Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نتایج یک تحقیق: استفاده زیاد از تلفن همراه باعث کاهش تعداد اسپرم در مردان می‌شود

تاثیرات امواج تلفن همراه بر کاهش باروری
تاثیرات امواج تلفن همراه بر کاهش باروری Copyright Canva
Copyright Canva
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تعداد اسپرم در مردان طی ۵۰ سال گذشته بیش از ۵۰ درصد در سطح جهان کاهش یافته است. امری که توجه محققان را برای درک علت این اتفاق به خود جلب کرده است.

آگهی

نتایج یک مطالعه جدید که نقش تلفن‌های همراه را بر میزان باروری مردان بررسی کرده است نشان می‌دهد مردان ۱۸ تا ۲۲ ساله‌ای که می‌گویند بیش از ۲۰ بار در روز از گوشی‌های خود استفاده کرده‌اند، ۲۱ درصد بیشتر در معرض خطر کاهش تعداد اسپرم قرار داشتند.

به گفته پژوهشگران، مردانی که کمتر از پنج بار در هفته از تلفن خود استفاده می‌کردند از تعداد و غلظت اسپرم بسیار بالاتری برخوردار بودند. با افزایش استفاده از تلفن همراه، تعداد اسپرم کاهش می‌یافت و کمترین میزان در بین مردانی دیده شد که ۲۰ بار یا بیشتر در روز از تلفن همراه خود استفاده می‌کردند.

محققان می‌گویند جنبه مثبت یافته‌های آنان این بوده است که با پیشرفت فناوری تلفن همراه در طول ۱۳ سال گذشته، تأثیر منفی آن بر تعداد اسپرم مردان کم شده است. 

در واقع مشاهدات نشان می‌داد تلفن‌های قدیمی‌تری که از شبکه 2G و 3G استفاده می‌کردند، بیشتر از شبکه‌های 4G و 5G بر تعداد اسپرم مردان تاثیر داشتند. یک مزیت کشف‌شده دیگر این بود که علیرغم کاهش در تعداد اسپرم‌ها، هیچ تغییر منفی‌ای در شکل و تحرک اسپرم مشاهده نشده است.

پزشکان می‌گویند گرم شدن ناحیه تناسلی یکی از عواملی کاهش اسپرم در مردان است. تلفن‌های همراه امروزی میدان‌های الکترومغناطیسی با فرکانس رادیویی سطح پایین (RF-EMF) منتشر می‌کنند و می‌توانند بافت اطراف گوشی را تا نیم درجه سانتی‌گراد داغ کنند.

دکتر الکساندر پاستوزاک، استادیار جراحی و اورولوژی در دانشکده پزشکی دانشگاه یوتا، در این خصوص می‌گوید: «تلفن‌های همراه دائماً سیگنال‌ها را ارسال و دریافت می‌کنند و اگر از آنها استفاده کنید سیگنال‌ها شدیدتر خواهند شد.»

محققان نسبت به تاثیر گوشی تلفن همراه بر باروری مردان هشدار داده‌اند
محققان نسبت به تاثیر گوشی تلفن همراه بر باروری مردان هشدار داده‌اندعکس: کانوا

به گفته اداره بهداشت عمومی کالیفرنیا، میدان‌های الکترومغناطیسی فرکانس رادیویی هنگام ارسال پیامک کم است، اما این میدان‌ها به هنگام دانلود فایل‌های بزرگ، پخش صدا یا ویدئو و یا زمانی که فرد در اتوبوس، ماشین یا قطاری پرسرعت نشسته است، افزایش می‌یابند.

این نهاد توصیه می‌کند گوشی را از بدن و سر دور نگه دارید (به جایش از بلندگو یا هدفون استفاده کنید) و آن را در یک کوله‌پشتی یا کیف حمل کنید. تحقیقات پیشین نشان داده بیش از ۸۵ درصد مردان گوشی خود را، زمانی که از آن استفاده نمی‌کنند، در جیب شلوار خود قرار می‌دهند.

دانشمندان هنوز بر سر این که استفاده از تلفن‌های همراه بر باروری مردان چه میزان تاثیر دارد، دچار اختلاف نظر هستند. در گذشته مطالعات تاثیر منفی میدان‌های الکترومغناطیسی بر روی باروری موش‌ها را نشان داده بود. با این حال این مطالعات حیوانی تکرار نشده و هنوز قابل تعمیم به انسان نیستند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

این در شرایطی است که به گفته محققان، کاهش تعداد اسپرم نیز الزاما به معنای ناباروری نیست. دکتر پاستوزاک می‌گوید: «این کیفیت اسپرم است که مهم است. اگر اسپرم با کیفیتی دارید، شانس خوب، مناسب یا حتی زیادی وجود دارد که بتوانید بچه‌دار شوید حتی اگر فقط تعداد کمی اسپرم داشته باشید.»

پژوهشگران می‌گویند علاوه بر تلفن همراه، استرس، آلاینده‌های شهری و رژیم‌های غذایی نیز تاثیری قابل توجه بر تعداد اسپرم دارند.

آلیسون کمپبل، مدیر ارشد علمی در مجموعه کلینیک‌های 'مراقبت باروری' در بریتانیا، در این باره می‌گوید: «مردانی که به دنبال بچه‌دار شدن هستند یا می‌خواهند سلامت اسپرم خود را بهبود بخشند باید ورزش کنند (اما نه به نحوی که ناحیه کشاله ران‌شان بیش از حد گرم شود)، یک رژیم غذایی متعادل داشته باشند، وزن مناسبی داشته باشند، از سیگار کشیدن خودداری کنند، الکل را محدود کنند و در صورت داشتن مشکلاتی برای داشتن فرزند از متخصصان کمک بگیرند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چرا نباید با کفش وارد خانه‌ها شد؟

«یک واحد خانواده معمولی» در جوامع شکارچی و مدرن؛ آیا ایده دو والد با تاریخ تکامل انسان هماهنگ است؟

وقتی شریک زندگی‌تان رابطه جنسی می‌خواهد و شما تمایلی ندارید این تکنیک را امتحان کنید