سفر دوباره بورل به اوکراین؛ زلنسکی دوباره خواستار تمدید وضعیت حکومت نظامی و بسیج عمومی شد

عکس آرشیوی از جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در جریان سفر به اوکراین در اکتبر ۲۰۲۳
عکس آرشیوی از جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در جریان سفر به اوکراین در اکتبر ۲۰۲۳ Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز دوشنبه اعلام کرد که عازم اوکراین است و بار دیگر از کشورهای غربی خواست میزان تسلیحات ارسالی به اوکراین را افزایش دهند.

آگهی

آقای بورل گفت که کمک به تکمیل ذخایر تسلیحات اوکراین برای مقابله و شکست حملات علیه این کشور ضروری است.

این در حالی است که اوایل هفته گذشته، اتحادیه اروپا اعلام کرد که نمی‌تواند تا ماه مارس یک میلیون گلوله توپ وعده داده شده را به اوکراین ارسال کند.

این اتحادیه سال گذشته متعهد شد که ظرف ۱۲ ماه یک میلیون گلوله توپ ۱۵۵ میلی‌متری به این کشور جنگ‌ زده برای دفاع از خود ارسال می‌کند.

با این حال تا اواخر سال ۲۰۲۳ با وجود درخواست‌های مکرر کی‌یف، اروپا تنها ۳۳۰ هزار گلوله برای این کشور ارسال کرد و پیش‌بینی می‌شود این رقم تا پایان ماه مارس به حدود ۵۰۰ هزار عدد برسد.

با این حال اتحادیه اروپا هفته گذشته نیز بسته حمایتی ۵۰ میلیارد یورویی دیگری برای کمک به اوکراین تصویب کرد.

تغییرات در سطوح بالای ارتش

از سوی دیگر، ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین در بحبوحه تغییر و تحولات احتمالی در ارتش این کشور که وعده آن را داده است، روز دوشنبه با بازدید از یک پایگاه آموزش نظامی در منطقه دنیپرو جوایزی را از سوی دولت به سربازان اهدا  و از آنها به خاطر در دفاع از کشور و مردم اوکراین تشکر کرد.

آقای زلنسکی در حالی از سربازان دیدن کرد که در حال بررسی موضوع برکناری برخی از مسئولان ارشد نظامی و سیاسی کشور است.

زلنسکی در مصاحبه‌ای که اواخر روز یکشنبه منتشر شد، در پاسخ به این سوال که آیا در حال بررسی برکناری ژنرال والری زالوژنی است یا خیر، به تلویزیون RAI ایتالیا گفت که به‌ آن به عنوان یک موضوع کلی در جهت تعیین مسیر کشور فکر می‌کند.

این اظهارات اولین مهر تایید بر موضوع اخراج این ژنرال محبوب اوکراینی است. احتمال داده می‌شود اخراج این ژنرال باعث ایجاد جنجال‌هایی در این کشور شود.

تمدید حکومت‌نظامی

از سوی دیگر آقای زلنسکی، پیشنهادی را برای تمدید حکومت نظامی و بسیج عمومی برای ۹۰ روز دیگر به پارلمان این کشور ارائه کرده است.

او اولین بار در ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ میلادی زمانی که روسیه تهاجم تمام عیار خود را علیه اوکراین آغاز کرد، وضعیت حکومت نظامی و بسیج عمومی اعلام کرد، وضعیتی که از آن زمان تاکنون بارها تمدید شده است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

براساس قانون حکومت نظامی، مردان اوکراینی بین ۱۸ تا ۶۰ سال، به استثنای برخی موارد، اجازه خروج از کشور را ندارند زیرا ممکن است برای خدمت سربازی فراخوانده شوند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بورل: اعضای اتحادیه اروپا باید فعلا تحویل تسلیحات به هر کشوری جز اوکراین را متوقف کنند

زلنسکی به فکر جایگزینی مقامات بلندپایه نظامی و سیاسی اوکراین از جمله ژنرال زالوژنی است

اتحادیه اروپا با عقب‌نشینی مجارستان، بسته جنجالی کمک ۵۰ میلیارد یورویی به اوکراین را تصویب کرد