Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

هشدار سرویس اطلاعات خارجی استونی: روسیه برای رویارویی نظامی با غرب آماده می‌شود

نمایشگاه نظامی در میدان دورتسوایا در سن پترزبورگ، روسیه، ۲۷ ژانویه ۲۰۲۴
نمایشگاه نظامی در میدان دورتسوایا در سن پترزبورگ، روسیه، ۲۷ ژانویه ۲۰۲۴ Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سرویس اطلاعات خارجی استونی روز سه‌شنبه اعلام کرد که روسیه در حال آماده شدن برای رویارویی نظامی با غرب ظرف ده سال آینده است ولیکن با تقویت آرایش نیروهای مسلح می‌توان در مقابل آن بازدارندگی ایجاد کرد

آگهی

تعداد فزاینده‌ای از مقامات غربی نسبت به تهدید نظامی روسیه برای کشورهای حاشیه شرقی ناتو هشدار داده و از اروپا خواسته‌اند تا برای تسلیح مجدد آماده شود.

رئیس سرویس اطلاعات خارجی استونی گفت این ارزیابی بر اساس برنامه‌های روسیه برای دو برابر کردن تعداد نیروهای مستقر در امتداد مرز خود با برخی از اعضای ناتو همچون فنلاند و کشورهای استونی، لیتوانی و لتونی در حوزه بالتیک به دست آمده است.

کاپو روزین در مراسم انتشار گزارش تهدیدات امنیت ملی استونی به خبرنگاران گفت: « مسیری که روسیه انتخاب کرده یک رویارویی طولانی‌مدت است و کرملین احتمالاً در حال پیش‌بینی درگیری احتمالی با ناتو در ظرف یک دهه آینده است.»

حمله در «کوتاه‌مدت» بعید است

او گفت که حمله نظامی روسیه به اعضای ناتو در کوتاه مدت «بسیار بعید» است، علت آن هم تا حدی به این دلیل است که روسیه مجبور است نیروهای خود را در اوکراین نگه دارد و اگر تقویت آرایش نیروهای روسیه در امتداد مرزهای ناتو با عمل متقابل از سوی اروپا همراه شود؛ باز هم حمله نظامی روسیه به اعضای ناتو «بعید» خواهد ماند.

روزین افزود: «اما اگر ما آماده نباشیم، احتمال (حمله نظامی روسیه) بسیار بیشتر از وقتی است که هیچگونه آمادگی نداشته باشیم.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

استونی و سایر کشورهای حوزه بالتیک پس از الحاق کریمه به روسیه در سال ۲۰۱۴، بودجه نظامی خود را به بیش از ۲ درصد از ارزش اقتصاد خود افزایش داده‌اند و متحدان ناتو نیز حضور خود را در این کشورها تقویت کرده‌اند.

آلمان برای اولین باز بعد از جنگ جهانی دوم قصد دارد در اولین پروژه استقرار نیروی دائمی در خارج از مرزهای خود تا سال ۲۰۲۷ میلادی ۴۸۰۰ سرباز آماده به رزم در منطقه بالتیک داشته باشد؛ کما اینه آقای روزین نیز اذعان کرد که ناتو و متحدانش در مسیر درستی برای مقابله با تهدید روسیه گام بر داشته‌اند.

از نقطه نظر رئیس سرویس اطلاعات خارجی استونی انتظار نمی‌رود که روسیه بخواهد قبل از موعد برگزاری احتمالی انتخابات ریاست جمهوری اوکراین در ماه مارس قصد پیشروی داشته باشد، چرا که برای رسیدن به این هدف ابتدا باید بتواند نیروهای بیشتری را بسیج کند.

روزین درباره اظهارات دونالد ترامپ، نامزد احتمالی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مبنی بر اینکه از متحدانی که به اندازه کافی برای دفاع خود هزینه نمی‌کنند، حمایت نخواهد کرد، گفت: «چنین اظهاراتی هیچوقت مفید نیستند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رویترز: ایران در اوج نگرانی غرب صدها فروند موشک بالستیک به روسیه فرستاده است

چرخش راهبردی ناتو به بالتیک در هنگامه تهاجم روسیه به کشوری که یک تانک هم ندارد

استونی از تصمیم خود برای اعزام نیرو به اوکراین خبر داد؛ ناتو اما مخالف دخالت مستقیم است