Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سبقت هند از چین در صدر؛ چند دانشجوی ایرانی در آلمان مشغول به تحصیل هستند؟

دانشگاه گوته در فرانکفورت
دانشگاه گوته در فرانکفورت Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مطابق داده‌های مرکز تحقیقات علمی و دانشگاهی آلمان و اداره آمار فدرال، شمار دانشجویان خارجی در آلمان به بیش از ۳۸۰ هزار نفر رسید که نشان از افزایش محبوبیت دانشگاه‌های آلمان برای دانشجویان بین‌المللی دارد.

آگهی

داده‌های منتشر شده برای سال تحصیلی ۲۳-۲۰۲۲ نشان می‌دهد که طی این سال، ۳۶۷ هزار و ۵۷۸ دانشجوی خارجی در دانشگاه‌های آلمان ثبت نام کرده بودند. 

برای نخستین بار طی ۲۰ سال گذشته، هندی‌ها با پشت سرگذاشتن چینی‌ها به سلطه آنها در صدر فهرست پرشمارترین دانشجویان خارجی در آلمان پایان دادند. 

بر این اساس، ۱۱.۶ درصد (۴۲ هزار و ۵۷۸ نفر) از دانشجویان خارجی مشغول به تحصیل در آلمان هندی و ۱۰.۶ درصد (۳۹ هزار و ۱۳۷ نفر) آنها چینی بودند. 

سوری‌ها با سهم ۴.۲ درصدی (۱۵ هزار و ۵۶۳ نفری) جایگاه سوم را در اختیار داشتند و در مقام چهارم و پنجم هم رقابت نزدیکی بین اتریش و ترکیه برقرار بوده است. چنان که شمار دانشجویان اتریشی تنها ۳۰ نفر از تعداد ۱۴ هزار و ۷۳۲ نفری دانشجویان ترک بیشتر بوده است. 

سیزده هزار و ۲۷۹ ایرانی نیز طی سال تحصیلی گذشته در دانشگاه‌های آلمان شاغل به تحصیل بودند که با اختصاص سهم ۳.۶ درصدی در رتبه ششم قرار گرفته‌اند. 

منطقه شرق آسیا و اقیانوسیه با سهمی ۳۲ درصدی (حدود ۱۱۸ هزار دانشجو)، مهمترین منطقه مبدا دانشجویان بین‌المللیِ حاضر در دانشگاه‌ها و کالج‌های فنی آلمان است و پس از آن شمال آفریقا و خاورمیانه (۱۷ درصد) و اروپای غربی (۱۷ درصد) قرار دارد.

به ایکس یورونیوز فارسی بپیوندید 

تعداد دانشجویان اوکراینی در دانشگاه‌های آلمان نیز به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. به طوری که این تعداد طی یک سال ۴ درصد افزایش یافته و در سال تحصیلی پیش به نه هزار و ۶۹  نفر رسیده است. 

کمترین تعداد دانشجویان خارجی در آلمان، متعلق به ایالات متحده آمریکاست. در ترم زمستانی ۲۳-۲۰۲۲ تنها حدود شش هزار و ۷۰۰ دانشجوی آمریکایی در آلمان ثبت نام کردند و سهمِ کمتر از دو درصد را به خود اختصاص دادند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هند و انجمن تجارت آزاد اروپا توافقنامه تجاری ۱۰۰ میلیارد دلاری امضا کردند

ودیعه ویزای دانشجویی و محدودیت در اعطای تابعیت؛ از جزئیات قانون جدید مهاجرت فرانسه چه می‌دانیم؟

۵ ایالت جذاب‌ ایالات متحده برای تحصیل؛ ایرانی‌ها چند درصدِ دانشجویان خارجی آمریکا را تشکیل می‌دهند؟