Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

دو حزب پاکستان برای تشکیل دولت ائتلافی با نخست‌ وزیری شهباز شریف توافق کردند

شهباز شریف قرار است در دولت ائتلافی پاکستان، نخست وزیر شود
شهباز شریف قرار است در دولت ائتلافی پاکستان، نخست وزیر شود Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دو حزب بزرگ پاکستان اواخر روز سه‌شنبه ۲۰ فوریه پس از مذاکرات فشرده اعلام کردند که برای تشکیل یک دولت ائتلافی با نخست‌ وزیری شهباز شریف به توافق دست یافته‌اند.

آگهی

توافق حزب مردم پاکستان و حزب مسلم لیگ (شاخه نواز) به بن‌بست سیاسی در پاکستان پس از انتخابات ۸ فوریه که در آن هیچ حزبی حائز اکثریت قاطع نشد، پایان می‌دهد.

این دو حزب در انتخابات ۸ فوریه پاکستان، کرسی‌های کمتری از نامزدهای مستقل که از پشتیبانی عمران خان، نخست‌ وزیر پیشین زندانی این کشور برخوردار هستند، به دست آوردند.

نامزدهای وفادار به آقای خان در انتخابات پارلمانی اخیر پاکستان توانسته‌اند ۹۳ کرسی را از آن خود کنند که کمتر از حد لازم برای تشکیل دولت است.

بلاول بوتو زرداری، رهبر حزب مردم پاکستان در یک نشست خبری در کنار شهباز شریف از حزب مسلم لیگ (شاخه نواز) اعلام کرد که در این دولت ائتلافی، شهباز شریف نخست‌وزیر جدید پاکستان خواهد بود.

رهبران این دو حزب همچنین خبر دادند که براساس توافق صورت گرفته، آصف علی زرداری نامزد این ائتلاف برای ریاست جمهوری پاکستان خواهد بود.

به گزارش رویترز، در انتخابات پارلمانی اخیر پاکستان، حزب مسلم لیگ (شاخه نواز) ۷۹ کرسی و حزب مردم پاکستان ۵۴ کرسی را به دست آورده‌اند. بنابراین دو حزب بزرگ پاکستان با ائتلاف می‌توانند دولت آینده این کشور را تشکیل دهند، زیرا بیش از نیمی از آرای مورد نیاز در پارلمان پاکستان با ۲۶۵ کرسی را به دست آورده‌اند.

اوایل روز سه‌شنبه، حزب «تحریک انصاف» به رهبری آقای خان خواستار استعفای رئیس کمیسیون انتخابات پاکستان به دلیل برگزاری انتخابات به شیوه «ناعادلانه» شد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

حزب تحریک انصاف بر این نظر است که رأی‌گیری اخیر با تقلب همراه بوده است تا هواداران آقای خان به قدرت نرسند.

نامزدهای مورد تایید آقای خان برای انتخابات پارلمانی پاکستان به جای رقابت زیر پرچم حزبی، مجبور شدند به صورت مستقل در این انتخابات شرکت کنند.

آقای خان، نخست وزیر پیشین پاکستان در ژانویه ۲۰۲۴ برای تحمل مجازات ده سال حبس، راهی زندان شد. او در سال ۲۰۲۲ از قدرت برکنار شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا، بریتانیا و اتحادیه اروپا خواستار تحقیق درباره گزارش‌ تخلف در انتخابات پاکستان شدند

تنش انتخاباتی در پاکستان؛ نامزد حزب جنبش دموکراتیک در اثر تیراندازی زخمی شد

دادگاهی در پاکستان حکم زندان عمران خان به دلیل فروش هدایای دولتی را به حالت تعلیق درآورد