Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سرویس‌های اطلاعاتی اسپانیا: روسیه آدم‌کش‌ها را برای کشتن خلبان فراری گسیل کرده بود

 ماکسیم کوزیمینوف، خلبان پیشین نیروی هوایی روسیه که گفته می‌شود در اسپانیا به قتل رسیده است
ماکسیم کوزیمینوف، خلبان پیشین نیروی هوایی روسیه که گفته می‌شود در اسپانیا به قتل رسیده است Copyright مركز رسانه‌ای اوکراین
Copyright مركز رسانه‌ای اوکراین
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روزنامه «ال پائیس» روز پنجشنبه به نقل از منابع اطلاعاتی اسپانیا گزارش داد که مسکو آدمکش‌هایی را به این کشور فرستاد تا خلبان فراری روس را به قتل برسانند.

آگهی

هفته پیش جسد ماکسیم کوزیمینوف، خلبان پیشین نیروی هوایی روسیه در شهر ویاخویوسا در جنوب اسپانیا پیدا شد. این خلبان جوان شش ماه پیش با هلی‌کوپتر نیروی هوایی فرار کرد و تسلیم ارتش اوکراین شده بود.

روزنامه «ال پائیس» نوشت :«سرویس‌های اطلاعاتی اسپانیا شکی ندارند که کرملین پشت این جنایت بوده است». با این حال آن‌ها گفته‌اند که نمی‌دانند این عملیات توسط کدام یک از ارگان‌های اطلاعاتی روسیه انجام شده است.

اگرچه سازمان امنیت خارجی روسیه «اس‌وی‌آر» از خبر مرگ کوزمینوف استقبال کرد، اما درباره نقش مسکو در مرگ این خلبان سخنی به میان نیاورد.

روزنامه «ال پائیس» همچنین به نقل از منابع دیپلماتیک اعلام کرد که کشتن این خلبان در خاک این کشور مسئله «بسیار جدی» است و در صورت تایید دخالت مسکو، اسپانیا «قاطعانه به آن پاسخ خواهد داد».

مقامات اطلاعاتی اسپانیا بر این باورند که قاتلان پس از انجام عملیات خاک این کشور را ترک کرده‌اند.

گفته می‌شود آن‌ها پس از شلیک شش گلوله به کوزمینوف، با ماشین او را زیر گرفته و سپس فرار کردند. خودروی آن‌ها بعدا در یک شهر مجاور در حالی که کاملا سوخته بود، پیدا شد.

هنگامی که این خلبان به اوکراین فرار کرد، دو سرباز روس دیگر نیز در بالگرد بودند که از برنامه‌های او بی‌خبر بودند.

به گفته سرویس اطلاعات نظامی کی‌یف، که شش ماه را صرف برنامه‌ریزی برای فرار کوزمینوف کرده بودند، پس از فرود هلی‌کوپتر در اوکراین، این دو سرباز هنگام تلاش برای فرار کشته شدند.

سرگئی ناریشکین رئیس سازمان امنیت خارجی روسیه، در واکنش به مرگ ماکسیم کوزیمینوف، او را یک خائن جنایتکار توصیف کرد و افزود که این خلبان از همان زمان که «جرم» خود را برنامه‌ریزی می‌کرد، «به لحاظ اخلاقی مرده بود».

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

جسد این خلبان در ۱۳ فوریه در وییاخویوسا، ۱۲ کیلومتری از منطقه ساحلی بنیدورم پیدا شد و به گفته رسانه‌ها، پلیس هویت او را از روی اثر انگشتش شناسایی کرده است.

کوزمینوف ۳۳ ساله در ماه اوت با هلیکوپتر Mi-8 خود به اوکراین فرار کرد و اعلام کرد که با حمله نظامی روسیه مخالف است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خودنمایی تحریم‌ها پس از دو سال؛ صادرات روسیه به اتحادیه اروپا نصف شد

دادگاه عالی روسیه ممنوعیت نامزدی رقیب پوتین را تایید کرد

یولیا ناوالنایا، بیوه نترس رهبر فقید اپوزیسیون روسیه و منتقد پوتین کیست؟