ارتش اسرائیل مدعی کشف یکی از تونل‌های حماس زیر مقر سازمان ملل در غزه شد

سرباز اسرائیلی در یکی از تونل‌های کشف‌شده حماس در نوار غزه
سرباز اسرائیلی در یکی از تونل‌های کشف‌شده حماس در نوار غزه Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ارتش اسرائیل می‌گوید شبکه یکی از تونل‌های گروه حماس در نوار غزه را که بخشی از آن زیر مقر سازمان ملل متحد قرار دارد شناسایی کرده است.

آگهی

به گفته ارتش اسرائیل این تونل حدود ۷۰۰ متر طول دارد و نشان می‌دهد که حماس از آژانس سازمان ملل متحد برای پناهندگان فلسطینی «سوءاستفاده» می‌کرد. اسرائیل پیش از این مدعی شده بود که برخی از کارکنان این نهاد وابسته به سازمان ملل عاملان حماس بودند. 

در مقابل فلسطینی‌ها بر این باور هستند که اسرائیل با پخش اطلاعات جعلی قصد دارد به آژانس سازمان ملل برای پناهندگان فلسطینی آسیب بزند.

مقر آژانس سازمان ملل متحد برای پناهندگان فلسطینی در شهر غزه قرار دارد. اسرائیل قسمت‌های شمالی و مرکزی نوار غزه را در هفته‌های ابتدایی جنگ اشغال کرد. صدها هزار نفر در همین راستا مجبور به ترک محل سکونت خود شدند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ارتش اسرائیل شماری از خبرنگاران را برای بازدیدی کنترل شده به داخل تونل کشف‌شده در غزه برد. نظامیان اسرائیل از این تونل که در عمق ۱۸ متری احداث شده است به عنوان مرکز کنترل اطلاعاتی و فرماندهی عملیات حماس یاد می‌کنند.

آژانس سازمان ملل برای پناهندگان فلسطینی در بیانیه‌ای اعلام کرد که مقر خود در شهر غزه را در روز ۱۲ اکتبر یعنی پنج روز پس از آغاز جنگ به اجبار تخلیه کرده است. این نهاد افزده است که به همین دلیل امکان تائید یا رد ادعاهای اسرائیل و یا اظهارنظر درباره آنها را ندارد.

در بیانیه اونروا همچنین آمده است: «آنروا تخصص نظامی و امنیتی و توانایی انجام بازرسی نظامی را از آنچه که در زیر ساختمان مجموعه‌اش وجود دارد یا ممکن است وجود داشته باشد، در اختیار ندارد».

گروه حماس نیز ادعاهای اسرائیل مبنی بر استفاده از زیرساخت‌های غیرنظامی برای اهداف نظامی را رد کرده است.

خبرنگار خبرگزاری رویترز که به همراه دیگر خبرنگاران از این تونل بازدید کرده است گفته تونل گاهی اوقات دوشاخه می‌شد و اتاق‌های جانبی در آن نمایان بود، فضایی اداری با گاوصندوق‌های فولادی که باز و خالی شده بود، یک سرویس بهداشتی کاشیکاری شده، یک اتاق بزرگ مملو از سرورهای کامپیوتری و اتاقی دیگر دیگری با کوهی از باتری‌های صنعتی.

یکی از افسران اطلاعاتی اسرائیل که به همراه خبرنگاران بوده و تنها به نام کوچک «ایدو» خود را معرفی کرده، برای آنها شرح داده که حماس در مواجهه با پیشروی‌های اسرائیلی، کابل‌های ارتباطی را که از کف زیرزمین مقر آنروا می‌گذرد، قطع کرده است.

اما خبرنگار رویترز می‌نویسد ممکن است رگبار شدید گلوله‌های نیروهای اسرائیلی یا باران‌های مداوم زمستانی در قطع شدن این کابل‌ها نقش داشته باشند، زیرا در چندین بخش از تونل، گونی‌های شن جابجا شده و آب تا زانو بالا آمده بود.

اونروا چیست؟

اونورا (UNRWA) آژانس اصلی سازمان ملل متحد برای کاریابی و امدادرسانی به آوارگان فلسطینی در خاورمیانه و مسئول تأمین تسهیلات و کمک‌های انسانی برای بیش از ۵ میلیون آواره فلسطینی است. این نهاد که حدود ۱۳ هزار کارمند در نوار غزه دارد، سال‌هاست که به عنوان راه نجاتی برای جمعیت فلسطینی نیازمند به کمک‌های بین‌المللی در این منطقه فعالیت داشته است.

این آژانس مدارس، مراکز مراقبت‌های بهداشتی اولیه و سایر خدمات اجتماعی را مدیریت کرده و با توزیع کمک‌ها فعالیت‌های خود را صرفاً بشردوستانه توصیف می‌کند.

مقر آنروا در شهر غزه، در میان مناطق شمالی باریکه غزه است که سربازان و تانک‌های اسرائیلی در اوایل جنگ چهار ماهه علیه گروه اسلامگرای حاکم حماس، آنجا را تصرف کرده و صدها هزار غیرنظامی را به سمت جنوب فراری دادند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اسرائيل ویدیویی از یحیی سنوار در تونلی در نوار غزه منتشر کرد

واکنش فرانسه به مواضع جدید گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور فلسطین: «شرم آور است»

وضع تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه شهرک‌نشینان اسرائیلی در کرانه باختری معطل این دو کشور است