Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اگر موبایل‌ به آب افتاد آن را داخل برنج بگذاریم یا نه؟ اپل بالاخره پاسخ داد

عکس تزینی
عکس تزینی Copyright Canva
Copyright Canva
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که وقتی تلفن‌همراهتان خیس شده یا داخل آب افتاده است اطرافیان توصیه کرده‌اند که آن را داخل کیسه برنج بگذارید تا آب اضافی از دستگاه خارج شود.

آگهی

حتی اگر کسی آن لحظه کنارتان نباشد با جست‌وجویی در اینترنت متوجه خواهید شد که برخی از سایت‌‌ها نیز این روش را برای نجات گوشی به شما پیشنهاد می‌کنند.

به گفته سایت «هک»، قرار دادن تلفن یا دستگاه خیس در برنج خشک و نپخته رطوبت را جذب و آن از بین می‌برد و به شما امکان می‌دهد دستگاه را با خیال راحت دوباره روشن کنید. البته این سایت در ادامه نوشته است که این روش به صورت علمی مورد آزمایش قرار نگرفته است.

از سوی دیگر برخی از سایت‌ها هشدارد داده‌‌اند با این کار ممکن است گرد و غبار برنج وارد گوشی شما شود و به آن آسیب برساند.

این روش مدت‌هاست که بین استفاده کنندگان از تلفن‌‌همراه به محل بحث و اختلاف نظر بدل شده است. در نهایت اما اپل با ورود به این موضوع پاسخ این سوال را داد.

این شرکت در دستورالعمل‌های به‌روزرسانی شده در مورد اینکه وقتی هشداری مبنی بر خیس بودن گوشی‌تان دریافت می‌کنید، به این موضوع پرداخته است.

اولین توصیه آنها این است که تلفن‌همراه خود را از برق بکشید (اگر به برق و شارژر متصل است) و لوازم جانبی را از آن جدا کنید، به آرامی آن را بتکانید تا مقداری از آب داخل گوشی خارج شود و بعد از نیم ساعت دوباره از آن استفاده کنید.

اپل همچنین گفته است که اگر دوباره هشدار گوشی را مشاهده کردید، یعنی هنوز دستگاه شما رطوبت دارد. از این رو اپل توصیه کرده است که آن را تا یک روز در یک جای خشک که در آن اندکی جریان هوا هم باشد، قرار دهید.

این شرکت به چند کار اشتباه نیز اشاره می‌کند که هرگز نباید در مواقع خیس‌شدن گوشی یا لوازم جانبی خود انجام دهید، از جمله خشک کردن گوشی با منبع حرارت خارجی یا هوای فشرده مانند سشوار، خشک کردن کانکتور با فرو کردن دستمال کاغذی یا سواب پنبه‌ای و قرار دادن آن در کیسه برنج.

اپل افزود: «آیفون خود را در کیسه برنج قرار ندهید. انجام این کار باعث می شود ذرات کوچک برنج به آیفون شما آسیب بزنند».

سایت «هک» می‌گوید ایده خشک کردن وسایل الکترونیکی در کیسه برنج در دهه ۱۹۴۰ میلادی و برای خشک کردن فیلم‌ مطرح شده است و حتی در آن زمان نیز اشاره شده است که سیلیس موثرتر از برنج است.

گرداننده یک وبلاگ در یک آزمایش نیمه علمی در سال ۲۰۱۴ سعی کرد این موضوع را بررسی کنند و با اسفنج‌های خیس میزان جذب آب توسط برنج، کوسکوس، بلغور جو دوسر، سیلیکاژل و خاک گربه با هم مقایسه کند.

به گفته این وبلاگ، آنها به این نتیجه رسیدند که برنج نپخته بدترین گزینه در میان باقی گزینه‌های آزمایش شده است و کمترین مقدار آب را در ۲۴ ساعت جذب می‌کند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

این وبلاگ همچنین نوشت، اسفنجی که در هوای آزاد رها شده بود از همه عوامل خشک‌کننده عملکرد بهتری داشت و آزمایش‌کنندگان را به این نتیجه رساند که احتمالاً بهتر است فقط تلفن خود را در معرض هوای آزاد قرار دهید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یکی از کلاه‌های ناپلئون نزدیک به ۲ میلیون یورو در حراج به فروش رفت

اسپانیا استفاده از تلفن همراه را در مدارس محدود می‌کند

اتهامات و جریمه احتمالی علیه اپل در اتحادیه اروپا؛ قوانین اپل ناقض «رقابت دیجیتال» است