Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

جام ملت‌های آسیا؛ نبرد ایران با سامورایی‌ها، باز هم بدون شمشیر

جام ملت‌های آسیا
جام ملت‌های آسیا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تیم ملی فوتبال ایران بعد از چهار سال بار دیگر در چارچوب رقابت‌های جام ملت‌های آسیا به مصاف ژاپن خواهد رفت و این‌بار هم مهدی طارمی از حضور در زمین محروم خواهد بود.

آگهی

تیم‌های ملی فوتبال ایران و ژاپن بار دیگر در جام ملت‌های آسیا به یکدیگر برخورد کردند اما این بار یک مرحله زودتر و در یک چهارم نهایی یکی از دو قدرت فوتبال آسیا از رسیدن به جمع ۴ تیم برتر مسابقات محروم خواهد شد. 

پیروزی سخت و پر تلفات مقابل سوریه

شاگردان امیر قلعه‌نویی در دیدار چهارشنبه شب خود مقابل سوریه در حالی به مصاف حریف سرسخت خود رفتند که کمتر کسی انتظار داشت این مسابقه تا این اندازه برای ملی‌پوشان ایرانی پیچیده و دشوار شود. به ثمر رسیدن گل نخست برای ایران در همان نیم ساعت اول، نگرانی اصلی بابت فرورفتن سوریه در لاک دفاعی چند لایه را هم از بین برد و طرفداران تیم ملی انتظار داشتند بازی در ادامه به سادگی و با به ثمر رسیدن گل‌های بعدی پیش برود. 

اما از دست دادن موقعیت‌های متعدد گلزنی و همچنین ضعف ساختاری خط دفاع ایران باعث شد تا سوری‌ها در یکی از معدود حضورهای خود در محوطه جریمه ایران به یک پنالتی دست یابند. پنالتی که توسط عمر خربین به گل تبدیل شد. اما اتفاق بدتر در این مسابقه در وقت‌های تلف شده مسابقه رخ داد، جایی که مهدی طارمی با دریافت کارت زرد دوم از زمین اخراج و شرایط را برای تیم ملی بسیار دشوار کرد. سوری‌ها که حتی پس از گل هم موقعیت روی دروازه ایران نداشتند، پس از ده نفره شدن ایران چند باری فرصت‌های نصفه و نیمه‌ای را روی دروازه بیرانوند ایجاد کردند اما هیچکدام از آنها زهردار نبودند. 

از اتفاقات قابل توجه این مسابقه نمایش ضعیف سردار آزمون در مسابقه بود که چندین بار موقعیت‌های خوب گلزنی را از دست داد. 

در وقت‌های تلف شده هم هر دو تیم ترجیح می‌دادند مسابقه به ضربات پنالتی برسد. سوری‌ها که تصور نمی‌کردند حتی تا این اندازه هم مقابل ایران استقامت کنند حتی رسیدن بازی به ضربات پنالتی برایشان یک پیروزی بود و ایران هم که از علیرضا بیرانوند در درون دروازه بهره می‌برد، امیدوار بود که بتواند با مهارت او در مهار ضربات پنالتی پیروز مسابقه شود. 

در نهایت هم همین اتفاق رخ داد و بیرانوند با گرفتن یکی از ضربات پنالتی بازیکنان سوریه موجب پیروزی سخت ایران در مرحله یک هشتم نهایی شد. 

انتقادات از قلعه‌نویی

پس از پایان این مسابقه، امیرقلعه‌نویی در صحبت های کم سابقه ضمن انتقاد از برخی از بازیکنان تیم ملی مدعی شد که «بزرگتر‌های تیم ملی بزرگی نکرده‌اند» و همین مسئله موجب شده بازی که می‌توانست با پیروزی قاطعانه به پایان برسد تا این اندازه پیچیده شود. 

