Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

نیکولا سارکوزی در دادگاه تجدیدنظر هم به زندان محکوم شد

نیکلا سارکوزی، رئیس جمهوری اسبق فرانسه
نیکلا سارکوزی، رئیس جمهوری اسبق فرانسه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری اسبق فرانسه روز چهارشنبه ۱۴ فوریه (۲۵ بهمن) در پرونده موسوم به «بیگمالیون» در دادگاه تجدیدنظر پاریس به یک سال حبس شامل ۶ ماه حبس تعلیقی محکوم شد.

آگهی

آقای سارکوزی پیش از این به دلیل رسوایی مالی و صرف هزینه‌های بیش از حد در زمان کارزار انتخاباتی ریاست جمهوری خود در سال ۲۰۱۲ محکوم شده بود و در واقع پس از اعتراض، اکنون حکم او سبک‌تر شده است.

اتهام رسمی رئیس جمهوری اسبق فرانسه «تأمین مالی غیرقانونی کارزار انتخاباتی» است و قبلا در سپتامبر ۲۰۲۱ به خاطر این اتهام در دادگاه کیفری پاریس به یک سال زندان قطعی محکوم شده بود.

در سال ۲۰۱۲ کمیسیون دولتی ناظر بر مخارج نامزدهای انتخابات، هزینه‌های کارزار انتخاباتی نیکولا سارکوزی را ۲۲.۵ میلیون یورو تعیین کرده بود، اما مجموع هزینه‌های او به رقمی نزدیک به ۴۳ میلیون یورو رسید. حزب دست راستی متبوع سارکوزی در آن زمان برای پنهان کردن این تخلف، از یک شرکت برگزارکننده رویدادها به نام بیگمالیون خواست تا صورتحساب‌های جعلی تهیه کند تا آنها نشان بدهند که آن خدمات از طرف حزب انجام شده و نه از طرف کارزار انتخاباتی نامزد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

نیکولا سارکوزی در طول محاکمات همواره هر گونه مسئولیت کیفری خود در این ماجرا را رد و اتهام‌ها را «افسانه» و «دروغ» توصیف کرده بود، اما دادگاه می‌گوید او قطعا در جریان این تخلف بوده است.

اکنون آقای سارکوزی برای تحمل حبس باید ظرف ۳۰ روز خود را به بخش اجرای احکام معرفی کند، اما او و وکیلش گفته‌اند که نزد دیوان عالی کشور نیز فرجام خواهی خواهند کرد. برابر قوانین فرانسه، در صورت فرجام‌خواهی سارکوزی، زندان رفتن او به تعلیق در خواهد آمد.

۹ متهم دیگر نیز که در این پرونده محاکمه شده بودند، مجرم شناخته و محکوم شدند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

صدورکیفرخواست تازه علیه سارکوزی برای مشارکت در به انحراف کشاندن پرونده دریافت کمک مالی از لیبی

پرونده‌های قضایی رئیس‌جمهوری اسبق فرانسه؛ محکومیت سارکوزی به زندان قطعی تائید شد

محکومیت سارکوزی در پرونده «شنود»؛ بررسی اعتراض رئیس جمهوری اسبق فرانسه