میزان مشارکت در رای‌گیری‌های اخیر پارلمانی در کشورهای اروپایی چقدر بود؟

صف شرکت در انتخابات پارلمانی آلمان در برلین در سال ۲۰۲۱
صف شرکت در انتخابات پارلمانی آلمان در برلین در سال ۲۰۲۱ Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

موضوع میزان مشارکت در انتخابات و مقایسه آن با دیگر کشورها در آستانه انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی ایران مورد توجه برخی از رسانه‌ها و شخصیت‌ها قرار گرفته است.

آگهی

به عنوان مثال در یکی از برنامه‌های صدا و سیمای جمهوری اسلامی سطح مشارکت رای‌دهندگان در فرانسه «حداکثر ۲۸ درصد» عنوان شد. مقام‌های جمهوری اسلامی از جمله علی خامنه‌ای، رهبر نظام بارها از نظام سیاسی کشورهای غربی و اروپایی انتقاد کرده‌اند. 

رهبر ایران که در سخنرانی‌های اخیر خود بارها بر لزوم شرکت مردم در انتخابات پیش‌رو تاکید کرده است در یکی از آخرین اظهارنظرهای خود در مورد دموکراسی در کشورهای غربی گفت: «ما مطمئن هستیم که این تمدن غربی و این بار کج به منزل نخواهد رسید و فرهنگ حق و منطق صحیح اسلام بر همه اینها فائق خواهد آمد.»

وی همچنین چهره «واقعی» فرهنگ و تمدن لیبرال دموکراسی غرب را سیاستمدارانی با «ظاهراتوکشیده و لبخند برلب» دانست که در باطن «یک سگ هار و گرگ خونخوار» هستند. 

در این گزارش میزان مشارکت در انتخابات پارلمانی شماری از کشورهای اروپایی مورد بررسی قرار گرفته است.

انتخابات پارلمانی سال ۲۰۲۱ در آلمان

آخرین انتخابات پارلمانی آلمان در سال ۲۰۲۱ با مشارکت ۷۶.۳۵ درصدی واجدان شرایط شرکت در رای‌گیری برگزار شد. از مجموع بیش از ۶۱ میلیون نفر که نامشان در فهرست واجدان شرایط ثبت شده است بیش از ۴۶ میلیون نفردر روز ۲۶ سپتامبر سال ۲۰۲۱ به پای صندوق رای رفتند. 

انتخابات پارلمانی آلمان با توجه به نظام پارلمانی این کشور مهمترین رای‌گیری عمومی در آلمان محسوب می‌شود. دولت ائتلافی اولاف شولتس، صدراعظم کنونی آلمان در پی برگزاری انتخابات پارلمانی سال ۲۰۲۱ تشکیل شد. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

انتخابات پارلمانی سال ۲۰۲۲ در ایتالیا

انتخابات پارلمانی ایتالیا نیز با توجه به تشابه نظام سیاسی این کشور با آلمان مهمترین رای‌گیری عمومی در این کشور محسوب می‌شود. آخرین انتخابات پارلمانی ایتالیا در روز ۲۵ سپتامبر سال ۲۰۲۲ با مشارکت ۶۳.۸۵ درصدی واجدان شرکت در رای‌گیری برگزار شد. 

میزان مشارکت در انتخابات این دوره نسبت به دوره قبل ۹ درصد کمتر بود. دولت ائتلافی حاکم بر ایتالیا به رهبری جورجا ملونی، نخست‌وزیر این کشور پس از این رای‌گیری زمام امور را در دست گرفت. 

بیش از ۲۸ میلیون رای‌دهنده ایتالیایی در آخرین انتخابات پارلمانی این کشور پای صندوق‌های رای رفتند. 

انتخابات پارلمانی سال گذشته در اسپانیا

رای‌دهندگان اسپانیایی روز ۲۳ ژوئیه سال گذشته در انتخابات پارلمانی این کشور شرکت کردند. نرخ مشارکت در این رای‌گیری ۶۶.۶۰ درصد واجدان شرکت در انتخابات یعنی نزدیک به ۲۵ میلیون نفر بود. 

پدرو سانچز، نخست‌وزیر کنونی اسپانیا پس از این رای‌گیری توانست با وجود تضعیف موقعیت حزبش بار دیگر به عنوان رئیس دولت انتخاب شود. 

انتخابات پارلمانی سال ۲۰۲۲ در فرانسه پس از انتخاب مجدد ماکرون

انتخابات پارلمانی فرانسه در سال ۲۰۲۲ تنها دو ماه پس از انتخاب مجدد امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری این کشور برگزار شد. میزان مشارکت در انتخابات ریاست‌جمهوری و پارلمانی فرانسه در آن سال به ترتیب ۷۳.۶۹ و ۴۷.۵۱ درصد بود. 

بیش از ۲۳ میلیون فرانسوی در انتخابات پارلمانی سال ۲۰۲۲ این کشور شرکت کردند. این رقم برای انتخابات ریاست‌جمهوری نزدیک به ۳۶ میلیون نفر بود. 

میزان مشارکت در انتخابات پارلمانی فرانسه که در دوره‌های اخیر هر پنج سال یک بار پس از انتخاب رئیس‌جمهوری برگزار می‌شود همواره کمتر از انتخابات ریاست‌جمهوری است. 

انتخابات پارلمانی سال ۲۰۲۳ در لهستان

لهستان یکی از آخرین کشورهای اروپایی است که در آن انتخابات عمومی برگزار شد. دولت کنونی لهستان به رهبری دونالد توسک، رئیس پیشین شورای اتحادیه اروپا پس از انتخابات پارلمانی روز ۱۵ اکتبر سال ۲۰۲۳ بر روی کار آمد. 

میزان مشارکت واجدان شرکت در رای‌‌گیری در این انتخابات ۷۴.۴ درصد یعنی نزدیک به ۲۲ میلیون نفر بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تاکید دوباره علی خامنه‌ای بر مشارکت مردم: هر کسی مخاطبی دارد باید حضور مردم را ترویج کند

تاکید دوباره خامنه‌ای برای مشارکت در انتخابات: هرکس با انتخابات مخالفت کند با نظام مخالفت کرده است

نرخ مشارکت در دور نخست انتخابات ریاست جمهوری فرانسه به ۶۵ درصد رسید