Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

واکنش فرانسه به مواضع جدید گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور فلسطین: «شرم آور است»

Francesca Albanese
Francesca Albanese Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزارت خارجه فرانسه به دیدگاههای فرانچسکا آلبانیز، گزارشگر ویژه سازمان ملل در سرزمین‌های اشغالی فلسطین که قتل عام حماس در ۷ اکتبر را «واکنشی به ظلم اسرائیل» خوانده بود، پاسخ داد و آن را «شرم آور» خواند.

آگهی

خانم آلبانیز روز شنبه پس از آنکه امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه، کشتار ۷ اکتبر را «بزرگترین کشتار یهودی‌ستیزانه قرن ما» خواند، پیامی منتشر و اعلام کرد که کشتار ۱۲۰۰ اسرائیلی در آن روز «پاسخی به ظلم و ستم اسرائیل» بوده است.

او در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «بزرگترین کشتار یهودی ستیزانه قرن ما؟ نه آقای ماکرون. قربانیان ۷ اکتبر نه به دلیل یهودی بودنشان بلکه در پاسخ به ظلم اسرائیل کشته شدند. فرانسه و جامعه بین‌المللی هیچ کاری برای جلوگیری از آن انجام ندادند.»

آقای ماکرون چهارشنبه گذشته در مراسم ادای احترام به قربانیان فرانسوی‌-اسرائیلی کشته شده توسط حماس که در شهر پاریس با حضور خانواده‌های قربانیان برگزار شد، واقعه ۷ اکتبر را «بزرگترین کشتار یهودی ستیزانه قرن ما» توصیف کرد و افزود فرانسه همچنان به تلاش‌هایش برای آزادی سه شهروند دیگر این کشور که در بند حماس هستند، ادامه خواهد داد.

او همچنین گفت: «هرگز در برابر یهودستیزی افسارگسیخته و مهارنشدنی تسلیم نمی‌شویم».

واکنش وزارت خارجه فرانسه

وزارت خارجه فرانسه با انتشار پیامی در شبکه اجتماعی «ایکس» اظهارات فرانچسکا آلبانیز را محکوم کرد و نوشت: «قتل عام ۷ اکتبر بزرگترین کشتار یهودی‌ستیزانه قرن بیست و یکم است. مناقشه در این باره یک اشتباه است و توجیه آن با درج نام سازمان ملل متحد شرم آور است.»

این وزارتخانه در ادامه بیانیه خود افزود: «رسوایی چنین اظهاراتی از آن رو شدیدتر است که مبارزه با یهودستیزی و هرگونه نژادپرستی در قلب فعالیت‌های سازمان ملل قرار دارد».

واکنش وزیر خارجه اسرائیل

یسرائیل کاتس، وزیر خارجه اسرائیل نیز این اظهارات را «عمیقاً نگران‌کننده» خواند و از آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل خواست تا فوراً فرانچسکا آلبانیز را اخراج کند.

او اعلام کرد: «زمان سکوت یهودیان در برابر این گونه اظهارات نادرست گذشته است. ما باید قوی و با صدای بلند در برابر چنین روایت‌هایی بایستیم.»

فرانچسکا آلبانیز که از ماه مه ۲۰۲۲ میلادی به عنوان گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در سرزمین‌های اشغالی فلسطین فعالیت دارد، پیش از این نیز بارها تروریسم فلسطینی را «مقاومت» و «دفاع» توصیف کرده بود.

در فوریه ۲۰۲۳ میلادی ۱۸ عضو کنگره آمریکا خواستار برکناری خانم آلبانیز به دلیل خصومت او با اسرائیل شده بودند.

در نامه آنها آمده بود: «رفتارهای مغرضانه او نباید جایی در سازمان ملل داشته باشد و به وضوح نشان دهنده عدم بی‌طرفی است».

واکنش جدید خانم آلبانیز در حالی منتشر شده که به تازگی عملکرد آژانس امدادرسانی و کاریابی سازمان ملل متحد برای آوارگان فلسطینی (انروا) به ظن داشتن روابط نزدیک با حماس زیر ذره بین قرار گرفته است.

پس از اینکه مشخص شد دست‌کم ۱۲ نفر از کارکنان این آژانس در کشتارهای ۷ اکتبر شرکت داشته‌اند، چند کشور کمک‌کننده به این آژانس از جمله ایالات متحده، از اواخر ماه ژانویه کمک به «انروا» به حالت تعلیق درآوردند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تصاویر ارتش اسرائیل از نبرد زمینی در خان یونس به امید یافتن گروگان‌ها و رهبر محلی حماس

بحران کمبود شدید آب شرب در نوار غزه همزمان با گرم‌شدن هوا

کارشناسان سازمان ملل متحد از «همه کشورها» خواستند تا کشور فلسطین را به رسمیت بشناسند