با این حال پس از این مسابقه انتقادات از عملکرد امیرقلعه‌نویی در ایران هم افزایش یافت. در شبکه ورزش و شبکه سوم سیمای جمهوری اسلامی کارشناسان با اشاره به بازی ضعیف تیم ملی، از قلعه‌نویی به خاطر نوع تعویض‌ها و همچنین ساختار دفاعی نامنظم تیم که حتی با یک حمله نصفه و نیمه هم فرو‌می‌پاشد انتقاد کردند. خداداد عزیزی و جواد خیابانی در برنامه شبکه ورزش با انتقاد از عملکرد تیم ملی در مقابل سوریه، تاکید کردند که ایران نتوانست در مقابل حریفی که جلوی ایران حرفی برای گفتن نداشت نمایش خوب و قاطعانه‌ای ارائه دهد. 

همچنین امیر حاج رضایی، کارشناس برجسته فوتبال ایران که پس از مدت‌ها در ویژه برنامه جام ملت‌های عادل فردوسی‌پور به صورت زنده در وب‌سابت فوتبال ۳۶۰ صحبت می‌کرد نمایش تیم ملی را ناامیدکننده خواند. 

یکی از انتقاداتی که از سوی کارشناسان به کادر فنی تیم ملی وارد شده، تعویض‌هایی است که  پیش از به ثمر رسیدن پنالتی بازیکنان سوریه انجام شد. قلعه‌نویی در تصمیمی عجیب حتی پیش از اینکه سوریه پنالتی خود را بزند مهدی قائدی و سامان قدوس را بیرون کشید و به جای آنها امید ابراهیمی و علی قلی زاده را وارد میدان کرد. کارشناسان با اشاره به این تعویض‌ها قلعه‌نویی را به نداشتن تفکر تاکتیکی در مسابقه متهم کردند و افزودند او باید این تعویض‌ها را بعد از ضربه پنالتی انجام می‌داد چرا که طبیعتا تعویض در شرایطی که تیم جلو است با وضعیتی که مسابقه مساوی شده است باید تفاوت داشته باشد. 

همچنین برخی از کارشناسان از دریافت کارت زردهای بی‌موردی که بازیکنان تیم ملی در این دیدار دریافت کردند اشاره کردند. به عنوان مثال مهدی طارمی کارت زرد نخست خود را باز هم روی تمارض برای گرفتن پنالتی گرفت و این باعث شد چند دقیقه بعد با دریافت کارت زرد دوم از زمین مسابقه اخراج شود.

 فیروز کریمی، مربی پیشین فوتبال در شبکه سوم تلویزیون ایران با انتقاد از طارمی تاکید کرد که این اقدامات مربوط به دوران پیش از حضور کمک داور ویدیویی بوده و در شرایطی که همه تصاویر با دوربین مورد بررسی مجدد قرار می‌گیرد این گونه تمارض‌ها امری غیرحرفه‌ای است. 

زمان اندک برای مسابقه با ژاپن

حالا ملی‌پوشان پس از این پیروزی دشوار که در یک دیدار سنگین حاصل شد خیلی زود باید مسابقه بعدی خود را در مقابل ژاپن برگزار کند. شاگردان قلعه‌نویی روز شنبه در مقابل ژاپنی قرار می‌گیرند که پنجشنبه در دیداری بسیار سبک موفق شد به سادگی بحرین را با نتیجه ۳-۱ در همان ۹۰ دقیقه شکست دهد و فشار چندانی به بازیکنان این تیم وارد نشد. 

این در حالیست که بازیکنان ایران ۱۲۰ دقیقه را در مقابل حریف خود بازی کردند و ۳۰ دقیقه از این زمان هم با یک یار کمتر سپری شد. در نتیجه زمان ریکاوری برای بازیکنان تیم ملی بسیار کوتاه خواهد بود. 

همچنین نبود مهدی طارمی که باز هم در آستانه دیدار با ژاپن محروم شد یکی دیگر از اتفاقاتی است که طرفداران تیم ملی را در آستانه این جدال سخت و حساس نگران می‌کند. طارمی تاکنون با به ثمر رساندن ۳ گل بهترین گلزن تیم ملی در این مسابقات بوده و در تمام بازی‌های تیم در این رقابت‌ها در ترکیب ثابت حضور داشته است. حالا مشخص نیست قلعه‌نویی و کادر مربیگری او چه تدبیری را برای مسابقه با ژاپن آنهم در شرایطی که ستاره این تیم را در کنار خود نخواهند داشت در پیش می‌گیرند. 

