دختران کوچک بیکینی‌پوش در اینستاگرام؛ والدینی که با فرزندانشان درآمدزایی می‌کنند

سوء استفاده از کودکان در اینستاگرام
سوء استفاده از کودکان در اینستاگرام Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

برخی از والدین از حساب‌های کاربری‌ فرزندانشان در اینستاگرام سوء‌استفاده می‌کنند تا با جلب توجه منحرفان جنسی کودک‌آزار درآمدزایی کنند.

آگهی

اینستاگرام در تلاش است به هنگام انتشار محتواهایی که امکان سوء‌استفاده جنسی از کودکان در آن‌ها می‌رود، هشدار دهد.

از سال ۲۰۲۳، اینفلوئنسرها در اینستاگرام می‌توانند از دنبال‌کننده‌های (فالوورهای) خود برای دسترسی به محتواهایی که تولید کرده‌اند، پول دریافت کنند. 

اما وال‌استریت‌ژورنال در یک گزارش تحقیقی، نقاط ضعف این گزینه را مطرح کرده است. برخی از والدین که حساب‌های کاربری فرزاندشان را در اینستاگرام مدیریت می‌کنند، از این فرصت برای درآمدزایی استفاده می‌کنند.

این گروه از والدین گاهی اوقات تصاویر دختران خردسال خود را با بیکینی یا لباس‌های چسبان منتشر می‌کنند. این محتواها برای مشترکانی که اشتراک ۱۹.۹۹ دلار در ماه را خریداری کرده‌اند، قابل دسترسی است. اگرچه این تصاویر دارای محتوایی غیرقانونی نیستند اما باعث جلب توجه کاربرانی می‌شوند که بدن این کودکان را به سوژه جنسی تبدیل می‌کنند.

هشدارهایی که از قبل داده شده بودند

جای تعجب نیست که بیشتر افرادی که برای دیدن این تصاویر پول می‌دهند، مرد هستند. مهم‌تر از همه، بسیاری از این حساب‌های کاربری به‌عنوان مجرمان بالقوه جنسی کودک‌آزار شناسایی می‌شوند. آن‌ها دست‌کم برای شرکت متا، شرکت مادر فیسبوک و اینستاگرام به دلیل استفاده از زبان جنسی در کامنت‌ها شناخته شده‌ هستند.

وال‌استریت‌ژورنال در گزارش تحقیقی خود تصریح کرده است که گروه‌های امنیتی شرکت متا پیش از آنکه گزینه اشتراک پولی راه‌اندازی شود، به مسئولان ارشد این شرکت نسبت به سوء استفاده‌های احتمالی از آن هشدار داده بودند. آن‌ها در گزارش خود به مدیرانشان، راه‌حل‌هایی را نیز برای جلوگیری از دسترسی به این گزینه برای والدینی که مدیریت حساب‌های کاربری فرزندان خردسالشان را در دست داشتند، مطرح کرده بودند.

اما شرکت متا ترجیح داد که این توصیه را در نظر نگیرد. در مقابل، این شرکت از یک سیستم نظارتی خودکار استفاده کرد که قرار است از دسترسی حساب‌های کاربری مرتبط با مجرمان احتمالی جنسی کودک‌آزار به حساب‌های کاربری کودکان جلوگیری کند.

صدها هزار مشترک

تنها مشکل این است که این تدابیر به راحتی توسط حساب‌های کاربری که به عنوان خطرناکان بالقوه شناسایی شده‌اند، دور زده می‌شوند. از همین رو وال‌استریت‌ژورنال عملکرد حساب‌های کاربری کودکانی را که توسط والدینشان مدیریت می‌شد، مورد بررسی قرار داد که در نتیجه آن، کاستی‌های آشکاری را در سیستم مشاهده کرد.

به‌عنوان نمونه، سال گذشته میلادی یک حساب کاربری به دلیل سوء استفاده از یک کودک مسدود شد. وال‌استریت‌ژورنال متوجه شد که این حساب کاربری از آن زمان دوباره فعال شده و حتی یک تأیید رسمی از متا دریافت کرده است و در این مدت صدها هزار دنبال‌کننده به دست آورده است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

همچنین حساب‌های کاربری که در اینستاگرام ممنوع شده‌ بودند، توانسته‌اند به انتشار محتوا در فیسبوک ادامه دهند.  وال‌استریت‌ژورنال یک صفحه فیسبوک با ۲۰۰ هزار دنبال‌کننده را که به تبلیغ حساب‌های کاربری کودکان می‌پرداخت دو بار افشا کرد. این حساب‌های کاربری در پی افشاگری‌های وال‌استریت‌ژورنال مسدود شدند.

وال‌استریت‌ژورنال تابستان گذشته هم به شرکت متا در مورد فعالیت مجرمان جنسی کودک‌آزار انتقاد کرده بود. یک تحقیق نشان داده بود که الگوریتم‌های پیشنهاددهنده، به تبلیغ شبکه‌های مرتبط با منحرفان جنسی کودک‌آزار پرداخته‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

در هر سه دقیقه یک کودک در فرانسه قربانی خشونت جنسی می‌شود

«بیش از ۲۰۰ هزار کودک از سال ۱۹۴۰ در اسپانیا توسط روحانیون کاتولیک مورد آزار جنسی قرار گرفته‌اند»

چرا نوجوانان «نسل زد» تمایل کمتری به دیدن تصاویر رابطه جنسی در تلویزیون و فیلم‌ها دارند؟