Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

واکنش‌ها به اعدام محمد قبادلو؛ وکیل پرونده از قوه قضائیه برای مناظره علنی دعوت کرد

یکی از جلسات دادگاه محمد قبادلو
یکی از جلسات دادگاه محمد قبادلو Copyright میزان
Copyright میزان
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

میزان، پایگاه خبری قوه قضائیه ایران در حالی از اعدام محمد قبادلو پس از تأیید در دیوان عالی کشور خبر داده است که امیر رئیسیان، وکیل آقای قبادلو بر تعیین تکلیف نشدن پرونده اعاده دادرسی موکلش در این دیوان تأکید دارد.

آگهی

محمد قبادلو در جریان اعتراض‌های سراسری سال گذشته در ایران بازداشت و به زیرگرفتن عمدی گروهی از مأموران نیروی انتظامی و قتل استوار فرید کرم‌پور متهم شده بود.

آقای رئیسیان بلافاصله پس از اعلام خبر اجرای حکم موکلش، در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «خبرگزاری میزان اگر راست می‌گوید شماره و تاریخ صدور این حکم را اعلام کند. در این پرونده حکم قطعی قصاص در اعاده دادرسی توسط شعبه اول دیوان عالی کشور نقض شده است و پس از آن شعبه هم‌عرض هم حکم نداده است. حکم دیگری هم به ما ابلاغ نشده است.»

واکنش وکیل محمد قبادلو به ادعای قوه قضائیه ایران

اما میزان با رد ادعای آقای رئیسیان، به نقل از قوه قضائیه ایران نوشت که پرونده اعاده دادرسی محمد قبادلو «۲ بار» در دیوان‌عالی کشور رد شده است.

آقای رئیسیان در واکنش به این ادعای پایگاه خبری قوه قضائیه ایران، خواستار برگزاری «مناظره در حضور رسانه‌ها با اسناد و احکام پرونده» شد.

مهدخت دامغان‌پور، دیگر وکیل آقای قبادلو نیز پیش از این گفته بود که اجرای حکم قصاص موکلش درحالی‌که توسط دیوان عالی ایران قبلاً نقض شده بود، «غیرقانونی» است.

وکلا، مدافعان حقوق بشر و همچنین شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی که از زمان شنیدن خبر تصمیم قوه قضائیه ایران برای اجرای حکم اعدام آقای قبادلو، تلاش داشتند با هشتگ‌های «اعدام نکنید»، مانع آن شوند، پس از انتشار خبر اعدام این زندانی نیز نسبت به این اقدام دستگاه قضایی ایران واکنش نشان دادند.

عمادالدین باقی، پژوهشگر و فعال حقوق بشر ساکن ایران با اشاره به گفته‌های آقای رئیسیان در مورد پرونده آقای قبادلو، در حساب کاربری خود در شبکه ایکس نوشت: «کم‌ترین شبهه در هر پرونده‌ای مانع مجازات و اعدام، مساوی قتل می‌شود.»

واکنش عمادالدین باقی به اعدام محمد قبادلو

برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی همچون ضیا نبوی، فعال سیاسی نیز با اشاره به حکم‌های اعدام بسیاری که در اجرای احکام زندان‌ها است، بر اهمیت تلاش وکیل محمد قبادلو برای اثبات اقدام غیرقانونی قوه قضائیه در اعدام موکلش تأکید کردند.

کاربران دیگری نیز در شبکه‌های اجتماعی از «غیرانسانی» بودن حکم اعدام نوشته و شماری دیگر از کاربران از اینکه احکام اعدام در ایران پس از اذان صبح اجرا می‌شود، از این اقدام ابراز انزجار کرده‌اند.

