حکم اعدام برای مرد ژاپنی که استودیو انیمه در کیوتو را به آتش کشید

دادگاه مردی که استودیو انیمه در ژاپن را به آتش کشید
دادگاه مردی که استودیو انیمه در ژاپن را به آتش کشید Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دادگاهی در ژاپن مردی را به جرم ایجاد آتش سوزی تکان دهنده در یک استودیوی انیمه در کیوتو ژاپن که منجر به کشته شدن ۳۶ نفر شد، به اعدام محکوم کرد.

آگهی

دادگاه منطقه کیوتو گفت که متهم شینجی آئوبا را از نظر ذهنی قادر به مجازات برای جنایات تشخیص داده و پس از پایان جلسات دادگاه برای او حکم اعدام صادر کرد. 

آئوبا در ۱۸ ژوئيه سال ۲۰۱۹ به استودیوی شماره ۱ انیمه کیوتو یورش برد و آن را به آتش کشید. بسیاری از قربانیان بر اثر مسمومیت با مونوکسید کربن جان خود را از دست داده اند. بیش از ۳۰ نفر دیگر هم به شدت سوخته یا مجروح شدند.

به گزارش تلویزیون ملی NHK، قاضی کیسوکه ماسودا گفت که متهم می‌خواسته رمان‌نویس شود، اما موفق نشد و بنابراین او به دنبال انتقام بود، زیرا فکر می‌کرد که این شرکت رمان‌هایی را که او به‌عنوان بخشی از یک مسابقه برای آنها ارسال کرده بود به سرقت برده است.

NHK همچنین گزارش داد که متهم که بیکار بود و پس از تغییر مکرر شغل با مشکلات مالی دست و پنجه نرم می کرد، یک ماه قبل از آتش زدن استودیو انیمه، حمله جداگانه‌ای به ایستگاه قطار در شمال توکیو طراحی کرده بود.

دادگاه در این حکم گفت که ائوبا پس از مطالعه پرونده‌های جنایی مربوط به آتش سوزی‌های گذشته، این حملات را طراحی کرد و خاطرنشان کرد که این روند نشان می دهد که او این جنایت را از پیش برنامه ریزی کرده و از نظر ذهنی فردی توانا است. این در حالیست که وکلای مدافع این فرد استدلال می‌کردند که آئوبا از نظر روانی برای مسئولیت کیفری مناسب نیست. 

قاضی در جلسه دادگاه گفت که حمله به استودیو که جان ۳۶ نفر را گرفت درد وصف ناپذیری را برای جان باختگان و عزیزان آنها به همراه داشته است. 

متهم ۴۵ ساله این پرونده که خود هم در اثر این جنایت به شدت سوخته بود پیش از دستگیری در مه ۲۰۲۰ به مدت ۱۰ ماه در بیمارستان بستری بود و در دادگاه هم با ویلچر حاضر شده بود. 

در زمان حمله حدود ۷۰ نفر در داخل استودیو در جنوب کیوتو، پایتخت باستانی ژاپن کار می کردند. یکی از نجات‌یافته‌ها گفت که ابر سیاهی را دید که از طبقه پایین بالا می‌آمد، سپس گرمای سوزان به طبقات بالاتر رسید و او مجبور شد خود را از پنجره ساختمان سه طبقه به پایین پرت کند تا جانش را نجات دهد. 

این شرکت انیمه که در سال ۱۹۸۱ تأسیس شد و بیشتر با نام KyoAni شناخته می‌شود، یک مجموعه انیمیشنی فوق‌العاده درباره دختران دبیرستانی ساخت و به شهرت جهانی رسید. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

رسانه‌های ژاپنی از آئوبا به عنوان یک مزاحم یاد می‌کنند که بارها شغل‌های قراردادی و آپارتمان‌های خود را تغییر داده و با همسایگان دعوا کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران چهار نفر را به اتهام «جاسوسی برای اسرائیل» اعدام کرد

آتش‌سوزی گسترده در پی انفجار یک کارخانه مواد شیمیایی در تگزاس آمریکا

جشن عروسی که مجلس عزا شد؛ تصاویر لحظات آغازین آتش‌سوزی مرگبار در عراق