Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

اگر زمین با سرعتی باورنکردنی در چرخش است، پس چرا آن را احساس نمی‌کنیم؟

کره زمین
کره زمین Copyright NASA
Copyright NASA
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

زمین با سرعتی در حدود ۱۶۰۰ کیلومتر در ساعت به دور خود در حال گردش است. این سرعت سرسام‌آوری است، با این حال ما روی زمین احساس نمی‌کنیم که با این سرعت باورنکردنی در حال حرکت هستیم.

آگهی

یک توضیح ساده برای این سوال این است که اول از همه، سرعت سیاره ما (در مقیاس کیهانی) آنچنان زیاد نیست. برای مثال در حالی که سیاره ما با سرعتی نزدیک به ۱۰۷هزار کیلومتر در ساعت به دور خورشید در گردش است، سرعت چرخش خود خورشید در کهکشان ۸۲۸ هزار کیلومتر در ساعت است که بسیار سریع‌تر از ما است.

دوم اینکه حرکت زمین نسبتاً نرم است، اگرچه توسط عوامل مختلفی از جمله زلزله کند و تند می‌شود. اگر این سرعت بسیار متغیر و دارای تغییرات ناگهانی بود، حرکت وضعی زمین احساس می‌شد اما انسان سرعت ثابت را احساس نمی‌کند.

در واقع هر چیزی روی زمین با سرعت ثابتی همراه با زمین در حال چرخش است و به همین خاطر متوجه آن نمی‌شویم. این مثل آن است که درون خودرویی با سرعت بالا در حال رانندگی هستیم و متوجه سرعت خودمان نیستیم.

یک مثال دیگر نشستن بر روی صندلی یک هواپیما با سرعت ۹۰۰ کیلومتر در ساعت است. اگر آن بالا چشمانتان را ببندید اصلا احساس نخواهید کرد که در حال حرکت هستید. وقتی مهماندار قهوه را برایتان در فنجان می‌ریزد، قطرات قهوه به پرواز درنمی‌آیند و در عقب هواپیما پخش نمی‌شوند. 

سرعت ثابت هواپیما باعث می‌شود احساس نکنیم که در حال حرکت هستیم
سرعت ثابت هواپیما باعث می‌شود احساس نکنیم که در حال حرکت هستیمعکس: کانوا

علت این است که قهوه، فنجان و شما هر سه با سرعتی ثابت و یکسان در حال حرکت هستید. ولی اگر همین هواپیما به طور ناگهانی سرعت خود را افزایش یا کاهش دهد، قهوه روی زمین خواهد ریخت و مهماندار تعادلش را از دست خواهد داد. در این حالت شما نیروی زیادی را حس خواهید کرد.

زمین هم به همینگونه اگر ناگهان سرعتش را کم یا زیاد کند و یا متوقف شود، همه ما فشار را احساس خواهیم کرد.

اما چرا زمین با سرعت ثابت حرکت می‌کند؟ جواب کوتاه این است که چون چیزی نیست که آن را متوقف کند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

قانون اول نیوتن که به قانون اینرسی یا لَختی معروف است می‌گوید وقتی برآیند نیروهای وارد بر جسم صفر باشد، اگر جسم در حالت سکون باشد تا ابد ساکن می‌ماند و اگر جسم در حال حرکت با سرعت ثابت باشد تا ابد با همان سرعت و در همان جهت به حرکت خود ادامه می‌دهد.

از زمانی که منظومه شمسی شکل گرفت و سیاره‌های آن به وجود آمدند، به دلیل همین قانون اجرام موجود در آن تمایل دارند حالت خود را همانگونه که هستند حفظ کنند. اگر ساکن هستند ساکن بمانند و اگر در حال حرکت هستند به حرکت خود ادامه دهند. 

در نتیجه این قانون تا وقتی که نیروی عظیمی به زمین وارد نشود و با مانعی برخورد نکند، سیاره ما با همان سرعت ثابت به حرکت وضعی خود ادامه خواهد داد و ما همچنان متوجه سرعت آن نخواهیم شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چه میزان حیات روی زمین وجود داشته و تا پایان عمر مفید آن چه تعداد زندگی روی آن وجود خواهد داشت؟

راز شکل‌گیری ماه؛ توده‌های عظیم در اعماق زمین بقایای برخورد بزرگ ۴.۵ میلیارد سال پیش هستند

مهمانان ناخوانده کابینت‌ها؛ سوسک‌های ضدضربه چطور در سراسر دنیا پخش شدند؟