Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ترامپ از دیوان‌عالی آمریکا خواست در پرونده مصونیت کیفری رئیس‌جمهور به نفع وی مداخله کند

ترامپ در دادگاه
ترامپ در دادگاه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دونالد ترامپ روز دوشنبه از دیوان عالی ایالات متحده خواست تا تصمیم قضایی در رد ادعایش مبنی بر مصونیت کیفری از پیگرد قانونی به‌دلیل تلاش برای لغو شکست در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ را متوقف کند. وی این استدلال را مطرح کرد که با چنین سپری «ریاست جمهوری دیگر وجود نخواهد داشت.»

آگهی

ترامپ که به‌دنبال به دست آوردن مجدد مقام ریاست جمهوری در انتخابات پنج نوامبر ایالات متحده است از قضات خواست تا حکم شش فوریه هیاتی متشکل از سه قاضی دادگاه استیناف ناحیه کلمبیا در رد ادعای وی مبنی بر مصونیت از تعقیب قضایی را متوقف کنند.

وکلای ترامپ در گزارشی کوتاه به دیوان عالی هشدار دادند که «برگزاری چندین ماهه محاکمه کیفری ترامپ در اوج فصل انتخابات توانایی وی در تبلیغات انتخاباتی علیه جو بایدن را پیش از انتخابات دچار مشکل می‌کند.»

آن‌ها از قضات خواستند تا روند محاکمه را متوقف کنند. این درحالی است که تاریخ محاکمه ۴ مارس ترامپ در دادگاه فدرال واشنگتن در مورد چهار اتهام کیفری که از سوی بازرس ویژه جک اسمیت پیگیری شده، بدون تعیین تاریخ جدید به تعویق افتاده است.

ترامپ نخستین رئیس جمهوری پیشین آمریکا است که تحت پیگرد قانونی قرار گرفته است. وی هم اکنون در انتخابات درون حزبی جمهوری خواهان نامزد پیشتاز است.

طبق گزارش رویترز، کند شدن روند رسیدگی به پرونده ترامپ می‌تواند به نفع وی باشد. اگر او در انتخابات نوامبر پیروز شود و به کاخ سفید بازگردد می‌تواند از اختیارات ریاست جمهوری خود برای پایان دادن به پیگرد قانونی استفاده کند یا به‌طور بالقوه خود را برای هر جرم فدرال عفو کند.

وکلای وی در نامه خود به دیوان نوشتند: «بدون مصونیت از تعقیب کیفری، ریاست جمهوری همانطور که می‌دانیم از بین خواهد رفت. هر تصمیم رئیس جمهور در مورد یک موضوع بحث برانگیز سیاسی با تهدید طرف مقابل پس از تغییر در دولت‌ها مواجه خواهد شد. همه تصمیمات ریاست جمهوری در معرض فشارهای ناروا و نادرست از سوی نیروهای سیاسی مخالف قرار خواهد گرفت و پس از این تهدید به کیفرخواست روال خواهد شد.»

آنها افزودند: «تهدید به پیگرد قانونی تبدیل به یک چاقوی سیاسی خواهد شد که برای تاثیرگذاری بر حساس‌ترین و مهم‌ترین تصمیمات ریاست جمهوری با خطر آسیب‌پذیری شخصی پس از ترک سمت استفاده می‌شود.»

وکلای ترامپ همچنین ادعای همیشگی او مبنی بر اینکه پیگرد قضایی با انگیزه سیاسی است را تکرار کردند.

قضات دیوان عالی اکثرا محافظه‌کار هستند به‌طوریکه سه قاضی از این قضات از سوی ترامپ منصوب شده‌اند. 

ترامپ در مجموع درگیر چهار پرونده کیفری است؛ رئیس‌جمهور پیشین آمریکا در ایالت فلوریدا با اتهام تملک و نگهداری غیرقانونی اسناد محرمانه دولتی، روبرو است.

دادگاه ایالتی در جورجیا نیز به اتهام طرح شده علیه او، مبنی بر توطئه برای براندازی انتخابات آن ایالت در سال ۲۰۲۰ رسیدگی خواهد کرد و در نیویورک نیز آقای ترامپ در موضوع پرداخت پول به استورمی دانیلز، بازیگر فیلم‌های پورن متهم شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترامپ قول داد در صورت انتخاب مجدد «مهاجمان کنگره» را آزاد کند

دادگاه نیویورک ترامپ را در پرونده تخلف مالی ۳۶۴ میلیون دلار جریمه کرد

هک سایت مجلس ایران با انتشار اطلاعاتی درباره حقوق بالای نمایندگان؛ مجلس: دستکاری شده است