پرستو فروهر، دختر داریوش و پروانه فروهر که در جریان موسوم به قتل‌های زنجیره توسط تعدادی از ماموران وزارت اطلاعات ایران به قتل رسیدند، در حساب‌های کاربری خود در شبکه‌های اجتماعی نوشت: «ما از شما بيزاريم كه با اذان صبح دار مي‌زنيد، با ذكر يا زهرا دشنه آجين مي‌كنيد، با وضو شلاق مي‌زنيد، و و و …»

واکنش پرستو فروهر ار اعضای خانواده‌های دادخواه

شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی فارسی‌زبان هم اعدام آقای قبادلو را به موضوع‌های سیاسی روز در داخل ایران ربط داده و نوشته‌اند حاکمان ایران از آنجا که می‌دانند پس از اعتراض‌های سال گذشته، دیگر نمی‌توانند روی مشارکت مردم در انتخابات حساب کنند، با این اقدام نشان داده‌اند که بود و نبود مردم در انتخابات برایشان مهم نیست.

کاربرانی هم اعدام آقای قبادلو را به سیاست خارجی ایران ربط داده و نوشته‌اند که حاکمان ایران با توجه به شکست‌ها و عقب‌نشینی‌هایشان در صحنه بین‌الملل، از شهروندان خود انتقام می‌گیرند.

کلارا بونگر، نماینده پارلمان آلمان و کفیل سیاسی محمد قبادلو هم در واکنش به اجرای حکم اعدام آقای قبادلو ، در حساب کاربری خود شبکه ایکس به فارسی نوشت: «محمد چند روز پیش ۲۴ ساله شده بود. او با وجود بی‌گناهی توسط رژیم اسلامی ایران به قتل رسید.» او پیشتر از جامعه جهانی خواسته بود تا مانع اعدام آقای قبادی شوند.

واکنش کلارا بونگر، نماینده پارلمان آلمان و کفیل سیاسی محمد قبادلو

هم‌زمان با اعلام تصمیم دستگاه قضایی ایران برای اجرای حکم اعدام محمد قبادلو، شماری از مخالفان نظامی سیاسی جمهوری اسلامی ایران مانند نرگس محمدی، حامد اسماعیلیون، رضا پهلوی و بسیاری از خانواده‌های دادخواه مانند پرستو فروهر مخالفت خود را با این تصمیم اعلام کرده بودند.

سازمان عفو بین‌الملل هم روز دوشنبه در بیانیه‌ای نوشته بود که رئیس قوه قضائیه ایران باید اعدام «خودسرانه و غیرقانونی» محمد قبادلو را متوقف کند.

آگهی

بنا به اعلام عفو بین‌الملل، پرونده این جوان «دارای اختلال روانی» که در بستر اعتراض‌های زن، زندگی، آزادی دستگیر شده، مبتنی بر «اعتراف‌های گرفته شده زیر شکنجه» بوده و «مخفیانه» پیش برده شده است.

معصومه احمدی، مادر محمد قبادلو پس از برگزاری دادگاه فرزندش با انتشار ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی گفته بود که پسرش به بیماری «دو قطبی» مبتلا است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

اما خبرگزاری دولتی ایرنا به نقل از قوه قضاییه ایران اعلام کرده که ادعای اختلال روانی محمد قبادلو از سوی روان‌پزشک پزشکی قانونی دادگاه رد شده است.

آگهی

با اعدام محمد قبادلو در صبح روز سه‌شنبه، شمار افرادی که در ارتباط با اعتراض‌های سراسری سال ۱۴۰۱ ایران اعدام شده‌اند، به ۹ نفر رسید.

پیش از اجرای حکم اعدام آقای قبادی، احکام اعدام محسن شکاری، مجیدرضا رهنورد، محمدمهدی کرمی، محمد حسینی، مجید کاظمی، صالح میرهاشمی و سعید یعقوبی اجرا شده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حکم اعدام دو متهم پرونده حمله به شاهچراغ شیراز در «ملاء عام» اجرا شد

سالگرد اعدام ۱۰ زن بهائی؛ «هرکجا بهائیان آزار می‌بینند، ردی از حکومت ایران دیده می‌شود»

افزایش تنش‌ها بر سر حجاب در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ایران؛ ون‌های طرح «نور» در خیابان‌اند