خودنمایی تحریم‌ها پس از دو سال؛ صادرات روسیه به اتحادیه اروپا نصف شد

بندر روتردام هلند
بندر روتردام هلند Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دو سال پس از اعمال تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه که به دلیل تهاجم نظامی مسکو به خاک اوکراین وضع شدند، تاثیر اجرای آنها بر تجارت خارجی دو طرف بیش از پیش نمایان شده است. چنان که واردات ۱۵۸.۵ میلیارد یورویی اتحادیه اروپا از روسیه در سال ۲۰۲۱ به کمتر از ۸۰ میلیارد یورو در ۲۰۲۳ رسیده است.

آگهی

اداره آمار کمیسیون اروپا (یورواستات) اعلام کرد که سهم روسیه در واردات اتحادیه اروپا از ۹.۵ درصد در فوریه ۲۰۲۲ به ۱.۹ درصد در دسامبر ۲۰۲۳ کاهش یافته است، در حالی که سهم روسیه از صادرات اتحادیه اروپا از ۳.۸ درصد به ۱.۴ درصد در همین دوره کاهش یافته است.

در مارس ۲۰۲۲، اوج کسری تجاری اتحادیه اروپا با روسیه به ثبت رسید که تحت تاثیر افزایش قیمت انرژی به ۱۸.۶ میلیارد یورو رسید. این کسری در مارس ۲۰۲۳ به ۰.۱ میلیارد یورو کاهش یافت و تا دسامبر ۲۰۲۳ که به ۰.۸ میلیارد یورو رسید، همچنان زیر ۱ میلیارد یورو باقی ماند.

تجارت کالایی اتحادیه اروپا و روسیه
تجارت کالایی اتحادیه اروپا و روسیهیورواستات

در مجموع، گاز طبیعی، فرآورده‌های نفتی، آهن و فولاد و کودهای شیمیایی حدود دو سوم کل واردات اتحادیه اروپا از روسیه را در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۳ به خود اختصاص دادند. 

گزارش یورواستات نشان می‌دهد که بین سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۱ تا سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۳، سهم روسیه در واردات اتحادیه اروپا برای گاز طبیعی، فرآورده‌های نفتی، آهن و فولاد و کودهای شیمیایی کاهش یافته است.

سهم روسیه در محصولات وارداتی اتحادیه اروپا
سهم روسیه در محصولات وارداتی اتحادیه اروپایورواستات

سهم واردات فرآورده‌های نفتی از روسیه از ۲۸ درصد کل واردات فرآورده‌های نفتیِ اتحادیه اروپا در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۱ به ۳ درصد در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۳ کاهش یافت. بزرگترین تامین‌کنندگان فرآورده‌های نفتی اتحادیه اروپا در سه ماهه چهارم ۲۰۲۳، ایالات متحده (۱۶%)، نروژ (۱۱%) و قزاقستان (۹%) بودند.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید 

سهم روسیه در واردات گاز طبیعیِ اتحادیه اروپا از ۳۳ درصد در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۱ به ۱۳ درصد در سه ماهه مشابه سال ۲۰۲۳ کاهش یافت. بزرگترین تامین کننده گاز طبیعی اتحادیه اروپا در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۳، ایالات متحده (۲۲%)، نروژ (۲۱%) و الجزایر (۱۸%) بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چگونه «ناوگان‌ ارواح» درآمدزایی مستمر روسیه را تسهیل می‌کنند و خطرات آن برای اروپا چیست؟

سرویس‌های اطلاعاتی اسپانیا: روسیه آدم‌کش‌ها را برای کشتن خلبان فراری گسیل کرده بود

معاون وزیر دفاع روسیه به اتهام «رشوه‌خواری» بازداشت شد