانکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که آن‌ها «هر گونه تبعیض نژادی را محکوم می‌کنند.»

اوکراینی ها در اعتراض به حمله نظامی کرملین به کشورشان در مقابل سفارت روسیه در پایتخت سریلانکا
اوکراینی ها در اعتراض به حمله نظامی کرملین به کشورشان در مقابل سفارت روسیه در پایتخت سریلانکاآسوشیتدپرس

روس‌ها و اوکراینی‌های بی ویزا سریعا کشور را ترک کنند؟

سریلانکا در اقدامی که البته ربط آنچنانی به جنجال «مهمانی سفیدها» ندارد روز یکشنبه اعلام کرد که تمدید ویزای توریستی طولانی‌مدت برای روس‌ها و اوکراینی‌ها را لغو کرده است. این تصمیم بدون تایید قبلی هیات وزیران اتخاذ شد.

بر اساس گزارش اداره توریست سریلانکا، در دو سالی که از زمان آغاز حمله روسیه به اوکراین می‌گذرد بیش از ۲۸۸ هزار روس و نزدیک به ۲۰ هزار اوکراینی از این کشور دیدن کرده‌اند. مشخص نیست چه تعداد بیش از مدت ویزای توریستی ۳۰ روزه خود در این کشور اقامت داشته‌اند.

به گفته اداره مهاجرت سریلانکا، ویزاهای اتباع روسی و اوکراینی قبلا از این جهت تمدید میشد که خطوط هوایی در آن منطقه فعالیت نمی‌کردند.

دولت سریلانکا اعلام کرد اکنون که وضعیت هوانوردی مسافربری عادی شده است، روس‌ها و اوکراینی‌ها فاقد ویزای مناسب باید تا هفتم مارس (۱۷ اسفند) کشور را ترک کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چرا سیاست مهاجرتی پرتغال سخاوتمندانه است؟

آخرین وضعیت روسیه از زبان پوتین؛ «اعزام نیروهای غربی به اوکراین خطر جنگ جهانی هسته‌ای را در بر دارد»

کوچکترین خطوط هوایی ملی در جهان متعلق به کدام کشورها است؟