Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ایران بدنبال محکومیت تروئیکای اروپایی: سیمرغ همزمان سه ماهواره را وارد مدار کرد

عکس رسانه‌های ایران از زمان پرتاب سه ماهواره به فضا توسط موشک سیمرغ
عکس رسانه‌های ایران از زمان پرتاب سه ماهواره به فضا توسط موشک سیمرغ Copyright ایرنا
Copyright ایرنا
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رسانه‌های دولتی در ایران روز یکشنبه از پرتاب همزمان سه ماهواره توسط یک موشک دو مرحله‌ای ساخت وزارت دفاع این کشور به فضا خبر دادند.

آگهی

به گزارش ایرنا، این اقدام برای نخستین بار به منظور در مدار قرار دادن همزمان ماهواره «مهدا» و دو محموله تحقیقاتی (ریزماهواره) دیگر توسط موشک ماهواره‌بر سیمرغ صورت گرفته است.

بر اساس این گزارش، مهدا، یک ماهواره ۳۲ کیلوگرمی توصیف شده که خبرگزاری رسمی ایران ماموریت آن را «بررسی صحت عملکرد ماهواره‌بر سیمرغ در تزریق چندگانه محموله‌های فضایی در مدار پایین زمین و ارزیابی عملکرد برخی از طراحی‌های جدید و قابلیت اطمینان فناوری‌های بومی در فضا» اعلام کرده است.

دو ریزماهواره‌ای که به همراه مهدا به فضا پرتاب و در مدار بیضوی با ارتفاع کمینه تقریبی ۴۵۰ کیلومتری تزریق شدند، بنا به گفته سخنگوی گروه فضایی وزارت دفاع ایران «کیهان ۲» و «هاتف یک» نام دارند.

این دو ریزماهواره آنگونه که گروه فضایی وزارت دفاع ایران اعلام کرده به عنوان نحستین‌ گام‌های تحقیقاتی در زمینه آزمایش «منظومه اینترنت اشیا یا مخابرات باریک باند» و نیز برای استفاده در حوزه «ناوبری فضاپایه و تعیین موقعیت» در مدار قرار گرفته‌اند.

بنا به گزارش ایرنا، موشک ماهواره‌بر سیمرغ که سه ماهواره یاد شده را به فضا پرتاب کرد دو مرحله‌ای است و با سوخت مایع حرکت می‌کند.

ایران هفته گذشته نیز خبر از پرتاب و در مدار قرار گرفتن ماهواره تحقیقاتی ثریا توسط موشک «قائم۱۰۰» داده بود که واکنش قدرت‌های اروپایی را به همراه داشت.

سه کشور فرانسه، آلمان و بریتانیا که طرف توافقنامه «رو به مرگ» وین به شمار می‌روند در پی این اقدام ایران آنرا محکوم و نسبت به توسعه برنامه‌های موشکی ایران ابراز نگرانی کردند.

تروئیکای اروپایی در بیانیه خود پرتاب چنین موشک‌هایی را امکانی برای ایران به منظور آزمایش و تکمیل فناوری‌های مرتبط با ساخت و توسعه موشک‌های بالستیک دانسته و بر تهدید‌آمیز بودن برای امنیت منطقه‌ و جامعه بین‌المللی تاکید کردند.

ایران نیز در واکنش به این بیانیه مواضع قدرت‌های اروپایی را «مداخله‌جویانه» خواند وتاکید کرد که پیشرفت در زمینه فناوری‌های صلح آمیز مرتبط با هوافضا را حق مشروع خود می‌داند.

یورونیوز فارسی را در ایکس دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پرتاب دریایی موشک هوشمند اژدها-۳ در چین

از هوش مصنوعی احساسی تا ماهواره‌های فضایی؛ سال ۲۰۲۴ در دنیای فناوری منتظر چه چیزهایی باشیم؟

ایران از پرتاب «موفقیت‌آمیز» ماهواره نور ۳ به فضا خبر داد