Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

وزیر دفاع آمریکا: شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران توانمندی فراوانی دارند، من بیشترش را دارم

لوید آستین در نشست خبری روز اول فوریه ۲۰۲۴
لوید آستین در نشست خبری روز اول فوریه ۲۰۲۴ Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا روز پنجشنبه به شبه‌نظامیان طرفدار ایران که در حملات به نیروهای آمریکایی در منطقه دست داشتند هشدار داد که واکنش علیه آن‌ها در راه است و پنتاگون این قدرت را دارد که این پاسخ را با تحکم هر چه تمام‌ بدهد.

آگهی

لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا روز پنج‌شنبه در اولین نشست خبری خود پس از یک غیبت طولانی اعلام کرد که «زمان آن رسیده که بیش از پیش توانایی‌ گروه‌هایی را که به سمت ایالات متحده آتش می‌گشایند، از بین ببریم.»

او به خبرنگاران در مقر پنتاگون گفت: «ما هنوز توضیح ندادیم که چه پاسخی خواهیم داد، اما به دنبال این هستیم که افرادی که مسئول این امر هستند، حتما جواب پس بدهند. ما می‌خواهیم مطمئن شویم که همانطور که پیش می‌رویم توانایی را از آن‌ها سلب کنیم.»

اجتناب از درگیری گسترده‌تر در خاورمیانه

وی در مورد توانایی‌های گروه‌های شبه نظامی در منطقه خاطرنشان کرد که «آن‌ها توانمندی‌های فراوانی دارند ولی من خیلی بیشترش را دارم.»

آستین که برای اولین بار پس از چند ماه در نشست خبری پنتاگون صحبت می‌کرد، گفت که دولت ایالات متحده در تلافی حمله به پایگاه‌های آمریکا در منطقه، «پاسخی چند لایه» برنامه‌ریزی کرده است.

وی تاکید کرد که ایالات متحده همچنان به دنبال اجتناب از درگیری گسترده‌تر در خاورمیانه است. اما همزمان افزود که واشنگتن «تمام اقدامات لازم را برای دفاع از آمریکا، منافع و مردم خود انجام خواهد داد.»

این سخنان آقای آستین به دنبال بستری شدن مخفیانه او در بیمارستان در ماه ژانویه جهت درمان سرطان پروستات، ایراد شد.

آن‌ها [شبه نظامیان طرفدار ایران] توانمندی‌های فراوانی دارند، من خیلی بیشترش را دارم.
لوید آستین
وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا

آستین حمله بامداد یکشنبه به پایگاه نظامیان آمریکایی در خاک اردن را «منزجرکننده» توصیف کرد؛ چرا که هدف پهپاد انتحاری خوابگاه سربازان و در زمان خواب آن‌ها بوده است.

آستین گفت: «فکر ‌کنم همه می‌دانند که اینکه بدانیم دقیقا چه کسانی مسئول حملات بودند و باید جواب پس بدهند، کار چالش‌برانگیزی است. ما هر کاری را که لازم است برای محافظت از نیروهایمان انجام می‌دهیم و مدیریت امور را به گونه‌ای که اوضاع تشدید نشوند، انجام می‌دهیم.»

لوید آستین افزود: «راه‌هایی برای مدیریت این موضوع وجود دارد تا از اوضاع از کنترل خارج نشود. و تمرکز ما در تمام طول این مدت بر همین موضوع بوده است.»

دولت بایدن تا کنون سعی کرده در پاسخ به بیش از ۱۶۰ حمله انجام شده علیه مواضع و پایگاه‌های آمریکا در منطقه که از هفتم اکتبر (۱۵ مهرماه) تا به امروز انجام شده و موجب آسیب دیدن ده‌ها نظامی آمریکایی شده است، حساب شده عمل کند.

ارتش تحت فرمان جو بایدن تنها به حدود ۱۰ درصد از این حملات پاسخ داده و به چند حمله هوایی محدود رضایت داده که هدف عمده آن‌ها هم حوثی‌های یمن بوده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چرا ایالات متحده برای حمله به مواضع شبه‌نظامیان وابسته به ایران تعلل به خرج داد؟

ایران رسما عملیات اجرایی ساخت ۴ نیروگاه‌ اتمی را آغاز کرد

مقامات ارشد ایالات متحده: ایران در حال پیشبرد یک جنبه کلیدی ساخت بمب هسته‌ای است