آگهی

بازگشت به تاریخ نشان می‌دهد که نبود طارمی در مقابل ژاپن فاجعه به بار می‌آورد. چهار سال قبل وقتی طارمی آنجا هم با دریافت یک کارت زرد بی‌مورد در مقابل چین از مسابقه با ژاپن محروم شد، شاگردان کیروش در نمایشی ضعیف یکی از سنگین‌ترین شکست‌های تاریخ ایران در جام ملت‌ها را رقم زدند و با نتیجه ۳-۰ مغلوب سامورایی‌هایی شدند که آنها هم در فینال به قطر باختند. 

مسیر پیش رو

پیروز مسابقه روز شنبه میان ایران و ژاپن در نهایت باید به مصاف برنده دیدار دو تیم ازبکستان و قطر برود. مسابقه‌ای که در چارچوب مرحله نیمه نهایی این رقابت‌ها برگزار خواهد شد. چهار سال قبل ژاپنی‌ها پس از شکست ایران به قطر رسیدند و با پذیرش شکست در مقابل آن تیم به مقام دومی رضایت دادند، حالا اما طرفداران تیم ملی امیدوارند تاریخ دیگر بیش از این تکرار نشود و جایی که باز هم طارمی نیست و باز هم برنده این مسابقه احتمالا به مصاف قطر می‌رود، این ایران باشد که توانسته با پیروزی در مقابل ژاپن آماده، خود را به مرحله نیمه نهایی رقابت‌ها برساند. 

ژاپن با وجود نمایش‌های فوق‌العاده در جام جهانی که توانسته بود اسپانیا و آلمان را شکست دهد، در جام ملت‌های آسیا تاکنون عملکرد چندان قاطعانه‌ای نداشته است. سامورایی‌ها در مرحله گروهی در کمال شگفتی مغلوب عراقی شدند که خود این تیم  با پذیرش شکست در مقابل اردن از گردونه رقابت‌ها کنار رفت. 

ضمن اینکه دروازه‌بان ژاپن را احتمالا می‌توان یکی از ضعیف‌ترین بازیکنان این جام نام نهاد، جایی که او هم گل به خودی داشته و هم روی ضربات و موقعیت‌های نه چندان دشوار به سادگی دروازه‌اش را باز شده دیده است. ژاپنی‌ها در ۳ بازی مرحله گروهی دو گل از ویتنام، دو گل از عراق و یک گل از اندونزی دریافت کردند. ضمن اینکه ابی پوشان در مرحله یک هشتم نهایی و در مقابل بحرین هم یک بار دروازه خود را باز شده دیدند. 

آگهی

در نتیجه ژاپن در چهار بازی که تاکنون در این مسابقات انجام داده ۶ گل دریافت کرده و این نشان می‌دهد خط دفاعی این تیم تا چه اندازه شکننده است. در مقابل خط حمله این تیم اما بسیار زهردار است و در این ۴ بازی توانسته ۱۱ باز دروازه حریفان را باز کند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

با توجه به اینکه ایران هم در این دوره از رقابت‌ها خط دفاعی منظمی نداشته و در مقابل خط حمله شاگردان قلعه‌نویی عملکرد بهتری از خود به نمایش گذاشته‌اند، می‌توان انتظار داشت که مسابقه روز شنبه ایران و ژاپن یک بازی پرگل از آب در آید. دیداری که طرفداران تیم ملی امیدوارند، ایران بتواند با پیروزی در این دیدار خود را به جمع چهار تیم برتر قاره آسیا برساند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شکست ایران در نیمه نهایی جام ملت‌های آسیا؛ قطر در فینال به مصاف اردن می‌رود

شاگردان قلعه‌نویی آماده عبور از کابوس نیمه‌نهایی‌ها؛ ایران بعد از ۴۸ سال به فینال آسیا می‌رسد؟

جام ملت‌های آسیا؛ دومین پیروزی تیم ملی در شب پراشتباه شاگردان قلعه‌نویی