Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

فروش جنگنده‌های آمریکایی و تجهیزات مدرن‌سازی به ترکیه منتظر عضویت کامل سوئد در ناتو نمی‌ماند

اف-۱۶ متعلق به نیروی هوایی ترکیه
اف-۱۶ متعلق به نیروی هوایی ترکیه Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سفیر آمریکا در ترکیه اعلام کرد که امضای رجب طیب اردوغان، رئیس‌ جمهوری ترکیه پای موافقت نهایی عضویت سوئد در ناتو موجب می‌شود تا کنگره آمریکا نیز برای تایید فروش جنگنده‌های اف-۱۶ به آنکارا گام‌های سریع‌تری بردارد.

آگهی

جف فلیک، سفیر ایالات متحده آمریکا در ترکیه روز پنجشنبه در مصاحبه‌ای با خبرگزاری رویترز اظهار داشت که به محض اینکه واشنگتن سند رسمی موافقت ترکیه با عضویت سوئد را دریافت کند، وزارت امور خارجه ایالات متحده نیز فورا اطلاعیه فروش ۲۰ میلیارد دلاری جنگنده‌های اف-۱۶‌ را به کنگره ارسال خواهد کرد.

پارلمان ترکیه روز سه‌شنبه پیشنهاد عضویت سوئد در ناتو را تصویب کرد و پس از ۲۰ ماه تاخیر بالاخره یک مانع بزرگ را از جلوی راه گسترش بیشتر این ائتلاف نظامی غربی برداشت.

همچنین روزنامه رسمی ریاست جمهوری ترکیه روز پنج‌شنبه تایید کرد که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری این کشور مصوبه پارلمان سوئد برای عضویت در ناتو را امضا کرده است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

آقای فلیک که خود از سناتورهای سابق جمهوری‌خواه است گفته بود که «دلیلی نمی‌بینم که با توجه به تاییدیه پارلمان، ترکیه بخواهد بیشتر از این معطل کند. بنابراین انتظار دارم به محض اینکه این موضوع به واشنگتن منتقل شود، ابلاغیه دولت خطاب به کنگره [در مورد فروش اف-۱۶ ها هم] صادر شود.»

او در تماس تلفنی با رویترز گفت که پس از امضای اردوغان «سپس سند آن باید به واشنگتن فرستاده شود. به محض اینکه این اتفاق بیفتد، انتظار داریم که اطلاع‌رسانی رسمی [به کنگره] صورت گیرد.»

هم اردوغان و هم اعضای کنگره ایالات متحده، موافقت ترکیه با درخواست سوئد را به موافقت کنگره آمریکا با فروش جنگنده‌های لاکهید مارتین و کیت‌های جدید مدرن‌سازی به ترکیه گره زده بودند.

جو بایدن، رئیس‌ جمهوری آمریکا روز چهارشنبه نامه‌ای به رهبران کمیته‌های اصلی کنگره ارسال کرد و آنها را از قصد خود برای ابلاغ رسمی فروش اف-۱۶ پس از اقدام آنکارا  در تکمیل فرآیند عضویت سوئد در ناتو، مطلع کرد.

سفیر آمریکا در ترکیه نیز خاطر نشان کرد که با روسای کمیته‌های روابط خارجی در مجلس نمایندگان و مجلس سنا، از جمله آن‌هایی که نگران فروش اف-۱۶ به ترکیه هستند در تماس بوده است. 

این نمایندگان غالبا به دلیل سابقه حقوق بشری کشور ترکیه و موانعی که برای سوئد ایجاد کرده است با فروش اف-۱۶ به ترکیه مخالف هستند.

جف فلیک گفت: «برخی اعضای کنگره هستند که معتقدند تا پیوستن کامل سوئد به ناتو باید صبر کرد و بعد از آن در مورد فروش اف-۱۶ به ترکیه تصمیم بگیرند. اما همه آن‌ها ارزش مشارکت ترکیه در ناتو را می‌دانند و همه آنها ارزش همکاری ترکیه در صورت مدرن سازی ناوگان فعلی آن را می‌دانند.»

این در حالی است که اگر آمریکا با فروش اف-۱۶ به ترکیه موافقت کند هنوز هم یک مانع نهایی برای پیوستن کامل سوئد در ناتو باقی خواهد ماند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص می‌توانید این مقاله را مطالعه کنید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تحولات در بانک مرکزی ترکیه؛ دلایل استعفای حفیظه ارکان و چشم‌انداز اقتصادی در آستانه انتخابات چیست؟

آیا امیرعبداللهیان نمی‌توانست به زبان فارسی در شورای امنیت سازمان ملل سخنرانی کند؟

باز شدن قفل بسته تسلیحاتی ۱۸ میلیارد دلاری آمریکا؛ ۵۰ جنگنده اف-۱۵ در اختیار اسرائیل قرار می‌گیرد